قوانین کاهش سرمایه شرکت ها

قوانین کاهش سرمایه شرکت ها
هرآنچه که باید در خصوص ثبت تغییرات راجع به قوانین کاهش سرمایه شرکت ها بدانید را در این مقاله گنجانده ایم، همراه ما باشید. کاهش سرمایه شرکت می تواند اختیاری و یا اجباری باشد.
در زمان وارد شدن خسارت و تلف شدن سرمایه، کاهش سرمایه امری ضروری می باشد. (طبق ماده 141 لایحه قانونی) ولی سرمایه گذاران شرکت می توانند حتی در زمان سود شرکت نیز اقدام به کاهش سرمایه نمایند که این امر به تصمیم ایشان بستگی دارد.

کاهش سرمایه شرکت ها

این امر زمانی اتفاق می افتد که سرمایه لازم برای انجام امور شرکت تامین شده است ولی هنوز بخشی از سهام بخش شده سرمایه اولیه واگذار نشده است. در این حالت می توان آن مبلغ را از سرمایه کل اولیه شرکت کسر نمود تا دیگر سرمایه گذاران مجبور به خرید آن ها نباشند.

کاهش سرمایه شرکت ها

کاهش سرمایه شرکت ها

کاهش سرمایه در شرکت ها به دو نوع تقسیم سهم الشرکه و خروج شرکا اتفاق می افتد که برای انجام این امر باید در اساسنامه و شرکتنامه شرکت تغییراتی را لحاظ کرد. برای این کار تنها کافی است با موسسه ثبت نوول تماس گرفته و امورات ثبت شرکت ها را به درستی توسط کارشناسان مجرب مجموعه ثبت نوول به اتمام برسانید.

تغییر در سرمایه شرکت ها به صورت قانونی

امروزه به دلیل افزایش میزان نوسانات در بازارهای مالی و موارد اقتصادی که شرکت ها با آن درگیر هستند بعد از گذر مدتی شرکت ها اقدام به افزایش سرمایه در شرکت خواهند کرد.

در این مواقع اعضای هیئت مدیره اقدام به کاهش و یا افزایش در سهام و سرمایه شرکت می کنند که خود این موارد باید در جلسه هیئت مدیره و بین اعضای هیئت مدیره و مدیرانن شرکت انجام پذیرد.

در صورت تغییر در سرمایه شرکت باید موارد توسط بازرسان در شرکت بررسی شوند و گزارشات مبنی بر تغییرات در سرمایه شرکت به مدیران گزارش شود.

هر گونه تغییر در اساسنامه و شرکتنامه شرکت ها باید در مجمع عمومی فوق العاده تصویب و بیان شود.

قوانین کاهش سرمایه شرکت ها

در حالتی که شرکت در حال زیان دادن و خسارت دیدن باشد ، برای جلوگیری از تلف شدن و از بین رفتن بخشی از سرمایه، سرمایه شرکت را کاهش می دهند زیرا در صورت از بین رفتن آن بخش از سرمایه، تا زمانی که جبران نشده باشد، سهامداران نمی توانند سودی میان خود تقسیم کنند.

کاهش سرمایه شرکت به صورت اختیاری

1 – بنابر ماده 189 لایحه قانونی تصمیم گیری و تصویب کاهش سرمایه شرکت بایستی در مجمع عمومی فوق العاده صورت بگیرد. روند تصمیم گیری برای کاهش سرمایه شرکت بدین صورت می باشد که هیئت مدیره شرکت با در نظر گرفتن صلاح شرکت ایده کاهش سرمایه را عنوان می کند.

بازرسان شرکت پس از بررسی این مسئله را در مجمع عمومی فوق العاده مطرح کرده و گزارش را به مجمع ارائه می کند.

پس از انجام بررسی، مجمع عمومی تصمیم نهایی را در رابطه با کاهش سرمایه شرکت اتخاذ می نماید. (بنا بر ماده 191 لایحه قانونی )

2 – برای هر نوع شرکتی به هنگام تاسیس ثبت شرکت یک مبلغ حداقلی به عنوان کمترین مبلغ مجاز جهت ثبت شرکت تعیین شده است.

حداقل مبلغ مجاز برای سرمایه شرکت سهامی عام پانصد هزار تومان و برای شرکت سهامی خاص صد هزار تومان می باشد.

اگر سرمایه شرکت ها ازین مبالغ مذکور پایین تر بیاید، بایستی طی 1 سال آن را جبران کرده و به حداقل سرمایه مجاز برسانند؛ در صورت کوتاهی در انجام این امر، هر فرد سهامدار شرکت می تواند نسبت به بستن شرکت به مراجع قضایی مربوطه شکایت کند. (مطابق با ماده 5 لایحه قانونی)

3 – بنا بر ماده 189 لایحه اصلاحی قانون تجارت، نمی توان سرمایه کلی شرکت را از سهام برخی از سهامداران کسر نمود و بایستی در همه حال مساوات میان سهامداران رعایت شود.

بنا بر این کاهش سرمایه به صورت اختیاری به صورت کاهش ارزش سهام هر سهامدار به میزان مساوی صورت می گیرد.

لازم به ذکر است بر اساس ماده 141 لایحه اصلاحی قانون تجارت در صورتی که به موجب خسارت وارد بر شرکت، نیمی از سرمایه شرکت تلف شود، بایستی سریعا اقدام به تشکیل مجمع عمومی فوق العاده و تصمیم گیری در رابطه با ادامه حیات شرکت صورت پذیرد.

چنانچه تصمیم نهایی بر ادامه حیات شرکت باشد، بایستی در همان مجمع سرمایه کل شرکت به میزان سرمایه باقی مانده کاهش یابد.

مراحل ثبت شرکت ها در کشور

به منظور انجام مراحل ثبت شرکتها در کرج و تهران و دیگر شهرهای کشور با مراجعه به موسسه ثبتی مجرب و دارای رزومه کاری موفق در ثبت و تغییرات در شرکت ها دیگر نیاز خود را از شخصا انجام دادن امور و امکان اشتباه در انجام امور ثبتی کاهش میابد.

موسسه ثبت نوول بهترین موسسه برای انجام امور ثبتی و تغییرات در شرکتها آماده مشاوره رایگان به متقاضیان ثبت شرکتها در کرج و تهران می باشد. با ما در ارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *