ثبت شرکت فنی مهندسی

ثبت شرکت فنی مهندسی

اگر قصد ثبت شرکت فنی مهندسی در کشور ایران را دارید، برای تاسیس این نوع شرکت باید یکی از انواع شرکت ها تجاری را انتخاب کنید که بر اساس زمینه فعالیت می توانید شرکت سهامی خاص یا با مسئولیت محدود را انتخاب کنید.

نحوه به ثبت رساندن شرکت فنی مهندسی

مقصود از ثبت شرکت مهندسی این می باشد که در بند 2 اساسنامه شرکت که نشانگر موضوع فعالیت شرکت می باشد مواردی که به فعالیت های مهندسی مرتبط می باشد در آن جای داده شود.

نحوه به ثبت رساندن شرکت فنی مهندسی

نحوه به ثبت رساندن شرکت فنی مهندسی

همه ی افراد بر این باور می باشند که برای شرکت مهندسی بایستی حتما در ابتدای نام شرکت اسم شرکت مهندسی قید گردد شایان ذکر است که این امر هم ممکن می باشد و شرایط به ثبت رساندن آن در این مقاله توضیح داده می شود.

همان گونه که بیان شد برای به ثبت رساندن شرکت مهندسی می توان از دو نوع شرکت با مسئولیت محدود و شرکت سهامی خاص استفاده نمود با عنایت به این موضوع در نخست توضیحاتی در رابطه با شرکت های با مسئولیت محدود و شرکت سهامی خاص توضیحاتی را ارائه می کنیم.

استفاده از واژه های شرکتهای مهندسی قبل از نام شرکت

همان گونه که اشاره شد در شرکت های مهندسی قبل از نام شرکت می توان از واژهایی مانند مهندسی، فنی مهندسی، مهندسین و گروه مهندسین استفاده نمود که هر کدام یک از این سیلاب ها به مدارک خاصی نیاز دارد که به شرح ذیل می باشد:

مهندسی و فنی مهندسی

استفاده نمودن از واژه های مهندسی و یا فنی مهندسی در رابطه با اسم شرکت به یک مدرک مهندسی و یا فنی مهندسی به هنگام تسلیم مدارک به منظور ثبت شرکت نیازمند می باشد.

مهندسین

هنگامی که در نام شرکت از کلمه ی مهندسین استفاده می شود نشانگر این موضوع می باشد که شرکت بیشتر از یک مهندس دربردارد به همین دلیل در هنگام تسلیم مدارک به منظور ثبت شرکت بایستی بیشتر از یک مدرک مهندسی تسلیم شود.

گروه مهندسین

استفاده نمودن از کلمه گروه مهندسین بدین معنا می باشد که در شرکت گروهی از مهندسین حضور دارند به همین دلیل برای به ثبت رساندن این نام در شرکت بایستی کلیه ی اعضای شرکت مدرک مهندسی داشته باشند و در زمان ثبت شرکت و تسلیم مدارک به الحاق مدارکی دیگر، بایستی مدرک تحصیلی مهندسی کلیه ی اعضاء به اداره ثبت شرکت ها تسلیم شود.

با عنایت به توضیحاتی که در بالا ذکر کردیم می توان بگوییم که وجه تمایز شرکت مهندسی با شرکت های دیگر در دو مورد می باشد موضوع فعالیت این نوع شرکت ها نخستین و اصولی ترین آن ها به شمار می رود و انتخاب نام در این شرکت ها دومین مورد می باشد در رابطه با هر دو مورد توضیحاتی بیان شده است.

ثبت شرکت مهندسی با مسئولیت محدود

ثبت شرکت فنی مهندسی

ثبت شرکت مهندسی با مسئولیت محدود

به منظور ثبت شرکت مهندسی در چارچوب شرکت با مسئولیت محدود به صورت کلی نیاز به حداقل 2 نفر شریک می باشد.

توجه داشته باشید که این شرکاء بایستی دارای حداقل 1000000 ریال سرمایه اولیه باشند(البته تعداد شرکاء و میزان سرمایه می تواند به هر میزان باشد) مغایرت اصلی ثبت شرکت مهندسی با شرکت های دیگر در بند 2 اساسنامه یعنی موضوع فعالیت این نوع شرکت ها می باشد که با عنایت به دایره فعالیت آن ها در هر رشته ی مهندسی موضوع مورد نظر در آن جای داده می شود.

هم چنین در رابطه با مبحث نام این نوع از شرکت ها می توان در آغاز نام شرکت از واژه های مهندسی، فنی مهندسی، مهندسین و گروه مهندسین استفاده نمود که استعمال نمودن از هرکدام یک از این نام ها به مدارکی نیاز دارد که به خود مرتبط می باشد که با عنایت به برابر بودن این مدارک در ثبت شرکت های محدود و خاص بعد ازتوضیح شرکت های سهامی خاص تسلیم می شود.

در رابطه با ثبت شرکت های با مسئولیت محدود نکته مهمی وجود دارد و آن این است با وجود این که این سرمایه به واریز کردن نیازی ندارد و اذعان مدیرعامل به این که سرمایه شرکت را دربردارد کفایت می کند اما با عنایت به قانون و قوانین تجارت جمهوری اسلامی ایران بالاترین حد تعهدات این گونه از شرکت ها منوط به اندازه ی سرمایه می باشد.

این مفهوم به این معنا می باشد که هر چقدر اندازه سرمایه ای که برای شرکت مد نظر است بیشتر باشد بالاترین حد تعهدات شرکت هم بیشتر خواهد بود به بیانی ساده تر در صورتی که به طرف مقابل قرارداد خسارتی وارد شود تا بالاترین حد سرمایه ای که خاطرنشان شده است به بازپرداخت متعهد می باشند.

ثبت شرکت فنی مهندسی سهامی خاص

برای ان که شرکت مهندسی در چارچوب شرکت سهامی خاص به ثبت برسد نیازمند به حداقل سه نفر سهامدار و دو نفر بازرس می باشد توجه داشته باشید که بازرسان هم قادرند سهام داشته باشند و برای شرکت سهامی خاص هم مانند شرکتهای با مسئولیت محدودبه حداقل 1000000 ریال سرمایه اولیه نیاز می باشد.

تنها وجه تمایز این می باشد که در شرکتهای سهامی خاص سرمایه اولیه که اعلام می شود به هراندازه ای که باشد بایستی 35 درصد از سرمایه آن در شروع ثبت شرکت به حساب شرکتی در حال راه اندازی می باشد واریز شود و تا به ثبت رسیدن شرکت در حساب مسدود می شود.

وجه تمایز و متفاوت کننده ثبت شرکت های مهندسی با شرکت های دیگر در چارچوب سهامی خاص هم مانند شرکت مسئولیت محدود در قسمت موضوع فعالیت شرکت می باشد که در توضیحات فوق به آن اشاره نمودیم.

مطلب مهم که در رابطه با اندازه ی سرمایه شرکت های سهامی خاص وجود دارد و لازم به ذکر می باشد این است که در این نوع ثبت شرکت ها با هر اندازه ای که سرمایه شرکت باشد دربردارنده ی بالاترین حد کفالتی بدون هیچ گونه محدودیتی هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *