صفحه نخست » اخبار و مقالات » تعریف شرکت تجاری

تعریف شرکت تجاری

تعریف شرکت تجاری

اگر بخواهیم در مورد تعریف شرکت تجاری صحبت کنیم، می توان گفت به منظور انجام امورات بازرگانی تشکیل می شود. در شرکت های تجاری  قرارداد هایی بین چند نفر تنظیم می شود که سرمایه از طریق اعضا و افراد عضو در شرکت تامین می شود.

شرکت تجاری چیست ؟

در تعریف کلی شرکت تجاری به شرکت هایی که در قانون تجارت برای آنها قواعد و مقرراتی تعین می شود گفته می شود. برای تاسیس و ثبت شرکت تجاری باید حداقل دو یا چند شخص مشارکت داشته باشند. این نوع شرکت باید تحت نام مخصوص در اداره ثبت شرکت ها به ثبت برسد. شرکت تجاری در واقع به شرکتی اطلاق می شود که در هر موضوعی که بخواهد فعالیت کند ماهیت این نوع شرکت تجارتی محسوب می شود. یعنی شرکا در سود و زیان آن سهیم هستند.

شرکت تجاری چیست ؟

شرکت تجاری چیست ؟

با ثبت شرکت تجاری شخصیت حقوقی ایجاد می شود که این از تمامی آثار مادی و معنوی همانند اشخاص حقیقی برخوردار هستند. برای اینکه شرکت تجاری تاسیس کنید باید بر اساس قواعد مقرر شده در قانون تجارت یکی از انواع شرکت ها را انتخاب کنید و اقدام به ثبت آن کنید.

انواع شرکتهای تجاری

این شرکت ها براساس 8 نوع طبقه بندی شرکت های تجاری در قانون 20 تجارت و بر طبق موضوع فعالیت قابل ثبت هستند.

7 نوع طبقه بندی ثبت شرکت شامل :

  1. ثبت شرکت با مسئولیت محدود
  2. شرکت سهامی عام
  3. ثبت شرکت سهامی خاص 
  4. شرکت مختلط غیرسهامی
  5. مختلط سهامی
  6. شرکت تضامنی
  7. شرکت نسبی
  8. شرکت تعاونی
بیشتر بدانید ...
اسامی سه سیلابی ایرانی

معرفی شرکت تجاری

قانون تجارت، تعریفی از ثبت شرکت تجاری ارائه نکرده و تنها به ذکر انواع شرکت و تعریف آنها بسنده نموده است.

در قانون مدنی نیز شرکت به این صورت تعریف شده است که «شرکت، عبارتست از اجتماع حقوق مالکين متعدد در شیء واحد به نحو اشاعه» (ماده ۵۷۱ ق.م). ولی تعریفی که از شرکت، در قانون مدنی ارائه شده با تعریف شرکت تجاری همخوانی نداشته و متفاوت می باشد که به چند نمونه از تفاوت شرکت های تجاری با شرکت های مدنی اشاره می کنیم:
الف) شرکت های تجاری همواره در نتیجه اختیار و اراده شرکا به وجود می آیند، در صورتی که قانون مدنی در ماده ۵۷۲ شرکت را به دو نوع اختیاری و قهری طبقه بندی نموده است.

طبق ماده ۵۷۳ قانون مدنی، شرکت اختیاری با در نتیجه عقدی از عقود حاصل می شود یا در نتیجه عمل شر کا از قبیل مزج اختیاری یا قبول مالی مشاعا در ازای عمل چند نفر و امثال آن اما شرکت قهری اجتماع حقوق مالکین است که در نتیجه امتزاج یا ارث حاصل می شود.

ب) مسؤلیت شرکا در شرکت های تجاری بر حسب نوع شرکت ممکن است به میزان سهم، محدود به سرمایه، نسبت به سرمایه و تضمین تمام سرمایه و یا مختلط باشد، در حالی که در شرکت های مدنی چنین مسؤلیتی وجود ندارد و مسؤلیت در امور مدنی منفرد می باشد.

ج) بر خلاف شرکت های مدنی که تقسیم سود و زیان همواره به نسبت سهم است. در شرکت های تجاری تقسیم سود و زیان بر اساس نوع مراحل ثبت شرکت ها متفاوت است و بر مبنای مسؤلیت شرکا انجام می گیرد.

بیشتر بدانید ...
ثبت شرکت در قم

د) شرکت های مدنی فاقد شخصیت حقوقی هستند در حالی که شرکت های تجاری دارای شخصیت حقوقی هستند.

تعریف شرکت تجاری از منظر دکترین حقوقی

اساتید حقوق تجارت با توجه به چهار چوب حقوقی موجود، تعاریف مختلفی از شرکت تجاری ارائه نموده اند به عقیده دکتر ستوده تهرانی: «شرکت تجاری عبارت است از سازمانی که بین دو یا چند نفر تشکیل می شود که در آن هریک سهمی به صورت نقد یا جنس یا کار خود را در بین می گذارند تا مبادرت به عملیات تجارتی نموده و منافع و زیان های حاصله را بین خود تقسیم کنند.

بعضی دیگر از حقوقدانان به این تعریف خدشه وارد کرده و معتقدند: «این تعریف دو نقص عمده دارد که هر دو از مجموع مقررات قانون تجارت و لایحه اصلاحی قانونی ۱۳۴۷ در مورد شرکت های سهامی استنباط می شود؛ اولین نقص این است که در آن به شرکت نه به عنوان یک قرارداد بلکه به عنوان یک مؤسسه و سازمان (یک شخص حقوقی) نگریسته می شود؛ در حالی که شرکت، پیش از هر چیز، یک قرارداد است.

نقص دیگر این است که که شرکت را تنها مؤسسه یا سازمان تلقی می کند که مبادرت به عملیات تجاری می کند در صورتی که می دانیم گاه شرکت، به صرف اینکه در قالب شرکت هایی ایجاد شده که در ماده ۲۰ قانون تجارت ذکر شده اند، شرکت تجاری تلقی می شود، حتی اگر عمل غیر تجارتی انجام دهد، ایشان پس از بیان نواقص تعریف،

شرکت تجاری را چنین تعریف می نمایند

1«شرکت تجاری، قراردادی است که به موجب آن دو یا چند نفر توافق می کنند سرمایه مستقلی را که برای انجام مقصود خاصی تشکیل می گردد، اختصاص دهند و در منافع و زیانهای احتمالی حاصل از به کار گیری سرمایه سهیم شوند».

بیشتر بدانید ...
چگونگی ثبت شرکت در یزد

2-تشکیل شرکت در برخی کشورها نیاز به اجتماع و توافق چند نفر ندارد. در برخی کشورهای اروپایی امکان تشکیل شرکت توسط یک فرد، یعنی یک سهامدار وجود دارد. اما در قانون تجارت ایران حداقل اعضا برای تشکیل یک شرکت دربرخی از انواع شرکت ها دو نفر می باشد و امکان تشکیل شرکت با یک فرد در قانون تجارت ایران پیش بینی نشده است.

لازم به ذکر است تشکیل شرکت الزاما با مشارکت اشخاص حقیقی نیست و ممکن است چند شرکت تجاری که دارای شخصیت حقوقی مستقلی هستند برای انجام فعالیت تجاری با مشارکت همدیگر اقدام به تشکیل یک شرکت نمایند.

ثبت شرکتها امروزه از مسائل مهم در سودآوری شرکت تلقی می شوند . موسسه ثبت نوول با حداقل هزینه شرکت شما را ثبت خواهد کرد و شما را یک گام به ایده آل شما نزدیک خواهد کرد .

ثبت شرکت ها در کرج و تمامی شهرهای کشور در کم ترین زمان و با حداقل هزینه توسط کارشناسان مجرب ثبت نوول قابل ثبت است.

4.9/5 - (59 امتیاز)
مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
4 نظرات
قدیمی ترین
جدید ترین بیشترین امتیاز
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

سلام و عرض خداقوت
تشکر بابت مطالب مهمتون

درود بر شما.ممنون از نگاهتون

مشاوره برای ثبت شرکت

با سلام . کارشناسان ما با شما تماس خواهند گرفت