صفحه نخست » اخبار و مقالات » تعریف سهام و انواع آن در شرکتها

تعریف سهام و انواع آن در شرکتها

منظور از سهام یک شرکت تقسیم شدن سرمایه شرکت ها به صورت سهام و برگه سهام برای شرکت و اعضای شرکت می باشد.

سهم در شرکت براساس ماده قانون 24 قانون تجارت کشور قسمتی از سرمایه شرکت های سهامی است که در میزان و حد و حدود تعهدها و میزان کسب سود صاحبان شرکت ها تاثیر گزار است .

یک نکته مهم در میزان حداکثر سهام در شرکت های سهامی عام  است که به ازای قیمت اسمی هر سهم ده هزار ریال تعیین شده است . این در حالی است که در شرکت های سهامی خاص برای میزان قیمت اسمی سهام حداقل یا حداکثری تعریف نشده است .

تعریف سهام

شرکت سهامی، شرکتی است که سرمایه آن به سهام تقسیم شده و مسئولیت صاحبان سهام محدود به مبلغ اسمی سهام آنها است، سهم قسمتی است از سرمایه شرکت سهامی است که تعیین کننده میزان مشارکت و تعهدات و منافع صاحب آن در شرکت سهامی می باشد.

ورقه سهم

ورقه سهم سند قابل معامله ای است که تعیین کننده تعداد سهامی است که صاحب آن در شرکت سهامی دارد. سهم ممکن است با نام یا بینام باشد.
در صورتی که برای بعضی از سهام شرکت با رعایت مقررات قانون تجارت، مزایایی قائل شوند این گونه سهام، سهام ممتاز نامیده می شود. اوراق سهام باید متحدالشکل و چاپی و دارای شماره ترتیب بوده و به امضای لااقل دو نفر که به موجب مقررات اساسنامه تعیین می شوند برسد (مواد ۲۴ و ۲۵ ل… قانون تجارت و تبصره های آن.

انواع سهام در شرکت ها

در شرکت های سهامی ، سهام شرکت به سه صورت قابل ثبت است

سهام بانام

سهام بی نام

سهام ممتاز

 در ادامه به توضیح مختصر این سه سهام و بیان تفاوت آن ها خواهیم پرداخت

 

سهام با نام : در این نوع از سهام شرکت های سهامی فرد دارنده سهام مشخص و معلوم است . این نوع سهام در شرکت ها با نشانی مشخص و شماره ردیف معلوم ثبت می شوند . بدین صورت با وجود نام و شماره ردیف هر سهم ، صاحب یا صاحبان آن مشخص است . انتخاب و گزینش این نوع سهام به دلیل مشخص بودن دارنده سهم ها به شرکت کمک می کند که سهامداران خود را بشناسد . این سهام ها باید در دفتر سهام شرکت ها به ثبت برسند .

سهام بی نام :در این نوع از سهام مشخصات و نام دارنده حساب در دفاتر ثبت نشده است و افراد با در دست داشتن برگه سهام مالک آن به حساب می آیند . برای به فروش رساندن این نوع از سهام فرد با قیمت گزاری سهام آن را به مانند پول نقد به فروش می گزارد .

 

سهام ممتاز : این نوع سهام در زمان و نیاز شرکت به ورود افراد جدید به عنوان سهام دار در شرکت انجام پذیر است که افراد وارده سرشناس و باعث افزایش سرمایه در شرکت شوند . این در صورتی است که در حالت عادی شخصی اقدام به خرید سهام نمی کند . در این نوع سهام فرد دارنده و سهامدار در شرکت می تواند اقدام به خرید و کسب سود بیشتر از دیگران را شامل شود . 

نکاتی که باید در ورقه سهام قید شود

در ورقه سهم نکات زیر باید قید شود:

  • ١. نام شرکت و شماره ثبت آن در دفتر ثبت شرکت ها؛
  • ۲. مبلغ سرمایه ثبت شده و مقدار پرداخت شده آن؛
  • | ٣. تعيين نوع سهم؛
  • ۴. مبلغ اسمی سهم و مقدار پرداخت شده آن به حروف و با عدد؛
  • 5. تعداد سهامی که هر ورقه نماینده آنست.

تا زمانی که اوراق سهام صادر نشده است شرکت باید به صاحبان سهام گواهینامه موقت سهم بدهد که معرف تعداد و نوع سهام و مبلغ پرداخت شده آن باشد. این گواهینامه در حكم سهم است ولی در هر حال ظرف مدت یکسال پس از پرداخت تمامی مبلغ اسمی سهم باید ورقه سهم صادر و به صاحب سهم تسلیم و گواهینامه موقت سهم مسترد و ابطال گردد (مواد ۲۶ و ۲۷ ل… قانون تجارت)

مراحل ثبت شرکت در مجموعه ثبت نوول با کمترین هزینه صورت می گیرد.

پل ارتباطی مجتمع ثبتی و حقوقی ثبت نوول

شماره تماس موسسه ثبت شرکت ثبت نوول

  • شعبه کرج: 137 32 – 026
  • شعبه تهران :119 55 266 – 021
  • سامانه ی پیامکی: 32 52 52 32
  • سامانه ی تخصصی ثبتی و حقوقی https://nocr-ag.ir

 

ثبت تخصصی شرکت در کشور 

از جمله اقداماتی که برای ثبت شرکت در این زمانه باید به آن توجه شود اتخاذ وکیل متخصص در امور ثبت شرکتها می باشد . موسسه ثبت نوول با دارا بودن متخصصان ثبتی متخصص آماده ارائه خدمات به متقاضیان ثبت شرکت ها در کرج و دیگر استان ها می باشد . بدون اندکی تعلل با شماره های موسسه تماس گرفته تا از مزایای مشاوره رایگان کارشناسان بهره مند شوید . 

کلیه مراحل و شرایط و مشاوره های تخصصی و رایگان مجتمع ثبت نوول در حوزه ثبت شرکت ( مراحل ثبت شرکت و تنظیم صورتجلسات شرکتها ) خدمات نام و علائم تجاری ( برند ) و انتخاب نام و اسم شرکت در اداره مالکیت صنعتی شامل ( ثبت برند ، ثبت علامت تجاری و ثبت برند بین المللی ( مادرید ) – ثبت طرح صنعتی و ثبت بین المللی طرح صنعتی) – ثبت اختراع و ثبت بین المللی اختراع ) همچنین اموراخذ کارت بازرگانی در اتاق بازرگانی استانها ی کشور ) و کلیه خدمات اداری و اخذ انواع مجوزها در کل مراجع ذیصلاح ، همچنین امور حقوقی ( دعاوی کیفری ، خانواده و حقوقی کلیه دادگاه ها ) و تهیه و تدوین و تنظیم انواع قرارداد های تخصصی درسراسر ایران .

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *