صفحه نخست » اخبار و مقالات » ضرورت اخذ کد اقتصادی

ضرورت اخذ کد اقتصادی

دریافت نمودن کد اقتصادی یکی از مهم ترین وظیفه ها و تکلیف های بازرگانان ، اداره ها و سازمان ها می باشد . زیرا به هنگام منعقد نمودن قراردادهای با اهمیت تجاری و کاری، دریافت نمودن کارت بازرگانی، رتبه بندی شرکت و دریافت گرید، حضور و شرکت نمودن در مناقصه ها و بعضی رقابت های شغلی و حرفه ای و هم چنین درزمان کامل نمودن و ارسال اظهارنامه مالیاتی،دربر داشتن این کد بسیار مهم و با اهمیت می باشد.

ضرورت اخذ کد اقتصادی

به دلیل این که مبحث کد اقتصادی از اهمیت بسیار زیادی برخوردار می باشد در این نوشتار حین تشریحی که از این کد ارائه نموده اسم ، شما را با ارزش و نیازهای دریافت کد اقتصادی هم مانوس می نماییم و در انتها ارزیابی و بررسی می نماییم که بر داشتن این کد جهت چه افرادی الزامی و ضروری می باشد و هم چنین مطالعه می نماییم که در چه مواردی دریافت این کد ضروری و الزامی نمی باشد.

کد اقتصادی چیست؟

کد اقتصادی ، شماره ای 12 رقمی می باشد که به منظور افراد حقیقی و یا حقوقی که به فرآوری کالا یا عرضه خدمات مشغول هستند تعلق می گیرد.

این کد به منظور شناخت و اگاهی شخص، اداره یا نهاد در واحد مالیاتی استعمال می گردد و کلیه شرکت هایی که به ثبت رسیده اند دریافت نمودن کد اقتصادی برای آن ها ضروری و الزامی می باشد.

بعد از آن که هر شرکت و یا اداره ای ثبت گردید و آگهی تشکیل و تاسیس شرکت آن در روزنامه رسمی چاپ و منتشر شد ، بمی بایست حداکثر به مدت 2 ماه در موسسه مالیات محدوده ای که به آدرس شرکت یا اداره مربوط می باشد، پرونده تشکیل دهد و به منظور دریافت نمودن کد اقتصادی مبادرت کند.

مدارک لازم جهت اخذ کد اقتصادی

الف- اشخاص حقیقی

 1. ارائه درخواست کتبی شخص.
 2. تکمیل و ارائه فرم اطلاعات هویتی اشخاص حقیقی ( فرم نمونه)
 3. ارائه فتوکپی از تمامی صفحات مدارک شناسایی.
 4. ارائه سه قطعه عکس سه در چهار.
 5. ارائه کپی کارت اقتصادی قبلی ( چنانچه قبلاَ کارت دریافت نموده باشید.)
 6. ارائه کپی پروانه کار.
 7. ارائه فیش پرداختی.

ب- شخص حقوقی

 1. ارائه رونوشت تقاضانامه یا اظهارنامه.
 2. ارائه تصویر آگهی تغییرات و تاسیس ثبتی.
 3. ارائه تصویر روزنامه رسمی تاسیس.
 4. ارائه تصویر روزنامه رسمی تغییرات ( در صورت وجود )
 5. ارائه تصویر مدارک شناسایی اعضای هیات مدیره.
 6. ارائه تصویر سند مالکیت یا اجاره نامه.
 7. ارائه تصویر اساسنامه شرکت.
 8. ارائه تصویر مجوز تاسیس.
 9. ارائه فیش واریزی سرمایه شرکت.
 10. ارائه قبوض تلفن یا برق شرکت.
 11. ارائه گواهی امضای صاحبان امضا در دفتر خانه اسناد رسمی.
 12. ارائه اصل وکالتنامه به نام نماینده.

ضرورت اخذ کد اقتصادی

1. در زمانی که شرکت شما قصد دارد قراردادهایی را با شرکت هایی اعم از بزرگ و کوچک منعقد نماید این اداره ها و نهادها به طور حتمی با تقاضای ارائه کد اقتصادی روبرو می شود و در صورتی که نخواهید و یا قادر نباشید این کد را عرضه نمایید بدون هیچ گونه شک و تردیدی از منعقد نمودن قراردادی دلپذیر با مزیت های بسیار زیاد بی نصیب خواهید شد و با وجود بازارهای رقابتی که در عصرحاضر موجود می باشد رقیب های شما به راحتی و آسانی جای شما را خواهند گرفت و ممکن است این فرصت را هرگز نتوانید جبران کنید.

2. یکی از مهم ترین و با اهمیت ترین عرصه های رقابت حاضر بودن در مناقصه ها و مزایده ها، حاضر بودن به صورت فعال و چشم داشت در کسب و کارهای گوناگون می باشد هم چنین با در برداشتن گرید و رتبه بندی شرکت می توان در بسیاری از مناقصه ها و مزایده ها حضوری موفق را به ارمغان آورد و سود بسیار زیادی را کسب نمود.

در صورتی که شرکت شما دربردارنده گرید باشد از جانب نظام مناقصه گذار یا برگزار کننده مزایده مجوزحضور،ارائه رزومه و پاکت پیشنهادی قیمت را دریافت خواهید کرد تا بتوانید در آن حضور داشته باشید و قبل از آن به منظور این که بتوانید جهت رتبه بندی و دریافت گرید شرکت خود مبادرت کنید ، لازم و ضروری می باشد برای شرکت خود کد اقتصادی را اخذ نموده باشید.

3. در بیشتر مواقع برای آن که بازرگانان و اداره ها بتوانند به کارهای حرفه ای بپردازند و از طریق صادرات و واردات سود و درآمد زیادی را کسب نمایند به کارت بازرگانی نیاز خواهند داشت و به منظور این که بتوانند کارت بازرگانی را دریافت کنند بهتر است کد اقتصادی را دریافت کرده باشند یا جهت دریافت آن اقدامی را انجام داده باشند.

4. یکی از با اهمیت ترین و مهم ترین دلایل دریافت کد اقتصادی دوری نمودن از مشکل ها و گرفتاری های مالیاتی می باشد.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *