صفحه نخست » اخبار و مقالات » مجمع عمومی عادی

مجمع عمومی عادی

مجمع عمومی عادی چیست؟

برای ایجاد تغییرات شرکت ها باید مجمع عمومی عادی در شرکت تشکیل شده که تصمیمات لازم را در آن اتخاذ کنند. در این متن شما را برای تشکیل این مجامع راهنمایی می کنیم. تشکیل این مجمع در شرایط و موارد خاصی بر اساس مقررات و قوانین تعیین شده در قانون تجارت انجام شود. اطلاعات بیشتر را در ادامه به شما شرح خواهیم داد با ما در ادامه همراه باشید.

تشکیل مجامع در شرکت ها

تشکیل مجامع در شرکت ها

در صورت نیاز به  تشکیل مجمع در شرکت فرا می رسد، سهامداران و شرکا در شرکت باید در آن حضور پیدا کرده و از وضعیت کلی شرکت و نحوه تقسیم سهام در قبل و بعد از تشکیل مجمع اطلاع پیدا کنند.

باید به این نکته توجه شود که انواع مختلفی مجمع در شرکت ها تشکیل می شود که شامل: مجمع عمومی عادی، مجمع فوق العاده می باشد که هرکدام دارای ویژگی های مخصوص به خود می باشند و در شرایط مختلف اقدام به تشکیل آن ها خواهند گرفت تا اطلاعاتی را به موسسین و سهامداران شرکت در زمینه فعالیت های شرکت داده شود.

مطابق ماده 72 لایحه قانون تجارت مجمع های عمومی از اجتماع مالکان سهام تشکیل می گردد. اشخاصی که در شرکت سهام ندارند نمی توانند در جلسه های مجمع های عمومی شرکت نمایند در صورتی می توانند در جلسه شرکت نمایند که به عنوان وکیل یا نماینده قانونی باشند.

بیشتر بدانید ...
ثبت تغییرات شرکت در تبریز ارزان و فوری

حد نصاب تشکیل رسمی جلسه ها و هم چنین حد نصاب تصمیم گیری جلسه های مجمع های عمومی از اساسنامه تبعیت می کند. مگر در مواردی که قانون برای آن ترتیب دیگری را معین نموده باشد.

مجمع چیست ؟

برای توضیح مجمع به صورت ساده باید به این نکته اشاره کنیم که مجمع از گردهمایی و تشکیل جلسات با حضور سهامداران و مدیران شرکتها برای تعیین وضعیت و فعالیت های آینده شرکت و نیز انجام وظایف شرکت در طول حیات خود تشکیل می شود که به جلسات تشکیل شده مجمع گفته می شود.

در ادامه به صورت مختصر به انواع مجامع قابل ثبت در شرکت ها اشاره می کنیم. پس در ادامه این مطالب همراه با ما باشید.

مجامع عمومی عبارتند از

  1. مجمع عمومی موسس.
  2. مجمع عمومی عادی.
  3. مجمع عمومی فوق العاده.

"<yoastmark

مجمع عمومی عادی چیست ؟

در کلیه شرکت ها بایستی تصمیم های کلی که توسط مدیران گرفته شده است و هم چنین راه و روش های سالیانه به اطلاع و تصویب شرکا برسد اشخاصی که در شرکت سهام دارند تمایل دارند از کارهای کلی شرکت آگاهی داشته باشند.

به این مجمع ، مجمع عمومی سالیانه هم گفته می شود زیرا با استناد به ماده 89 لایحه بایستی حداقل سالی یک بار تشکیل شود.

در حالت کلی مجمع عمومی عادی به منظور انتخاب و برکناری مدیران و بازرسان و تصویب گزارش های مالی تشکیل می شود..مجمع عمومی عادی تنها وسیله ای می باشد که اشخاصی که دربردارنده سهام می باشند قادر می باشند نظریه های خود را اجرا نمایند به همین منظور قاعده قانون بیان می دارد که:

بیشتر بدانید ...
صفر تا صد ثبت تغییرات شرکت در یاسوج

مجمع عمومی عادی شرکت باید سالی یک مرتبه تشکیل گردد.

وظایف مجمع عمومی عادی

مجمع عمومی عادی بر روال و فعالیت هایی که طی یکسال در شرکت رخ داده است نظارت می نماید. بنابراین وظایف مجمع عمومی عادی به شرح ذیل می باشد

  • انتخاب هیئت مدیره

هیئت مدیره شرکت از جانب این مجمع انتخاب می‌شود اصولاً هیئت مدیره برای مدتی بیش از یک سال (مدت دو سال) تعیین می‌شوند. هر موقع که مدت خدمت آن ها به پایان رسید مجمع عمومی عادی هیئت مدیره جدیدی را انتخاب خواهد نمود.

یکی از مبادرات مهم مجمع عمومی عادی انتخاب هیئت مدیره می باشد، زیرا هیئت مدیره در حقیقت نماینده دارندگان سهام برای اداره امور شرکت‌اند و عملیات آن‌ها در نفع و ضرر شرکت خیلی تأثیر دارد.

  • انتخاب بازرسان شرکت

بازرس یا بازرسان به تعدادی که در اساسنامه معین شده‌اند باید از طرف مجمع عمومی انتخاب شوند. آشکار است بازرس شرکت به عملیات هیئت مدیره ناظر می باشد. ابزاری به منظور اطلاع به صاحبان سهام خواهد بود.

  • تصویب ترازنامه

در انتهای سال هر شرکت باید بداند سود و زیان آن چه بوده و نفع یا ضرر آن چه مقدار است. به منظور همین امر هیئت مدیره فهرستی مشعر از مجموعه دارایی و مطالبات وقرض ها و بدهی های شرکت و صورتحساب دوره عملکرد سالیانه را تهیه می‌نماید. مجمع عمومی عادی با ملاحظه و دقت در آن تصویب و اگر اشکالی داشته باشد توضیح و اصلاح آن را از هیئت مدیره می‌خواهد. مسلم است بدون مطالعه گزارش بازرس یا بازرسان شرکت در مجمع عمومی دریافت تصمیم نسبت به ترازنامه و حساب سود و زیان سال مالی معتبر نخواهد بود.

  • تقسیم منافع

معمولاً منافع شرکت به منظور این که تبعیضی قائل نشوند با نظر مجمع عمومی عادی تقسیم می‌شود.

  • تصویب و یا رد پیشنهاداتی که از طرف هیئت مدیره و یا بازرسان و یا یکی از سهامداران می‌شود.
  • تعیین راه و روش شرکت و تصویب و یا مبادرت به هر عملی که به صلاح و مصلحت شرکت می باشد مشروط بر این که در صلاحیت مجمع عمومی فوق العاده نباشد.
بیشتر بدانید ...
نحوه افزایش سرمایه در شرکتهای سهامی

در صورت مواجه شدن با هر سوال یا مسئله ای با موسسه حقوقی ثبت نوول در ارتباط باشید.

4.3/5 - (3 امتیاز)
مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
6 نظرات
قدیمی ترین
جدید ترین بیشترین امتیاز
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

باسلام چنانچه دریک شرکت سهامی خاص درر چمد سال متوالی مجمع تشکیل نشود چه اتفاقس می افتد ؟

مجامع عمومی به صورت کلی در پایان هرسال تشکیل می شود برای پاسخ سوالات خود تنها کافی است با موسسه نوول ثبت تماس بگیرید.

باتشکراز لطف شما
اطلاعات تفهیم شد
ممنونم

سپاس از نگاه شما

نمادی که وارد مجمع عادی سالیانه می شود بعد چه مدت بازگشایی می شود

درود بر شما . به محض تصویب مجمع و ثبت در اداره ثبت شرکت ها بازگشایی به دستور هیئت مدیره بازگشایی میشود