صفحه نخست » اخبار و مقالات » ضرورت اخذ کد اقتصادی

ضرورت اخذ کد اقتصادی

کد اقتصادی لازمه کسب و کار است که باید به ارائه دهنده محصولات تعلق گیرد . دانستن ضرورت اخذ کد اقتصادی مهم بوده که باید برای اخذ آن بدانید. در ادامه ما به این ویژگی و ضرورت می پردازیم . پیشنهاد می کنیم در ادامه همراه ما باشید.

ضرورت اخذ کد اقتصادی

دریافت کد اقتصادی برای هر شرکت به نوعی الزام انجام امور بازرگانی و تجاری است. یکی از وظایف و تکالیف اصلی بازرگانان شما برای انجام هر کاری باید قبل از آن کد اقتصادی دریافت کرده باشید و همین امر ضرورت اخذ کارت بازرگانی را اثبات می کند.

مثلاً اگر بخواهید کارت بازرگانی دریافت کنید باید کارت بازرگانی را دریافت کرده باشید و یا اینکه اگر بخواهید برای شرکت تان رتبه دریافت کنید باید شرکت تان کد اقتصادی دریافت کرده باشد، همچنین برای انجام مبادلات تجاری و قرارداد های کاری نیازمند کد اقتصادی هستید.

بنابراین برای هر کاری که به نوعی با بیزینس شما در ارتباط است داشتن کد اقتصادی است ضروری است.

با این مطلب همراه نوول ثبت باشید تا در خصوص ضرورت دریافت کد اقتصادی و شرایط و نحوه دریافت این کد اطلاعات بیشتری را کسب کنید. همراه ما در ادامه باشید.

تعریف کد اقتصادی

کد اقتصادی برای اشخاص حقوقی شناسه ملی شرکت است که از سوی اداره ثبت شرکت ها صادر می شود و برای اشخاص حقیقی نیز کد ملی شخص حقیقی است.

بیشتر بدانید ...
هزینه تمدید کارت بازرگانی

این کد توسط اداره مالیات صادر می شود. به طور کلی کد اقتصادی برای اشخاص حقیقی و حقوقی از اول تعریف شده است اما برای فعال شدن شناسه ملی و کد ملی به عنوان کد اقتصادی باید حتماً در اداره مالیات تشکیل پرونده مالیاتی انجام شود.

برای شناسایی شخص یا شرکت یا نهاد و موسسه غیر تجاری در واحد مالیاتی ضروری است کد اقتصادی دریافت کنید. همچنین برای شرکت ه9ای تجاری که در اداره ثبت شرکت ها به ثبت رسیده اند دریافت کد اقتصادی بعد از ثبت شرکت طی دو مال الزامی است.

ضرورت دریافت کد اقتصادی

در مقدمه بخشی از ضرورت های دریافت کد اقتصادی را برای شما مطرح کردیم. در این مطلب ضرورت اخذ کد اقتصادی را به طور واضح مطرح کرده ایم. بنابراین بعد از مطالعه این مطلب خودتان به لزوم و ضرورت دریافت کد اقتصادی پی می برید.

بنابراین اگر شما صاحب یک شرکت تجاری هستید دریافت کد اقتصادی برای شرکت الزامی است حتی در صورتی که نخواهید مدت زمانی را به فعالیت بپردازید.

اگر صاحب کسب و کار کوچکی هستید و یا تاجری هستید که می خواهید کارت بازرگانی دریافت کنید. لازم است بدانید از مقررات مربوط به تجارت و انجام مبادلات داخلی و خارجی داشتن کد اقتصادی است همچنین تا زمانی کد اقتصادی دریافت نکرده باشید نمی توانید اقدام به اخذ کارت بازرگانی نمایید.

یکی از ضروررت های دریافت کد اقتصادی فرار از جرایم سنگین مالیاتی است. زیرا زمانی که شما با شرکت یا شخصی کار می کنید که دارای کد اقتصادی است این شخص گزارش عملکرد شرکت یا تجارت خود را هر ساله به اداره مالیات اعلام می نماید و گزارش عملکرد شرکت یا کسب و کارتان به اداره مالیات احراز می شود از این رو جریمه های علی الرأس به موجب فرار مالیاتی مشمول شما خواهد شد.

ضرورت اخذ کد اقتصادی

ضرورت اخذ کد اقتصادی

مدارک مورد نیاز برای کد اقتصادی

 • ارائه نسخه اظهارنامه یا تقاضا نامه شرکت
 • ارائه نسخه آگهی تأسیس یا روزنامه رسمی تأسیس
 • در صورت داشتن تغییرات ارائه آخرین آگهی تغییرات و روزنامه رسمی مربوط به آن
 • ارائه سند ملکی تجاری یا اداری و یا اجاره نامه رسمی دارای هلوگرام
 • ارائه کد رهگیری
 • مدارک شناسایی اعضاء هیئت مدیره شرکت
 • در صورت داشتن مجوز ارائه جواز
 • ارائه نسخه اساسنامه شرکت
 • گواهی امضاء اعضاء دارای حق امضاء شرکت در دفتر خانه اسناد رسمی
 • قبض تلفن و برق
 • فیش واریزی به حساب اداره مالیات جهت سرمایه
 • تاییدیه کد پستی شرکت
 • مهر شرکت
 • تنظیم وکالت نامه به نام وکلای رسمی مالیاتی (در مجموعه حقوقی نوول)
بیشتر بدانید ...
ای نماد یا نماد اعتماد الکترونیکی

نکاتی در خصوص ضرورت کد اقتصادی

 1. یکی از شرایط همکاری با شرکت های بزرگ و کوچک صدور فاکتور رسمی و همچنین ارائه کد اقتصادی جهت انعقاد قرار داد است و چنانچه صادر به ارائه کد اقتصادی نباشید به همین راحتی از یک قرارداد کاری محروم می شوید. زیرا چنین شرکت ها و اشخاصی که خود کد اقتصادی دریافت کردند برای گزارش عملکرد باید با اشخاصی قرار داد ببندند که این اشخاص نیز قادر به صدور فاکتور های رسمی باشند تا بتوانند هزینه و در آمد خود را اثبات نمایند.
 2. یکی از مهمترین فعالیت هایی که شرکت ها می توانند داشته باشند تا در عرصه رقابت های شرکت ها بتوانند موفق عمل کنند مشارکت در مناقصات و مزایدات ها است. شما می تواند با شرکت در این مناقصات و مزایدات در عرصه کاری خود پروژه های زیادیی را برنده شوید که این امر بدون داشتن کارت بازرگانی مقدور نیست.
 3. همچنین داشتن گرید برای شرکت های پیمانکاری مشاوره و انبوه ساز نیز امتیاز این شرکت ها را بالا می برد که از جمله مدارک که این شرکت ها باید به سازمان برنامه و بودجه ارائه دهند کد اقتصادی شرکت است.
 4. آنچه که لزوم فعالیت یک شرکت تجاری است در عرصه واردات و صادرات داشتن کارت بازرگانی الزامی است برای دریافت کار بازرگانی و همچنین انجام امور صادرات و واردات بدون دریاففت کد اقتصادی ممکن نم باشد.
 5. همان طور که گفته شد با کد اقتصادی از مشکلات مالیاتی در امان خواهید بود و به هیچ عنوان جریمه برای شما اعمال نمی شود البته در صورت عدم تخلف از قواعد اداره مالیات.
بیشتر بدانید ...
بررسی معیارهای ثبت طرح صنعتی در ایران

از اینکه با ما در این مطلب همراه بودید کمال تشکر را داریم. اطلاعات بیشتر در زمینه دریافت کد اقتصادی را می توانید از وکلا و کارشناسان و متخصصان مجموعه نوول دریافت کنید.

هم چنین موسسه ما با همکاری وکلای دارایی کلیه خدمات مربوط به دریافت کد اقتصادی و ارزش افزوده و همچنین گزارش های عملکرد یا نامه عدم فعالیت برای عدم جریمه مالیاتی را ارائه می دهد. بنابراین هم اکنون می توانید به متخصصان و کارشناسان ما برای مشاوره تماس بگیرید.

5/5 - (1 امتیاز)
مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها