صفحه نخست » اخبار و مقالات » مجمع عمومی فوق العاده چیست؟

مجمع عمومی فوق العاده چیست؟

از اجتماع مالکان سهام مجمع عمومی شرکت سهامی تشکیل می گردد.مقررات مربوط به حضور عده لازم به منظور تشکیل مجمع عمومی و آراء لازم به منظور گرفتن تصمیم در اساسنامه شرکت مشخص خواهد گردید مگر در مواردی که به سبب قانون تکلیف خاصی به منظور آن معین گردیده باشد.

مجمع عمومی فوق العاده چیست ؟

براساس مقررات و قانون تجارت مجمع های عمومی شرکت های سهامی به ترتیب مجمع عمومی موسس و مجمع عمومی عادی و مجمع عمومی فوق العاده می باشد. ما در این مقاله به مجمع عمومی فوق العاده خواهیم پرداخت.گاهی رویت می شود که در شرکت سهامی هیات مدیره و بازرسان به وظایف و تکالیف خود در رابطه با دعوت مجمع عمومی شرکت در موعد هایی که در قانون مشخص شده است مبادرت نمی کنند سهامداران در جستجوی برگزاری مجمع عمومی می باشند یا سهامداری جدیدی که به واسطه خرید سهام صاحب عمده سهام گردیده و قادر می باشد تعدادی از اعضای هیات مدیره را انتخاب نماید تقاضای برگزاری مجمع را به صورت فوق العاده دارد.در صورتی مجمع عمومی فوق العاده تشکیل می گردد که امر فوق العاده ای مورد نظر باشد و تصمیم گیری در خصوصو آن خارج از صلاحیت و وظایف مجمع عمومی عادی باشد.

انواع مختلف مجامع قابل تشکیل در شرکت ها

مجمع عمومی عادی سالانه : این مجمع با اهداف رسیدگی به امورات مالی شرکت ها و رسیدگی به کزارش مدیران و بازرسان و نیز تصویب سود و میزان سهام افراد در شرکت ها تشکیل خواهد شد . این مجامع با حضور نیمی از سهامداران در شرکت دارای رسمیت خواهد بود و می توان آن را تشکیل داد . این مجمع 4 ماه بعد از پایان سال مالی هر شرکتی برگزار خواهد شد .

مجمع عمومی فوق العاده : این مجتمع نیز به مانند مجانع عمومی عادی تشکیل خواهند شد . و تنها تفاوت آن ها با یکدیگر بیان موضوعاتی مانند تغییر در مفاد و بندهای اساسنامه شرکتها ، میزان کاهش و افزایش سرمایه شرکت و یا اقدامات برای انحلال شرکت تشکیل خواهد شد و این موضوعات در این مجامع مطرح می شود .

برای کسب اطلاعات بیشتر به موسسه ثبت نوول مراجعه کرده و یا با تماس با مجموعه تخصصی ثبت نوول امورات ثبتی و نیز اطلاع از تشکیل مجامع کسب اطلاع کنید .  

وظایف مجمع عمومی فوق العاده

موضوعاتی که رسیدگی به آن ها در صلاحیت مجمع عمومی عادی نیست در باب و زمره وظایف مجمع عمومی فوق العاده به شرح ذیل می باشد

  1. تغییر اساسنامه شرکت .
  2. تغییر سرمایه شرکت.
  3. انحلال قبل از موعد شرکت.

حد نصاب تشکیل جلسه مجمع عمومی فوق العاده

به منظور رسمی بودن جلسه مجمع عمومی فوق العاده حضور بیشتر از نصف مالکان سهام دارای حق رای الزامی می باشد.چنانچه در نخستین دعوت حد نصاب مزبور حاصل نگردد دعوت دوم با حضور بیشتر از یک سوم مالکان سهام دارای حق رای رسمی می گردد و تصمیم گیری خواهد کرد منوط به این که در دعوت دوم نتیجه دعوت اول ذکر گردیده باشد.

مصوبات مجمع عمومی فوق العاده

تصمیمات و مصوبات مجمع عمومی فوق العاده همیشه با اکثریت دو سوم آراء حاضرین در جلسه معتبر می باشد.

مجمع عمومی عادی به طور فوق العاده

مطابق ماده 92 قانون تجارت هیات مدیره و بازرس و یا بازرسان شرکت قادر می باشند در هنگام به پایان رسیدن مهلت مجمع عمومی عادی را به صورت فوق العاده دعوت کنند در این صورت دستور جلسه مجمع بایستی در آگهی دعوت قید گردد.

محدودیت های موجود در خصوص تصمیمات مجمع عمومی

با توجه به دستور ماده94 قانون تجارت هیچ مجمعی قادر نمی باشد تابعیت شرکت را تغییر بدهد و یا هیچ شخص یا اشخاصی قادر نمی باشند بر تعهدات مالکان سهام اضافه نمایند.به بیانی دیگر می توان گفت که تغییر تابعیت شرکت و افزایش تعهدات مالکان سهام در سزاواری و اهلیت هیچ کدام یک از مجمع های عمومی(عادی،موسس،فوق العاده)نمی باشد.

همکاران ما در موسسه حقوقی ثبت نوول با افتخار در خدمت شما خواهند بود.

در صورت نیاز به هرگونه مشاوره با ما تماس حاصل فرمایید.

 

برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه ثبت شرکت ها و نیز تشکیل مجامع در شرکت ها با شماره تماس های موسسه ثبت نوول تماس بگیرید و امورات ثبت و تغییر در شرکت و تشکیل مجامع در شرکت ها را به وکلای مجرب ثبت نوول بسپارید . 

موسسه ثبت نوول با پشتوانه به تجارب خود در امر ثبت شرکت  در کرج و تهران و دیگر شهرهای کشور در کم ترین زمان امور حقوقی شما را به سرانجام خواهد رساند تنها کافی است با شماره های زیر تماس بگیرید .

شعبه کرج :02632137

شعبه تهران : 02126655119 

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *