مالیات کارت بازرگانی

مالیات کارت بازرگانی
کارت بازرگانی به مجوزی اطلاق می شود که به مالک آن اعم از اشخاص حقیقی یا حقوقی امکان می دهد با در دست داشتن آن در حوزه صادرات و واردات مشغول فعالیت شود این فعالیت شامل ثبت سفارش و ترخیص کالا تا واردات از مناطق آزاد، حق العمل کاری در گمرک و صادرات کالاهای مجاز می باشد.

مالیات کارت بازرگانی چیست ؟

قوانین مصوب در قوانین گمرکی کشور برای مبادلات داشتن کارت بازرگانی را الزامی دانسته و دارندگان کارت بازرگانی با در دست داشتن آن می توانند اقدام به مبادلات تجاری در سطح بین المللی کنند. در قوانین مطرح در قانون تجارت تنها مالکان کارت بازرگانی می توانند اقدام به واردات و صادرات کالا کنند . با داشتن کارت بازرگانی تنها مالیات را مشمول نمی شود بلکه موضوع  فعالیت و کالای وارده یا صادره به کشور تعیین کننده میزان مالیات شرکت می باشد.

افراد حقیقی بر طبق درآمد حاصله خود بر طبق ماده 131 قانون مالیات  محاسبه می شود این موضوع در صورتی است که اشخاص حقوقی به نسبت 25 درصد از دستمزدشان را صرف مالیات کارت بازرگانی می کنند.

مالیات کارت بازرگانی

وزارت بازرگانی نهاد ناظر بر صدور کارت بازرگانی است و ما به نمایندگی از شما درخواست کارت را ارائه داده تا تقاضای شما مورد بررسی قرار گیرد. برای کلیه اشخاص حقیقی و حقوقی اخذ کارت بازرگانی صادر می شود. داشتن این کارت به منزله آن است که شما به شکل قانونی مجاز به انجام تجارت در کشورهای خارجی می باشید.

برای اطلاع در مورد اخذ کارت بازرگانی می توانید بر تخصص مشاوران نوول تکیه کرده و یا به مقاله مربوط به آن مراجعه کنید.

موارد استفاده از کارت بازرگانی

 •  به ثبت رساندن سفارش و ترخيص كالا
 •  واردات کالا از مناطق آزاد
 •  صادرات کلیه کالاهای مجاز
 •  مبادرت به انجام حق العمل كاری در گمرك
 •  ثبت نام تجاری لاتین
 •  دریافت وام‌های بانکی

شرایط دریافت کارت بازرگانی

 • داشتن دست کم سن(23 سال)
 • افراد حقیقی ایرانی
 • داشتن سابقه کار در تجارت
 • اشخاص حقیقی غیر ایرانی :
 • در اختیار داشتن مدارک اقامت دائم و معتبر
 • برای پسران : برگه پایان خدمت

نحوه‌ی مالیات سالانه‌ی کارت بازرگانی

مالیات قابل پرداخت از طریق درآمد مشمول مالیات تعیین می شود. این مقدار برای اشخاص حقیقی، بر اساس درآمد مشمول مالیات ( معافیت مالیاتی- سودویژه) طبق نرخ ماده 131 قانون مالیاتهای مستقیم محاسبه و کسب می شود و برای اشخاص حقوقی 25% درآمد محاسبه و اخذ می گردد.

– ماده۱۳۱: نرخ مالیات بردرآمد اشخاص حقیقی ، دارای نرخ مجزایی به شرح زیر است و چند مورد را طبق مقررات این قانون مستثنی می سازد:

مبلغ سی میلیون (۳۰۰۰۰۰۰۰) ریال درآمد، مشمول مالیات سالانه با نرخ پانزده درصد (۱۵%)

مبلغ یکصد میلیون (۱۰۰۰۰۰۰۰۰) ریال ، درآمد مشمول مالیات سالانه متناسب با مازاد سی میلیون (۳۰۰۰۰۰۰۰) ریال به نرخ بیست درصد(۲۰% )می شود.

– تا مبلغ دویست و پنجاه میلیون (۲۵۰۰۰۰۰۰۰) ریال، درآمدمشمول مالیات سالانه متناسب با مازاد یکصد میلیون ( ۱۰۰۰۰۰۰۰۰) ریال به نرخ بیست و پنج درصد (۲۵% )می شود.

– تا مبلغ یک میلیارد ( ۱۰۰۰۰۰۰۰۰۰) ریال ، درآمد مشمول مالیات سالانه متناسب با مازاد دویست و پنجاه میلیون (۲۵۰۰۰۰۰۰۰) ریال به نرخ سی درصد (۳۰% )می شود.

– نسبت به مازاد یک میلیارد (۱۰۰۰۰۰۰۰۰۰) ریال، درآمدمشمول مالیات سالانه به نرخ سی و پنج درصد (۳۵%)می شود.

نکته: تملک کارت بازرگانی به منزله مشمول مالیات شدن، نمی باشد.

ثبت شرکت و اخذ کارت بازرگانی

از موارد قبل از اخذ کارت بازرگانی و لازمه اخذ کارت بازرگانی انجام امورات لازم برای ثبت شرکتها در کشور می باشد.

با اخذ کد اقتصادی و پرداخت مالیات و ثبت دفاتر پلمپ مخصوص شرکت در واقع خود را به صورت کاملا قانونی به دیگر افراد خواهید شناخت . موسسه ثبت نوول در کم ترین زمان ممکن امورات ثبت شرکتها در کرج و تهران و تمامی شهرهای کشور را با توجه به هزینه های جانبی ثبت و تخصص سال های متمادی کارشناسان خود به سرانجام خواهد رساند.

پس  با شماره گیری شماره های زیر از قانونی انجام شدن امورات ثبت شرکت خود خیالتان را آسوده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *