بازرس قانونی در شرکت

بازرس قانونی در شرکت

موسسه حقوقی ثبت نوول در این مقاله تلاش و کوشش نموده است تا درباره ی بازرس قانونی در شرکت کیست ؟ مطالبی را ارائه نماید تا انتهای مقاله همراه ما باشید. بر اساس قانون بازرس وظایفی را بر عهده دارد که البته این ماموریتها متنوع می باشد. در واقع اصلی ترین مأموریتی که یک بازرس دارد بررسی نمودن حساب ها می باشد.

وظیفه بازرس قانونی در شرکت چیست ؟

 

وظیفه بازرس قانونی در شرکت چیست ؟

وظیفه بازرس قانونی در شرکت چیست ؟

در قانون مأموریتهای اطلاع رسانی به سهام داران و مقامات قضایی و همچنین مأموریت های نظارتی خاصی را برای کنترل وضع شرکت به بازرس داده شده است که در این مقاله به این موارد اشاره می شود.

مأموریت بازرس شرکت بررسی حساب ها

از جمله وظایف بازرسان که مکلف بر انجام آن هستند درستی و صحت صورتحسابها دوره عملکرد می باشد بدین صورت که از حسابهای سود و زیانی و ترازنامه هایی که مدیران برای تسلیم به مجمع عمومی تهیه می کنند باید اظهار نظر انجام دهند.

الزامی است که کلیه حسابها بر اساس مقررات وموازین قانونی به منظور تنظیم و نگهداری آنها هماهنگ باشد و نباید مخالف واقعیت باشد.

زمانی که بازرس شرکت در اجرای ماموریت بررسی و کنترل حسابها را انجام می دهد بیشتر جنبه نظارتی می باشد . لذا بازرس نمی تواند در صورت اینکه حسابی درست نبود آن را تدوین و تنظیم نماید.

فقط بازرس می تواند در این مورد اظهار نظری را داشته باشد . بدین صورت که هرگاه صورتحسابها درست باشد می تواند آنهارا تصدیق نماید. در صورت دیگر می تواند با اعلام نظر خود به مجمع عمومی با ذکر کردن دلایل ها اعلام نماید.

قانون گذار در این مورد روش های خاصی را در نظر نگرفته است در نتیجه یک بازرس باید بداند که قلب از اظهارنظر و دادن گزارش به مجمع عمومی نظرات دیگر مدیران را بداند.بهتر است با همکاری دیگر مدیران نواقص را بر طرف و تصحیح سازد و به نحوی گزارش دهد که به نحو مقتضی باشد. بدیهی است گزارش او باید متضمن دلایلی باشد که نشان می دهد حسابها فاقد صحت و درستی مورد نظر قانون گذار است.

رتبه بندی شرکت فوری و سریع

جهت مطالعه و کسب اطلاعات بیشتر درباره رتبه بندی شرکت فوری و سریع می توانید به مقاله آن مراجعه کنید و اطلاعات لازم را کسب کنید.

مأموریت بازرس شرکت اطلاع رسانی

بازرس باید مطالبق امور فعالیتهای که دارد تخصصاتی نیز داشته باشد که مکلف است اطلاع رسانی وضعیت حسابها را به سهام داران و مقامات قضایی انجام دهد.

باتوجه به اطلاع رسانی به سهامداران که یکی از وظایف بازرس می باشد گزارش های مختلفی نیز باید به مجامع عمومی انجام دهد.

-به مناسبت تشکیل مجمع عمومی سالانه، او باید گزارش جامعی راجع به وضع ثبت شرکت به مجمع عمومی عادی تسلیم کند. گزارش مذکور باید لااقل ده روز قابل از تشکیل مجمع عمومی عادی جهت مراجعه صاحبان سهام در مرکز شرکت آماده باشد. (ماده 150 لایحه قانونی 1347)

– علاوه بر این او باید ضمن گزارش خاصی راجع به جزئیات معاملاتی مبین شرکت و هر کدام از مدیران یا مدیرعامل، نظر خود را درباره چنین معاملاتی به مجمع عمومی عادی تسلیم کند. (ماده 129 لایحه قانونی 1347)

– با توجه به اختیارات مجمع عمومی فوق العاده، او باید گزارشهایی را که قانون برعهده اش گذاشته است به مجمع مزبور تسلیم کند؛ مانند گزارش راجع به افزایش سرمایه شرکت(ماده 161 لایحه قانونی 1347) یا کاهش آن(ماده 191 لایحه قانونی 1347) و نیز گزارش راجع به ضرورت سلب حق تقدم سهام داران در صورت افزایش سرمایه(ماده 167 لایحه قانونی 1347).

– او باید هر گونه تخلف یا تقصیری را که در امور شرکت از مدیران و مدیرعامل مشاهده می کند به اولین مجمع عمومی ـ اعم از عادی یا فوق العاده ـ اطلاع دهد. (قسمت اول ماده151 لایحه قانونی 1347)

– اطلاع رسانی به مقامات قضایی. اگر بازرس، ضمن انجام دادن مأموریت خود از وقوع جرمی مطلع شود باید مراتب را به مرجع قضایی صلاحیت دار اعلام کند و جریان را به اولین مجمع عمومی گزارش دهد. (قسمت اخیر ماده 151 لایحه قانونی 1347)

اگر چه قانون گذار این قاعده را به صراحت بیان نکرده است، به طور مسلم منظور از جرم، جرمی است که به طرز کار و اداره شرکت مربوط باشد. بازرس از زمان اطلاع از جرم مکلف است جرم واقع شده را اعلام کند و تصحیح عمل مجرمانه به وسیله مرتکب، بازرس را از اطلاع دادن به مقامات قضایی معاف نمی کند.

بدیهی است عدم اعلام جرم خطا تلقی شده، طبق مقررات عام حقوق مدنی، موجب مسئولیت مدنی بازرس خواهد بود. قانون گذار ما، برخلاف قانون گذار فرانسه، برای عدم اعلام جرم کیفر خاصی معین نکرده است.

مأموریت های نظارتی خاص بازرس شرکت

از جمله وظایف دیگر بازرسان جنبه های حقوقی نیز دارد در واقع اصلی ترین وظیفه بازرس بررسی کردن حسابها می باشد. می توان از وظایفی که بازرس در شرکت انجام می دهد متوجه شد که در حیات شرکت تأثیرگذار است.

1.بازرس باید در این مورد که مدیران شرکت دارای تعداد سهام وثیقه ای موضوع مواد 114 به بعد لایحه قانونی 1347 هستند یا خیر و اینکه سهام مزبور در صندوق شرکت نگهداری می شود یا خیر تحقیق کند و در صورت مشاهده هرگونه تخلف از مقررات قانونی و اساسنامه شرکت در مورد سهام وثیقه، مراتب را به مجمع عمومی عادی گزارش دهد. (ماده 117 لایحه قانونی 1347)

2. وظیفه دیگر او این است که درباره صحت مطالب و اطلاعاتی که مدیران در اختیار مجامع عمومی گذاشته اند اظهار نظر کند و در صورتی که آنان اطلاعاتی برخلاف واقع در اختیار صاحبان سهام قرار دهند، مراتب را به مجمع عمومی اطلاع دهد. (ماده 148 لایحه قانونی 1347)

3. بازرس باید اطمینان حاصل کند که حقوق صاحبان سهام، در حدودی که قانون و اساسنامه شرکت تعیین کرده است، به طور یکسان رعایت شده باشد؛ حقوقی نظیر تقسیم سود و حق رأی(ماده 148 لایحه قانونی 1347).

4. در صورتی که مدیران، مجمع عمومی را دعوت نکنند، بازرس باید به درخواست سهام دارانی که لااقل یک پنجم سرمایه شرکت را مالک اند، مجمع مورد تقاضا را دعوت کند. (ماده 95 لایحه قانونی 1347)

بدون درخواست سهام دارن نیز بازرس مکلف است رأساً اقدام به دعوت عمومی عادی کند (ماده 91 لایحه قانونی 1347). در صورتی که بازرس مقتضی بداند، می تواند مجمع عمومی عادی را به طور فوق العاده دعوت کند.( ماده 92 لایحه قانونی 1347)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *