صفحه نخست » اخبار و مقالات » استعلام برند قبل از ثبت

استعلام برند قبل از ثبت

استعلام برند قبل از ثبت

ثبت برند باعث ایجاد مزیت بسیاری برای دارنده آن است که برای انجام آن باید استعلام برند قبل از ثبت انجام گیرد و سپس آن را به ثبت رسانید. برای کسب تمامی اطلاعات تکمیلی بهتر است در ادامه متن زیر همراه ما باشید.

اقدامات قبل از ثبت برند و علائم تجاری

با ثبت قانونی و بر پایه قوانین ثبت علائم تج اری می توانید حرفه و کسب و کار خود را به نام خود و با طرح و علامت مخصوص به خود به جامعه بشناسانید و خیال خود را از خطر سواستفاده از نام و شهرت خود بکاهید.

در صورت مشاهده هرگونه سواستفاده اقدامات قانونی را برای رفع آن برگزینید انتخاب نمودن و به ثبت رسانیدن برند از شرایط خاصی تبعیت می کند. به سبب قانون ثبت علامت ها و اختراع ها علامت تجاری یا برند بایستی ابتکاری باشد و سبب گمراهی و فریب نگردد.

اقدامات قبل از ثبت برند و علائم تجاری

مقصود از بدیع بودن علامت تجاری این می باشد که علامت مورد استفاده برروی محصول که برای ثبت ارائه می گردد از نظر شکلی بایستی جدید باشد و در گذشته توسط اشخاص دیگر به ثبت و مورد استفاده واقع نگردیده باشد.

قابل ذکر است که با توجه به جدول طبقه بندی کالا در صورتی که به منظور نوع کالای معینی علامتی از طبقه ی بخصوصی استعمال گردد، شخص دیگری که بعد از انتخاب نمودن علامت ذکر شده بخواهد به منظور کالای خود از گونه مشابه از طبقه ذکر شده و از همان علامت قبلی استعمال نماید با ممنوعیت استعمال و ثبت علامت روبرو خواهد شد.

بیشتر بدانید ...
امتیازات ثبت برند در تبریز

در دنیای امروز انتخاب نمودن علامت های تجاری یا برند بسیار دشوار تر از زمان های پیشین شده است، زیرا گنجایش برندهایی که در اداره مالکیت صنعتی ثبت شده اند در دهه های اخیر به صورت چشمگیری با افزایش مواجه شده است.

در صورتی که برندی در گذشته ثبت گردیده باشد دیگر این قابلیت را ندارد که به ثبت برسد. به همین جهت به منظور پیشگیری از رد برندی که پیشنهاد شده است قبل از ثبت بایستی از برندی که مورد نظر می باشد استعلام نمود.

روش استعلام برند

جهت کسب نمودن اطمینان از این موضوع که برند پیشنهادی شما به ثبت رسیده است یا خیر می توانید به پایگاه اینترنتی اطلاعاتی روزنامه کشور به نشانی http://rrk.ir مراجعه کنید.

این پایگاه اینترنتی یکی از مهم ترین و با اهمیت ترین شیوه ها برای استعلام برند است در این شیوه برای استعلام برند مورد درخواست بعد از آن که به سامانه فوق الذکر مراجعه نمودید به قسمت آگهی های قانونی رجوع نمایید و با انتخاب نمودن علامت تجاری به عنوان نوع آگهی، ذکر اسم و کامل نمودن دیگر اطلاعاتی که از شما در خواست شده است بر روی گزینه جستجو کلیک کنید.

روش استعلام برند

استعلام برند قبل از ثبت

قبل از ثبت برند با استعلام گرفتن می توان از کلیه برند هایی که در 45 طبقه کاری به ثبت رسیده اند آگاه شد.

در بعضی از مواقع این امکان وجود دارد که یک برندی را به کالا و یا خدمات خاصی اختصاص دهیم و خواستار این باشیم که از همان نام در کالا و یا خدماتی به صورت دیگر استعمال نماییم.

بنابراین قبل از آن که برندی را به ثبت برسانیم بایستی مطلع شویم که آیا آن برند در طبقه های دیگری ثبت شده است یا خیر و به این نیازی نمی باشد که برای آن اظهارنامه دیگری را تنظیم نماییم.

بیشتر بدانید ...
قوانین ثبت برند در بیرجند

انتخاب اسم برند

در انتخاب اسم برند به مواردی به شرح ذیل توجه نمایید:

اعمال ابتکار در علائم تجاری

یکی از خصوصیات و ویژگی های علامت تجاری بدیع و نوین بودن آن می باشد یعنی علامت بایستی با طراحی و نکته های شکلی همراه باشد.

در صورتی که علامت ساده باشد و با خود جنس اشتباه گرفته شود از محصولی که به بازار عرضه شده است حمایت نمی نماید و دربرگیرنده آثارخوب تجاری یک علامت خلاقانه نمی باشد.

از جانب دیگری ابداع و نوآوری علامت تجاری اقتضا می نماید که اسم های عام مانند کلمه خودکار به عنوان علامت انتخاب نگردد و در نهایت این که استفاده نمودن خطوط هندسی به صورت لوزی و یا مستطیل و هم چنین انتخاب ارقامی که بیان کننده کیفیت جنس باشد جنبه نوآوری و اختراع ندارد اما در صورتی که ارقام مورد استفاده با نوع کالا متفاوت باشد به منظور استعمال نمودن به عنوان علامت بلامانع و بدون اشکال می باشد.

اشتباهات رایج در مورد برند و ثبت برند

علامت تجاری نبایستی به صورتی طراحی شود که برای مشتری اشتباهی به وجود بیاورد و او را در تفکیک و بازشناسی علامت های تجاری دیگر که مقداری شبیه به هم می باشد به سردرگمی و انتخاب نادرست گرفتار نمایند.

به عنوان مثال این امکان وجود دارد که در علامت های مرکب در اجزای دو کلمه مرکب از یک کلمه ای که شبیه به هم می باشند استعمال گردیده باشد و اجزا به صورت برابر و شبیه به هم نباشند، به صورتی که جز مشترک و شبیه دو علامت میان مالکان آن ها سبب اختلاف وادعا را به وجود بیاید.

بیشتر بدانید ...
ثبت برند در کرج

گاهی ممکن است در نظر مشتری این اشتباه به وجود بیاید که با انتخاب نمودن منطقه به خصوصی به عنوان علامت تجاری به منظور کالایی معین که در اصل میان کالا و آن هیچ گونه ارتباطی وجود ندارد ایجاد شود به صورتی که مصرف کننده به خیال این که این کالا به آن منطقه تعلق دارد درباره نوع و منشا و جنس آن به اشتباه گرفتار شوند و در انتخاب و خریداری نمودن کالا منحرف گردند.

اقدامات قبل از ثبت برند

جهت ثبت برند و علامت تجاری مخصوص خود الزامی به ثبت آن نیست . ولی باید این نکته را مدنظر قرار دهید که در صورت سواستفاده افراد از محصول و نام شما، دیگر هیچ مسئولیت قانونی برای اثبات مالکیت آن برند نخواهید داشت.

قبل از ثبت برند باید شرکت خود را به ثبت رسانده و با مشخص کردن نوع فعالیت و نیز نشانی شرکت موردنظر در اداره ثبت اسناد و املاک کشور اقدامات لازم را انجام خواهید داد.

بعد از انجام امور ثبت شرکت های خود می توانید برند و علامت تجاری مربوطه را به نام خود به ثبت برسانید. این کار باید توسط شخصی متخصص و خبره با رزومه موفق در ثبت شرکت و برند در کشور انجام دهد.

از اینکه تا انتهای مقاله همراه ما بودید سپاسگزاریم. موسسه حقوقی نوول ثبت بهترین راهنمای شما در راه انجام امور ثبتی و حقوقی شما در کم ترین زمان خواهد بود. بنابراین برای دستیابی به بهترین راهکارهای ثبتی با موسسه تماس بگیرید و از مشاوره رایگان این موسسه بهره مند شوید.

5/5 - (1 امتیاز)
مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها