صفحه نخست » اخبار و مقالات » راهنمای کامل ثبت شرکت بازرگانی

راهنمای کامل ثبت شرکت بازرگانی

ثبت شرکت بازرگانی

ثبت شرکت بازرگانی در روزهایی که مشاغل مشابه در کشور بوجود می آید بسیار مهم تلقی شده که باید هرچه سریع تر آن را در اداره ثبت اسناد ثبت کنید تا بتوانید به دور از خطرات فعالیت اقتصادی و سواستفاده گران از اعتبار و محصول خود فعالیت کنید و نیز از تسهیلات دولتی و بانکی بهره مند شوید. در ادامه به نحوه و مدارک مربوط به ثبت شرکت بازرگانی می پردازیم.

منظور از شرکت بازرگانی چیست ؟

اشخاص در جهت ادامه زندگی، به یک سری محصولات و کالاهایی جهت رفع احتیاجات خود نیاز دارند که ممکن است این محصول در کشورشان تولید نشده باشد بدین صورت باید آن محصول و یا کالا را از کشور دیگر تأمین نمایند. هم چنین ممکن است محصول یا کالایی در کشور بیش از اندازه تولید می شود که می توان آن را به کشور هایی دیگر ارسال کرد.

سپس در جهت تأمین نمودن اقتصاد این کالا و یا محصول را می توانند صادر نمایند. می توان به صورت دیگر صادرات و واردات را معنی کرد بدین ترتیب به کالایی که از جایی به جای دیگر چه از داخل و یا در شهرهای دیگر ارسال می شود صادرات گفته می شود. اما به صورتی دیگر به خارج شدن کالا از گمرگ کشور، صادرات گفته می شود.

اشخاصی که در صدد انجام امور بازرگانی از جمله صادرات و واردات هستند و تبادل کالا بین کشورهای دیگر هستند می توانند به صورت قانونی شرکت بازرگانی خود را ثبت نمایند. شرکت بازرگانی را می توان در قالب شرکت سهامی خاص و یا با مسئولیت محدود نیز ثبت نمود. در این مقاله به ترتیب از شرایط هر کدام از قالب شرکت ها پرداخته می شود.

ثبت شرکت بازرگانی سهامی خاص

شرکت سهامی خاص به شرکتی گفته می شود که تمام سرمایه آن را شرکا و موسسات تأمین می کنند که سرمایه آن به سهام نیز تقسیم می شود و مسئولیت سهامدارن تنها به مبلغ اسمی سهام آنها می باشد. هر یک از سهامداران به نسبت آورده خود در سود و زیان شرکت سهیم هستند.

بیشتر بدانید ...
نحوه ثبت الکترونیکی شرکت توسط متقاضی ثبت شرکتها

از نظر قانونی شرکت سهامی خاص ماهیت بازرگانی دارند. اشخاصی که می خواهند با ماهیت این نوع شرکت در موضوعات بازرگانی فعالیت داشته باشند لازم است حداقل هایی که قانون تجارت برای این نوع شرکت در نظر گرفته است را در نظر بگیرند. شرکت بازرگانی نیاز به اخذ مجوز برای ثبت ندارند اما اگر در زمینه های صادرات و واردات بخواهند فعالیت نمایند باید اقدام به اخذ کارت بازرگانی کنند.

شرایط ثبت شرکت بازرگانی سهامی خاص

شرایط لازم جهت ثبت شرکت سهامی خاص به قرار ذیل است:

 • الزامی است که دارای 5 عضو باشد که 3 نفر به عنوان عضو هیئت مدیره و 2 نفر بازس اصلی و علی البدل باشد.
 • الزامی است که سرمایه اولیه از مبلغ 1 میلیون ریال نیز کمتر نباشد.
 • بعد از تاسیس شرکت حداقل 35 درصد سرمایه به صورت نقد به حساب شرکت سپرده شود.

مدارک ثبت شرکت بازرگانی سهامی خاص

مدارک مورد نیاز برای ثبت شرکت سهامی خاص به قرار ذیل است :

 • ارائه اظهارنامه شرکت (فرم چاپی) در 2 برگ
 • ارائه اساسنامه شرکت در 2 جلد
 • ارائه صورتجلسه مجمع عمومی موسسین در 2 نسخه
 • ارائه صورتجلسه هیات مدیره با امضای مدیران منتخب در 2 نسخه
 • ارائه فتوکپی شناسنامه کلیه سهامداران و بازرسین
 • ارائه گواهی پرداخت حداقل 35 % سرمایه شرکت از بانکی که حساب شرکت در شرف تاسیس در آن جا افتتاح شده است.
 • ارائه مجوز در صورت نیاز (بنا به اعلام اداره ثبت شرکت ها)
 • ارائه تقویم نامه کارشناس رسمی دادگستری (اگر آورده شرکت غیر نقدی منقول و یا غیرمنقول باشد.)
 • ارائه اصل سند مالکیت (اگر اموال جزء سرمایه شرکت باشد.)
ثبت شرکت بازرگانی

ثبت شرکت بازرگانی

ثبت شرکت بازرگانی با مسئولیت محدود

شرکتی که در بین دو و یا چند نفر در جهت انجام امورات تجاری تاسیس می گردد در این نوع شرکت هر یک از شرکا بدون تقسیم بندی سهام یا قطعات سهام فقط تا میزان سرمایه اولیه خود در شرکت با مسئولیت محدود بدهی ها و قرض های شرکت هستند. الزام است در نام شرکت عبارت با مسئولیت محدود نیز قید شود.

بیشتر بدانید ...
نقش ثبت شرکتها در ممیزات شرکت

از این رو در زمینه های واردات و صادرات و کلیه شاخه های بازرگانی اگر می خواهید شرکتی ثبت کنید که مسئولیت شرکاء حداقل ممکن باشد بهترین انتخاب ثبت شرکت با مسئولیت محدود می باشد. اگر تصمیم به ثبت شرکت با مسئولیت محدود در حوزه بازرگانی گرفته اید می توانید اطلاعات تکمیلی تر را در محتوای ثبت شرکت با مسئولیت محدود در نوول ثبت مطالعه کنید.

شرایط ثبت شرکت بازرگانی با مسئولیت محدود

 • تعدا اعضا شرکت با مسئولیت محدود نباید کمتر از 2 نفر باشد.
 • سرمایه اولیه برای ثبت شرکت از 1 میلیون ریال نباید کمتر باشد.
 • هیئت مدیره این نوع شرکت را می توان خارج از شرکاء نیز انتخاب کرد.
 • مدیرعامل شرکت بازرگانی نمی تواند تا زمانی که سمت مدیر عاملی شرکت بازرگانی با مسئولیت محدود را دارد در شرکت دیگری قبول سمت مدیر عاملی داشته باشد.
 • مدت فعالیت شرکت با مسئولیت محدود را می توان محدود به زمان یا پروژه خاص یا به صورت نا محدود انتخاب کرد.

مدارک ثبت شرکت بازرگانی با مسئولیت محدود

مدارک مورد نیاز ثبت شرکت با مسئولیت محدود به قرار ذیل است:

 • تقاضانامه ثبت شرکت (فرم چاپی) 2 برگ
 • شرکت نامه رسمی (فرم چاپی) 2 برگ
 • اساسنامه شرکت
 • صورتجلسه مجمع عمومی موسسین و هیات مدیره 2 نسخه
 • فتوکپی شناسنامه کلیه شرکا و مدیران (اگر مدیر خارج از سهامداران انتخاب شود)
 • اخذ و ارائه مجوز مربوطه (در صورت نیاز)

مراحل ثبت شرکت بازرگانی

مراحل ثبت شرکت بازرگانی

 1. ابتدا مدارک مورد نیاز را تعیین کرده
 2. سپس در جهت ثبت شرکت بازرگانی باید وارد سامانه ثبت شرکت ها شده و اطلاعات را درج نمایید
 3. پنج نام انتخاب نمایید که مطابق قوانین شرایط تعیین نام باشد.
 4. پس از تکمیل ثبت نام و پذیرش نهایی ، تاییدیه نام شرکت در سامانه اعلام می گردد.
 5. اوراق چاپی را از سامانه پرینت گرفته و به امضاء تمامی اعضاء شرکت برسد.
 6. سپس اوراق امضاء شده به همراه مدارک شناسایی کلیه اعضاء هیئت مدیره و سهامداران و گواهی عدم سوء پیشینه آنها و سایر مدارک ثبتی را از طریق باجه های پست به صورت سفارشی به اداره ثبت شرکتها و موسسات غیرتجاری حوزه ثبتی مورد نظر ارسال نمایید و سپس بارکد پستی را در سامانه درج نمایید.
 7. اگر مدارک تقدیمی کامل بوده و نقصی نداشت کارشناس مربوطه نسبت به تهیه پیش نویس آگهی ثبت اقدام می نماید که در این صورت باید شخص متقاضی یا وکیل ثبت شرکت با در دست داشتن اصل شناسنامه و کارت ملی، برای اخذ مدارک ثبتی و امضاء ذیل دفاتر به اداره ثبت مراجعه نماید.
 8. پس از تایید تمام مراحل و دریافت شماره ی ثبت، می بایست آگهی ثبت شرکت را در روزنامه رسمی به نشانی به ثبت برسانید و هزینه ی انتشار آگهی را نیز صرفاَ به صورت اینترنتی پرداخت نمایید.
بیشتر بدانید ...
حقوق ناشی از نام شرکت تجارتی

هزینه و زمان ثبت شرکت بازرگانی

زمان برای ثبت شرکت بسته به عملکرد و شرایط موسسین شرکت دارد. اصولاً روند ثبت شرکت بسته به سرعت عمل مجری ثبت شرکت نیز داررد. به صورت خلاصه میی توان گفت زمان کاملاً در ثبت شرکت نسبی است. ما در موسسه حقوقی نوول روند اجرای پرونده های ثبت شرکت در موضوعات مختلف را طی 14 رو انجام می دهیم. این زمان برای متقاضی که با روند ثبت شرکت آشنایی کاملی ندارد ممکن است طولامی تر شود. نکته حائز اهمیت در خصوص زمان ثبت شرکت بازرگانی در صورتی است که مجوز خاصی برای ثبت این نوع شرکت در نظر گرفته نشده است.

هزینه ثبت شرکت بازرگانی را می توان به دو دسته هزینه های ثبتی و هزینه های جاری ثبت شرکت بر شمرد. هزینه های ثبتی شامل هزینه حق ثبت و هزینه ابطال تمبر سرمایه و پست از مواردی است که متقاضی بر حسب نوع شرکت، تعداد اعضاء، مبلغ سرمایه می بایست پرداخت نماید. سایر هزینه ها نیز شامل مالیات بر سرمایه و هزینه اخذ دفاتر تجاری و غیره می باشد.

در انتها خاطر نشان می شویم که در صورت روبرو شدن با هر سوال و مسئله ای می توانید با موسسه ثبت نوول تماس بگیرید،مشاوران و کارشناسان موسسه ثبت نوول آماده ارائه خدمات در جهت ثبت شرکت با هزینه مناسب در کرج می باشند.

5/5 - (2 امتیاز)
مشترک شدن
اطلاع رسانی کن

3  +  1  =  

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها