صفحه نخست » اخبار و مقالات » نقل و انتقال سهام شرکت

نقل و انتقال سهام شرکت

نقل و انتقال سهام در شرکت

سهم بخشی از دارایی و سرمایه شرکت سهامی است که تعیین کننده میزان مشارکت و تعهدات و منافع و سود صاحب آن در شرکت سهامی و شرکت سهامیخاص می باشد. برگه ی سهم ، سند رسمی قابل معامله ای است که نماینده تعداد سهامی است که صاحب دارایی آن در شرکت سهامی دارد. " دارنده سهم نسبت بهسهم مالک دارایی شرکت نمی باشد بلکه نسبت به سهم خود از شرکت سهامی دارای حق می باشد که به موجب آن از منافع و سود شرکت استفاده کرده و درمجمع عمومی رای می دهد و در صورت انحلال از دارایی شرکت سهم خواهد برد. لایحه اصلاحی در ماده ی 29 قانون تجارت حداکثر قیمت اسمی سهم را در شرکت سهامی عام 10 هزار ریال تعیین کرده اما برای ثبت شرکت سهامی خاص حداقل واکثری مشخص نشده است. در برگه سهم طبق ماده 26 ل. ا. ق. ت قید گردد. با توجه به ماده 24 ل. ا. ق. ت می توان گفت از نظر این قانون سهام به سهام با نام ،بی نام و ممتاز تقسیم بندی می شوند که به این تقسیم بندی می توان سهام انتفاعی که موسس را نیز افزود.

نقل و انتقال در شرکت های سهامی خاص دارای اهمیت ویژه ای است که در زمان حیات شرکت ها ممکن است دفعات متعددی اتفاق بیفتد . پس باید به آن و انجام امورات مربوط به آن توجه ویژه ای کرد .

در شرکت های سهامی مخصوصا شرکت های سهامی خاص به دلیل نبود برگ سهام ، مالک بودن اعضا در این شرکت ها با مشکلاتی همراه است و بدین ترتیب پرداختن به آن ها مهم تلقی می شود .به منظور پیشگیری از ایرادات و مشکلات بعد از به ثبت رساندن این شرکت ها بهتر است تا پایان این مقاله همراه با ما باشید .

در ذیل به بررسی چگونگی نقل و انتقال سهام در شرکت سهامی خاص می پردازیم .قابل ذکر است ، علاوه بر مطالعه ی نوشتار ذیل ، در صورت نیاز به هر گونه مشاوره تخصصی در این رابطه می توانید با همکاران ما در ثبت نوول تماس حاصل فرمایید.

نقل و انتقال سهام

انواع نقل و انتقال سهام

نقل و انتقال سهام (اگر طبق اساسنامه و قانون شرکت بر عهده ی هیئت مدیره باشد)

مراحل و مدارک مورد نیازدر نقل و انتقال سهام توسط هیئت مدیره شرکت

1.تشکیل جلسه هیات مدیره
2. تنظیم صورتجلسه که به امضای اعضای هیات مدیره و امضای خریداران و فروشندگان سهام رسیده باشد.
3.فتوکپی شناسنامه ی سهامداران جدید
4. برگ مفاصا حساب نقل و انتقال سهام از سازمان امور مالیاتی کشور(قسمت مالیات بر شرکت ها)
5. فهرست صاحبان سهام قبل و بعد از نقل و انتقال سهام
مدارک بعد از تشکیل جلسه و تنظیم صورتجلسه، تحویل اداره ثبت شرکت ها خواهد شد.
تذکر: چنانچه جلسه ی هیات مدیره با اکثریت اعضاء تشکیل شده باشد، رعایت مفاد و قوانین اساسنامه شرکت در خصوص، حد نصاب ضروری است.
ب – نقل و انتقال سهام (اگر طبق اساسنامه بر عهده ی مجمع عمومی فوق العاده باشد)

مراحل و مدارک مورد نیاز نقل و انتقال سهام توسط سهامداران

1. تشکیل و ایجاد جلسه ی مجمع عمومی فوق العاده و تنظیم صورتجلسه که به امضای هیات رئیسه و خریدار و فروشنده ی سهام رسیده باشد.
2. رونوشت و فتوکپی سهامدار یا سهامداران جدید
3. اخذ مفاصا حساب (مالیات) نقل و انتقال از سازمان امور مالیاتی کشور(مالیات بر شرکت ها)
4. فهرست جداگانه صاحبان قبل از نقل و انتقال
5 .فهرست جداگانه صاحبان سهام بعد از نقل و انتقال
تذکر 1 : در تنظیم و ایجاد فهرست سهامداران قبل و بعد از نقل و انتقال باید تاریخ جلسه و نام و نام خانوادگی سهامداران و تعداد سهام قید گردیده و به امضای همگی آن ها رسیده باشد.
تذکر 2: اگر جلسه مجمع عمومی فوق العاده با حضور اکثریت سهامداران تشکیل شده باشد ، ارائه روزنامه شرکت که آگهی دعوت در آن قید شده است الزامی است.
صورتجلسه تنظیمی و سایر مدارک فوق توسط نماینده قانونی شرکت تحویل اداره ثبت شرکت ها شده و بعد از مراحل ثبت شرکت و صورتجلسه ، دفاتر ثبت امضاء خواهد شد .

نمونه صورتجلسه نقل و انتقال سهام شرکت

مجمع عمومی فوق العاده شرکت …………… سهامی خاص ثبت شده به شماره …………….. در تاریخ ……………. روز ………………… ساعت با حضور اکثریت وکلیه ی سهامداران در محل شرکت تشکیل و در خصوص نقل و انتقال سهام شرکت به شرح ذیل تصمیم اتخاذ گردید :
الف ) طبق ماده 101 قانون تجارت :
1. آقای / خانم …………….. به سمت رئیس
2. آقای / خانم ………………به سمت ناظر
3. آقای / خانم ………………به سمت ناظر
4. آقای / خانم ……………………… به سمت منشی جلسه تعیین و رسمیت جلسه اعلام گردید.
ب ) نقل و انتقال سهام به شرح ذیل صورت می گیرد :
1. آقای / خانم …………… کلیه سهام خود را به آقای / خانم …………… فرزند ……………. به شماره شناسنامه …………متولد …………. صادره از ……………….. به آدرس …………………. واگذار و از شرکت …………………….. سهامی خاص خارج شد.
2. آقای / خانم ………… تعداد …………… سهم خود را به آقای / خانم ……….. فرزند ……… متولد …………. به شماره شناسنامه …………… صادره از ………………… به آدرس ……………. واگذار و نتیجتاَ تعداد سهام خود را از ……………. سهم به ………………. کاهش داد.
ج) کلیه سهامداران به آقای / خانم ………………. ( احدی از سهامداران / وکیل رسمی شرکت ) وکالت داد تا ضمن مراجعه به اداره ثبت شرکت ها نسبت به تحویل و ثبت صورتجلسه و سایر مدارک مورد نیاز و امضای ذیل دفاتر ثبت و پرداخت حق و حقوق قانونی مطابق مراحل قانونی اقدام فرماید .
امضای هیات رئیسه
رئیس جلسه ناظر جلسه ناظر جلسه منشی جلسه
……… ………. ……. ……….
خریدار سهام فروشنده سهام
 

شرایط ثبت شرکت در کرج

برای ثبت شرکت در کرج باید تمامی مراحل را برای اخذ مجوزها و مدارک لازم جهت مراجعه به سایت اداره ثبت اسناد و املاک را به صورت قانونی و با دقت فراوان به سرانجام برسانید تا در آینده دچار مشکلات عدیده ای در امر انجام معاملات و امور خود نشوید . موسسه ثبت نوول با در نظر قرار دادن تمامی شرایط و مراحل ثبت در کرج و تمامی شهرهای کشور آماده مشاوره به شما عزیزان خواهد بود . پس هم اکنون بدون اندکی تامل با شماره تماس های 02632137 و 02126655119 تماس حاصل فرمایید . تا در کم ترین زمان به اهداف خود در ثبت شرکتها در کرج دست یابید . 
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *