لوگو سفید ایلیا
خانه ثبت شرکت
ثبت شرکت با مسئولیت محدود ثبت شرکت سهامی خاص ثبت شرکت سهامی عام ثبت شرکت تعاونی ثبت موسسه ی غیر تجاری مناطق آزاد ثبت شعبه و نمایندگی خارجی
ثبت برند
ثبت نشان و علامت تجاری ثبت لوگو استعلام برند
خدمات
ثبت صورتجلسات
تغییر آدرس شرکت تمدید هیئت مدیره نقل و انتقال سهام ورود و خروج شریک
خدمات اداری
ثبت طرح صنعتی ثبت اختراع اخذ کارت بازرگانی اخذ جواز تاسیس صنایع
خدمات مالیاتی
دفاتر پلمپ تجاری تشکیل پرونده مالیاتی اخذ کد اقتصادی ارزش افزوده
تماس با ما

بازرس قانونی در شرکت کیست ؟


موسسه حقوقی ارزان ثبت در این مقاله تلاش و کوشش نموده است تا درباره ی بازرس قانونی در شرکت کیست؟ مطالبی را ارائه نماید تا انتهای مقاله همراه ما باشید.

بر اساس قانون بازرس وظایفی را بر عهده دارد که البته این ماموریتها متنوع می باشد . در واقع اصلی ترین مأموریتی که یک بازرس دارد بررسی نمودن حسابها می باشد.

بازرس قانونی در شرکت کیست؟

در قانون مأموریتهای اطلاع رسانی به سهام داران و مقامات قضایی و هم چنین مأموریتهای نظارتی خاصی را برای کنترل وضع شرکت به بازرس داده شده است که در این مقاله به این موارد اشاره می شود:

مأموریت بازرس شرکت بررسی حسابها

از جمله وظایف بازرسان که مکلف بر انجام آن هستند درستی و صحت صورتحسابها دوره عملکرد می باشد بدین صورت که از حسابهای سود و زیانی و ترازنامه هایی که مدیران برای تسلیم به مجمع عمومی تهیه می کنند باید اظهار نظر انجام دهند . الزامی است که کلیه حسابها بر اساس مقررات وموازین قانونی به منظور تنظیم و نگهداری آنها هماهنگ باشد و نباید مخالف واقعیت باشد .  

زمانی که بازرس شرکت در اجرای ماموریت بررسی و کنترل حسابها راانجام می دهد بیشتر جنبه نظارتی می باشد . لذا بازرس نمی تواند در صورت اینکه حسابی درست نبود آن را تدوین و تنظیم نماید . فقط بازرس می تواند در این مورد اظهار نظری را داشته باشد . بدین صورت که هرگاه صورتحسابها درست باشد می تواند آنهارا تصدیق نماید. در صورت دیگر می تواند با اعلام نظر خود به مجمع عمومی با ذکر کردن دلایل ها اعلام نماید .قانون گذار در این مورد روش های خاصی را در نظر نگرفته است در نتیجه یک بازرس باید بداند که قلب از اظهارنظر  و دادن گزارش به مجمع عمومی نظرات دیگر مدیران را بداند.بهتر است با همکاری دیگر مدیران نواقص را بر طرف و تصحیح  سازد و به نحوی گزارش دهد که به نحو مقتضی باشد .  بدیهی است گزارش او باید متضمن دلایلی باشد که نشان می دهد حسابها فاقد صحت و درستی مورد نظر قانون گذار است.

نمونه قرارداد پیمانکاری خدمات شهری نظافت و آسایش عمومی 

در جهت مطالعه بیشتر درباره ی نمونه قرارداد پیمانکاری خدمات شهری نظافت و آسایش عمومی می توانید به مقاله آن مراجعه نمایید.

مأموریت بازرس شرکت اطلاع رسانی

بازرس باید مطالبق امور فعالیتهای که دارد  تخصصاتی نیز داشته باشد که مکلف است اطلاع رسانی وضعیت حسابها را به سهام داران و مقامات قضایی انجام دهد .

باتوجه به اطلاع رسانی به سهامداران که یکی از وظایف بازرس می باشد گزارش های مختلفی نیز باید به مجامع عمومی انجام دهد

-به مناسبت تشکیل مجمع عمومی سالانه، او باید گزارش جامعی راجع به وضع ثبت شرکت به مجمع عمومی عادی تسلیم کند. گزارش مذکور باید لااقل ده روز قابل از تشکیل مجمع عمومی عادی جهت مراجعه صاحبان سهام در مرکز شرکت آماده باشد(ماده 150 لایحه قانونی 1347 )

- علاوه بر این او باید ضمن گزارش خاصی راجع به جزئیات معاملاتی مبین شرکت و هر کدام از مدیران یا مدیرعامل، نظر خود را درباره چنین معاملاتی به مجمع عمومی عادی تسلیم کند(ماده 129 لایحه قانونی 1347).

- با توجه به اختیارات مجمع عمومی فوق العاده، او باید گزارشهایی را که قانون برعهده اش گذاشته است به مجمع مزبور تسلیم کند؛ مانند گزارش راجع به افزایش سرمایه شرکت(ماده 161 لایحه قانونی 1347) یا کاهش آن(ماده 191 لایحه قانونی 1347) و نیز گزارش راجع به ضرورت سلب حق تقدم سهام داران در صورت افزایش سرمایه(ماده 167 لایحه قانونی 1347).

- او باید هر گونه تخلف یا تقصیری را که در امور شرکت از مدیران و مدیرعامل مشاهده می کند به اولین مجمع عمومی ـ اعم از عادی یا فوق العاده ـ اطلاع دهد(قسمت اول ماده151 لایحه قانونی 1347).

- اطلاع رسانی به مقامات قضایی. اگر بازرس، ضمن انجام دادن مأموریت خود از وقوع جرمی مطلع شود باید مراتب را به مرجع قضایی صلاحیت دار اعلام کند و جریان را به اولین مجمع عمومی گزارش دهد(قسمت اخیر ماده 151 لایحه قانونی 1347).

اگر چه قانون گذار این قاعده را به صراحت بیان نکرده است، به طور مسلم منظور از جرم، جرمی است که به طرز کار و اداره شرکت مربوط باشد. بازرس از زمان اطلاع از جرم مکلف است جرم واقع شده را اعلام کند و تصحیح عمل مجرمانه به وسیله مرتکب، بازرس را از اطلاع دادن به مقامات قضایی معاف نمی کند.

بدیهی است عدم اعلام جرم خطا تلقی شده، طبق مقررات عام حقوق مدنی، موجب مسئولیت مدنی بازرس خواهد بود. قانون گذار ما، برخلاف قانون گذار فرانسه، برای عدم اعلام جرم کیفر خاصی معین نکرده است.

مأموریتهای نظارتی خاص بازرس شرکت

از جمله وظایف دیگر بازرسان جنبه های حقوقی نیز دارد در واقع اصلی ترین وظیفه بازرس بررسی کردن حسابها می باشد . می توان از وظایفی که بازرس در شرکت انجام می دهد متوجه شد که در حیات شرکت تأثیرگذار است.

1.بازرس باید در این مورد که مدیران شرکت دارای تعداد سهام وثیقه ای موضوع مواد 114 به بعد لایحه قانونی 1347 هستند یا خیر و اینکه سهام مزبور در صندوق شرکت نگهداری می شود یا خیر تحقیق کند و در صورت مشاهده هرگونه تخلف از مقررات قانونی و اساسنامه شرکت در مورد سهام وثیقه، مراتب را به مجمع عمومی عادی گزارش دهد(ماده 117 لایحه قانونی 1347).

2. وظیفه دیگر او این است که درباره صحت مطالب و اطلاعاتی که مدیران در اختیار مجامع عمومی گذاشته اند اظهار نظر کند و در صورتی که آنان اطلاعاتی برخلاف  واقع در اختیار صاحبان سهام قرار دهند، مراتب را به مجمع عمومی اطلاع دهد(ماده 148 لایحه قانونی 1347).

3. بازرس باید اطمینان حاصل کند که حقوق صاحبان سهام، در حدودی که قانون و اساسنامه شرکت تعیین کرده است، به طور یکسان رعایت شده باشد؛ حقوقی نظیر تقسیم سود و حق رأی(ماده 148 لایحه قانونی 1347).

4. در صورتی که مدیران، مجمع عمومی را دعوت نکنند، بازرس باید به درخواست سهام دارانی که لااقل یک پنجم سرمایه شرکت را مالک اند، مجمع مورد تقاضا را دعوت کند(ماده 95 لایحه قانونی 1347). بدون درخواست سهام دارن نیز بازرس مکلف است رأساً اقدام به دعوت عمومی عادی کند(ماده 91 لایحه قانونی 1347). در صورتی که بازرس مقتضی بداند، می تواند مجمع عمومی عادی را به طور فوق العاده دعوت کند( ماده 92 لایحه قانونی 1347).

پل ارتباطی مجتمع ثبتی و حقوقی ارزان ثبت

شماره تماس موسسه ثبت شرکت ارزان ثبت

  • شعبه کرج: 137 32 – 026
  • شعبه تهران :119 55 266 – 021
  • سامانه ی پیامکی: 32 52 52 32
  • سامانه ی تخصصی ثبتی و حقوقی  https://nocr-ag.ir

کلیه مراحل و شرایط و مشاوره های تخصصی و رایگان مجتمع ارزان ثبت در حوزه ثبت شرکت ( مراحل ثبت شرکت و تنظیم صورتجلسات شرکتها ) خدمات نام و علائم تجاری ( برند ) و انتخاب نام و اسم شرکت در اداره مالکیت صنعتی شامل ( ثبت برند ، ثبت علامت تجاری  و ثبت برند بین المللی ( مادرید ) - ثبت طرح صنعتی و  ثبت بین المللی طرح صنعتی) -   ثبت اختراع  و ثبت بین المللی اختراع ) همچنین اموراخذ کارت بازرگانی در اتاق بازرگانی استانها ی کشور ) و کلیه خدمات اداری و اخذ انواع مجوزها در کل مراجع ذیصلاح ، همچنین امور حقوقی ( دعاوی کیفری ، خانواده و حقوقی کلیه دادگاه ها ) و تهیه و تدوین و تنظیم انواع قرارداد های تخصصی درسراسر ایران.

ارائه دهنده خدمات جامع ثبتی، حقوقی و اداری
ما در هر زمان کنار شما هستیم.

مجتمع ایلیا با دارا بودن دپارتمان های مجزا و با برخورداری از مشاوران برتر ثبتی و حقوقی درراستای ارائه ی خدمات با اقل هزینه ها و در کوتاه ترین زمان ممکن تلاش می نماید

وظایف مجمع عمومی فوق العاده چیست

مجمع عمومی فوق العاده مجمعی می باشد که از اجتماع صاحبان سهام شرکت متشکل است و در زمان های اضطراری و هنگامی که موضوع فوق العاده ای پیش آمده باشد تشکیل می گردد برای کسب اطلاعات در مورد وظایف مجمع عمومی فوق العاده مقاله را بخوانید.

بازرس قانونی در شرکت کیست ؟

بازرس قانونی در شرکت کیست ؟ - بر اساس قانون بازرس وظایفی را بر عهده دارد که البته این ماموریتها متنوع می باشد . در واقع اصلی ترین مأموریتی که یک بازرس دارد بررسی نمودن حسابها می باشد

انتخاب نام شرکت

بسیاری از افرادی که مایل به ثبت شرکت هستند، برای انتخاب اسم شرکت خود انرژی و زمان زیادی را صرف می کنند، چرا که انتخاب نام مناسب برای شرکت می تواند تمایز آشکاری بین آن ها و رقبا ایجاد کند دراین مقاله به نکات مهم انتخاب نام شرکت میپردازیم لطفا مطالعه نمایید

تغییرات آدرس شرکت سهامی خاص

در روند ثبت تغییر نشانی شرکت ها مراحلی را باید طی کرد که اینجا به آنها اشاره حواهیم کرد.پیش از نقد وبررسی چگونگی تغییرات نشانی شرکت ها، ابتدا باید با اصل موضوع آشنا باشیم. با ما همراه باشید اطلاعات بدست آورید .

کد اقتصادی چیست ؟

هر شرکت و یا موسسه ای بعد از آن که به ثبت رسید از تاریخ ثبت آن به مدت 2 ماه فرصت دارد که به منظور تشکیل پرونده مالیاتی و دریافت کد اقتصادی خود مبادرت کند.دراین مقاله به توضیح کاملتری از کداقتصادی می پردازیم

مجمع عمومی عادی چیست؟

مجمع عمومی عادی به منظور انتخاب و برکناری مدیران و بازرسان و تصویب گزارش های مالی تشکیل می شود.

مراحل ثبت اینترنتی شرکت

در جهت شروع فعالیت شرکت باید موسسین اقدامات لازم را در جهت تاسیس شرکت در اداره ثبت شرکتها انجام دهند و تا هر شرکتی شخصیت حقوقی را نیز کسب نماید

وظایف مجمع عمومی عادی چیست

مجمع عمومی عادی باید حداقل سالی یک بار تشکیل شود.در حالت کلی این مجمع برای انتخاب وعزل مدیران و بازرسان و تصویب گزارش های مالی تشکیل شود.مطابق ماده 86 لایحه ،وظایف مجمع عمومی عادی عام می باشد و هر آن چه که در صلاحیت مجمع عمومی موسس و فوق العاده نمی باشد ،در صلاحیت مجمع عمومی عادی قرار دارد.

دلایل انحلال شرکتهای سهامی

انحلال شرکتهای سهامی بر اساس دلایلی می باشد که در این مقاله به توضیحات بیشتر پرداخته می شود لطفا مطالعه نمایید .

رتبه بندی شرکت چیست؟

معیاری که صلاحیت و تضمین کننده کیفیت و کمیت پیمانکاران را مشخص می سازد و در ارائه خدمات و دفاع از حقوق آنها می باشد که توسط معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبردی ریاست جمهوری گرفته می شود .

مشاوره آنی
فرم ارسال نظر و سوال

پاسخ دادن به :

ارسال با تشکر از ارسال نظر . پس از تایید نظر شما درج خواهد شد
در فرم پر شده خطاهایی وجود دارد. لطفا آنها را بررسی کنید.
اعتبارسنجی فرم موفق بود!

جهت مشاوره رایگان کی با شما تماس بگیریم ؟