لوگو سفید ایلیا
خانه ثبت شرکت
ثبت شرکت با مسئولیت محدود ثبت شرکت سهامی خاص ثبت شرکت سهامی عام ثبت شرکت تعاونی
ثبت برند
ثبت نشان و علامت تجاری ثبت لوگو استعلام برند
خدمات
ثبت صورتجلسات
تغییر آدرس شرکت تمدید هیئت مدیره نقل و انتقال سهام ورود و خروج شریک
خدمات اداری
ثبت طرح صنعتی ثبت اختراع اخذ کارت بازرگانی اخذ جواز تاسیس صنایع
خدمات مالیاتی
دفاتر پلمپ تجاری تشکیل پرونده مالیاتی اخذ کد اقتصادی ارزش افزوده
تماس با ما

شرایط انتخاب اعضا هیئت مدیره شرکت سهامی


ماده یک لایحه اصلاح قسمتی از قانون تجارت، شرکت سهامی را چنین تعریف می کند :

شرکت سهامی شرکتی می باشد که سرمایه آن به سهام تقسیم شده است و مسئولیت مالکان سهام محدود به مبلغ اسمی سهام آن ها می باشد.

هیئت مدیره شرکت سهامی

از تجمع عده ای از صاحبان سهام که برحسب مورد به وسیله مجمع عمومی مؤسس یا مجمع عمومی عادی برای مدت معینی به منظور اداره امور شرکت سهامی انتخاب می شوند و با سپردن سهام تضمینی، انجام وظیفه می نمایند هیات مدیره شرکت سهامی می شود. هیات مدیره شرکت سهامی وکلاً یا بعضاً، قابل عزل و برکناری می باشند.

شرایط انتخاب اعضا هیئت مدیره شرکت سهامی

خصوصیات و عناصر تشکیل دهنده هیات مدیره شرکت سهامی به شرح ذیل می باشد :

  1. اعضای هیئت مدیره از بین صاحبان سهام انتخاب می شوند، نه خارج ازسهامداران.
  2. اعضای هیئت مدیره انتخابی هستند، نه انتصابی.
  3. اعضای هیئت مدیره برای مدت معینی انتخاب می شوند.
  4. اعضای هیئت مدیره با سپردن سهام وثیقه انجام وظیفه می نمایند.
  5. مأمور و کارگزار اعضای هیئت مدیره اداره امورشرکت سهامی است.
  6. اعضای هیئت مدیره کلاً یا بعضاً قابل عزل هستند.

شرایط انتخاب به عضویت هیئت مدیره

به منظور این که سهامداری قادر باشد از جانب مجمع های عمومی موسس یا عادی به عضویت هیات مدیره شرکت سهامی انتخاب گردد بایستی دارای شرایط پیش بینی شده در قانون و تهی از موانعی باشد که در قانون بیان شده است مواردی از این شرایط و موانع قانونی به شرح ذیل می باشد:

اشخاصی که در ذیل ذکر شده اند نمی توانند به مدیریت شرکت انتخاب شوند :

  1. ورشکستگان و اشخاصی که حکم ورشکستگی آن ها صادر شده باشد.
  2. اشخاصی که به دلیل مرتکب شدن به جنایت و یا یکی از جرم هایی که در ذیل عنوان شده اند یا به سبب حکم قطعی از حقوق اجتماعی کلا یا بعضا در مدت محرومیت محروم شده باشند.

سرقت، خیانت درامانت، کلاهبرداری، جرم های که به سبب قانون، درحکم خیانت درامانت، یا کلاهبرداری، شناخته شده است.اختلاس، تدلیس، تصرف غیرقانونی اموال عمومی و........ از جمله این جرم ها می باشند.

دو_ به ودیعه گذاشتن سهام وثیقه به صندوق شرکت: تعداد سهام تضمینی که مدیران بایستی به صندوق بسپارند ازجمله مواردی می باشد که در طرح اساسنامه شرکت سهامی پیش بینی خواهد شد، مدیران بایستی تعداد سهامی را که اساسنامه شرکت تعیین نموده است را دربرداشته باشند ،این تعداد سهام نباید ازتعداد سهامی که به مسبب اساسنامه جهت ارائه رأی درمجمع های عمومی لازم می باشد کمتر باشد.

این سهام به منظور تعهد خسارت هایی می باشد که امکان دارد از اشکالات و تقصیرات مدیران،فردی یا شریکی برای شرکت وارد گردد.

سه_ تحصیل مفاصا حساب (سند تصفیه حساب بدهی) تصویب ترازنامه وحساب سود و زیان هر دوره مالی شرکت به منزله تسویه حساب مدیران به منظور همان دوره مالی می باشد و بعد از تصویب ترازنامه وحساب سود و زیان دوره مالی که ضمن آن، مدت مدیران سپری یا به هرنحو دیگری از آنان محرومیت عنوان شده است، سهام مورد وثیقه این گونه مدیران، خود به خود از قید وثیقه آزاد خواهد شد.

بازرس یا بازرسان شرکت موظف می باشند هرگونه تخلفی ازمقررات قانونی و اساسنامه شرکت مورد سهام وثیقه مشاهده کنند، مراتب را به مجمع عمومی عادی گزارش نمایند.( ماده ۱۱۷ لایحه قانونی تجارت)

چهار_ لیاقت و توانایی دراداره امور شرکت : به منظور دستیابی مدیریت درشرکت سهامی بایستی سهامدار داوطلب، لیاقت و اطلاعات و دانش و توانایی لازم را برای اداره امور شرکت داشته باشد و مجمع عمومی مؤسس وعادی بایستی با احراز لیاقت و صلاحیت داوطلبان در اداره امور شرکت‌، به منظورانتخاب آن ها مبادرت نمایند.

قبولی سمت مدیریت : قبولی سمت مدیریت که بایستی به صورت کتبی انجام گیرد. به دستور ماده ۱۷ لایحه قانونی اصلاح قانون تجارت به خودی خود دلیل براین است که : مدیر با علم به تکالیف و مسئولیت های سمت خود، عهده دار آن گردیده است. بنابراین چنانچه مدیر منتخب از قبولی سمت خود داری نماید، استعفا کرده خواهد بود.

عده اعضای هیئت مدیره و مدت مدیریت آن ها

عده اعضای هیئت مدیره در شرکت های سهامی عام نبایستی کمتر از پنج نفر باشد، اما در شرکت های سهامی خاص، عده اعضای هیئت مدیره را اساسنامه تعیین می کند و برگرفته ازماده ۳ لایحه قانونی اصلاح قانون تجارت، می توان معتقد بود که عده مدیران درشرکت های سهامی خاص، حداقل سه نفر خواهد بود.

مدت زمان مدیریت مدیران در اسانامه مشخص می گردد بنابراین این مدت نبایستی از دو سال بیشتر باشد. انتخاب دوباره مدیران بدون اشکال و مانع است.

اشخاص حقوقی را می توان به مدیریت شرکت انتخاب کرد. در این صورت شخص حقوقی همان مسئولیت های مدنی شخص حقیقی عضو هیئت مدیره را خواهد داشت و بایستی یک نفر را به نمایندگی دائمی خود به منظور انجام وظایف مدیریت معرفی کند.

چنین نماینده ای شامل همان شرایط و تعهدات و مسئولیت های مدنی و جزایی عضو هیئت مدیره بوده، و ازجهت مدنی با شخص حقوقی که او را به نمایندگی تعیین نموده است، مسئولیت تضامنی خواهد داشت.

شخص حقوقی عضو هیئت مدیره می تواند نماینده خود را عزل کند به شرط آنکه درهمان موقع جانشین او را کتباً به شرکت معرفی نماید وگرنه غایب محسوب می شود.

از حیث انتخابات هیات مدیره رئیس داخلی هیات مدیره شخص حقیقی که به عنوان نماینده شخص حقوقی عضو هیات مدیره معرفی گردیده است در حکم هیات مدیره محسوب خواهد گردید.

در انتها خاطر نشان می شویم که متقاضیان محترم در صورت مواجه شدن با هر سول یا مسئله ای می توانند با مشاوران و کارشناسان موسسه حقوقی ارزان ثبت در تماس باشند.

ثبت شرکتها در حداقل زمان 

انواع ثبت شرکتها امروزه مورد توجه موسسین شرکتها قرارگرفته به صورتی که به دلیل تخصصی شدن امور ثبتی و داشتن بار حقوقی و اصطلاحات ثبتی موسسین اغلب وکیلی مجرب را برای انجام امور ثبتی و حقوقی خود برمی گزینند . این در حالی است که پیدا کردن موسسه مجرب برای ثبت شرکتها در کرج و تهران و همه شهرهای کشور دشوار می باشد . موسسه ارزان ثبت با سال ها خدمات شایسته خود شما را در امر ثبت شرکت در کم ترین زمان انجام خواهد داد . 

راه های ارتباطی با موسسه ارزان 

شعبه کرج : 02632137  -   02632525232

شعبه تهران : 02126655119

از همراهی شما سپاس گذاریم.

 

ارائه دهنده خدمات جامع ثبتی، حقوقی و اداری
ما در هر زمان کنار شما هستیم.

مجتمع ایلیا با دارا بودن دپارتمان های مجزا و با برخورداری از مشاوران برتر ثبتی و حقوقی درراستای ارائه ی خدمات با اقل هزینه ها و در کوتاه ترین زمان ممکن تلاش می نماید

هزینه ثبت شرکت

در جهت ثبت شرکت در اداره ثبت شرکتها باید هزینه های قانونی ان را پرداخت نمایید در صورتی که هزینه های ثبت شرکت را پرداخت نشوند ثبت شرکت به رسمیت شناخته نمی شود .

مجمع عمومی عادی چیست؟

مجمع عمومی عادی به منظور انتخاب و برکناری مدیران و بازرسان و تصویب گزارش های مالی تشکیل می شود.

انتخاب نام شرکت

بسیاری از افرادی که مایل به ثبت شرکت هستند، برای انتخاب اسم شرکت خود انرژی و زمان زیادی را صرف می کنند، چرا که انتخاب نام مناسب برای شرکت می تواند تمایز آشکاری بین آن ها و رقبا ایجاد کند دراین مقاله به نکات مهم انتخاب نام شرکت میپردازیم لطفا مطالعه نمایید

وظایف مجمع عمومی فوق العاده چیست

مجمع عمومی فوق العاده مجمعی می باشد که از اجتماع صاحبان سهام شرکت متشکل است و در زمان های اضطراری و هنگامی که موضوع فوق العاده ای پیش آمده باشد تشکیل می گردد برای کسب اطلاعات در مورد وظایف مجمع عمومی فوق العاده مقاله را بخوانید.

شرایط انتخاب بازرس شرکت سهامی خاص

در خصوص شرایط انتخاب بازرس قانونی به منظور شرکت های سهامی خاص قانون تجارت شروط خصوصی را به منظور کارگزار این مقام پیش بینی ننموده است و تنها اساسنامه قادر می باشد محدودیتی را در این خصوص قائل نمایند.

وظایف مجمع عمومی عادی چیست

مجمع عمومی عادی باید حداقل سالی یک بار تشکیل شود.در حالت کلی این مجمع برای انتخاب وعزل مدیران و بازرسان و تصویب گزارش های مالی تشکیل شود.مطابق ماده 86 لایحه ،وظایف مجمع عمومی عادی عام می باشد و هر آن چه که در صلاحیت مجمع عمومی موسس و فوق العاده نمی باشد ،در صلاحیت مجمع عمومی عادی قرار دارد.

ثبت صورتجلسه هیئت مدیره

اداره شرکت سهامی به عهده هیئت مدیره ای متشکل از تعدادی اعضای اصلی و علی البدل یا جانشین مطابق اساسنامه می باشد.

دلایل انحلال شرکتهای سهامی

انحلال شرکتهای سهامی بر اساس دلایلی می باشد که در این مقاله به توضیحات بیشتر پرداخته می شود لطفا مطالعه نمایید .

انحلال شرکت

به دلایل مختلفی شرکت منحل می گردد و این موارد انحلال شرکت را قانون گذار در قانون تجارت پیش بینی نموده است.می توانید با مطالعه انحلال شرکت اطلاعات خود را تکمیل نمایید.

پلمپ دفاتر چیست ؟

باتوجه به قوانین مصوبه کلیه شرکتهایی که ثبت می شوند باید دارای دفاتر پلمپ باشند . در اداره ثبت شرکتها پلمپ دفاتر انجام می شود .

مشاوره آنی
فرم ارسال نظر و سوال

پاسخ دادن به :

ارسال با تشکر از ارسال نظر . پس از تایید نظر شما درج خواهد شد
در فرم پر شده خطاهایی وجود دارد. لطفا آنها را بررسی کنید.
اعتبارسنجی فرم موفق بود!

جهت مشاوره رایگان کی با شما تماس بگیریم ؟