صفحه نخست » اخبار و مقالات » تعریف شرکت دانش بنیان

تعریف شرکت دانش بنیان

برای اطلاع درباره شرکت دانش بنیان بهتر است تعریف شرکت دانش بنیان را بدانید و برای انجام اقدامات مربوط به آن اقدام کنید. شرکت دانش بنیان بعد از ثبت شرکت تجاری قابل انجام است در صورت پیش آمدن هر سوالی با ما تماس بگیرید.

تعریف شرکت دانش بنیان دولتی و خصوصی

به شرکتی شرکت دانش بنیان گویند که از %1 تا %100 سهام آن به یک دانشگاه یا واحد پژوهشی تعلق دارد و یا از 51 تا 100 درصد آن به اعضای هیأت علمی دانشگاه ها و یا واحدهای پژوهشی تعلق داشته باشد. شایان ذکر است که اگر سهام دانشگاه از 50% کمتر باشد شرکت دانش بنیان خصوصی و اگر غیر از این حالت باشد شرکت دانش بنیان دولتی می باشد.

پس از آنکه تأسیس و ثبت شرکت تصویب گردید دانشگاه ها و واحدهای پژوهشی می توانند در آیین نامه مالی و معاملاتی خود هیئت امنا جهت تشکیل شرکت های دانش بنیان خود اقدام کنند.

به پیشنهاد تعدادی از اعضا هیئت علمی و تصویب دانشگاه یا واحد پژوهشی شرکت دانش بنیان تأسیس می گردد و ممکن است توسط واحد پژوهشی یا دانشگاه به اعضای هیئت علمی پیشنهاد شود.

تعریف شرکت دانش بنیان

شركت­های دانش­ بنيان سهامدار دانشگاه­ها و واحدهای پژوهشی

1- قسمتی از سهام شركت دانش­ بنيان به منظور اعتبار دانشگاه يا واحد پژوهشی به نام دانشگاه يا واحد پژوهشی می گردد.(حداقل %5)

2- به دليل استفاده از مورد يا موارد مشخصی از يافته ­هاي پژوهشی دانشگاه با واحد پژوهشی در شركت،‌ بخشي از سهام شركت با توافق سهامداران ( دانشگاه يا واحد پژوهشی و ديگر سهامداران حقيقی يا حقوقی ) به نام دانشگاه يا واحد پژوهشی مي­شود ( در هر مورد استفاده بنا بر ارزش موضوع استفاده شده، سهام مربوطه مي­تواند از %1 تا %100 باشد. )

بیشتر بدانید ...
ثبت شرکت معماری

3- بخشي از سهام شركت دانش ­بنيان به علت سرمايه­ گذاري مستقيم دانشگاه به نام دانشگاه است. ( درصد متناسب با ميزان سرمايه ­گذاري است.)

4- به منظور خدمات ديگري كه دانشگاه به شركت دانش­ بنيان ارائه مي­دهد بخشي از سهام به نام دانشگاه مي­شود ( متناسب با ميزان خدمات)

5- در صورتی که شركت دانش­ بنيان دولتي است بدون نياز به ارائه هيچ خدماتي حداقل %50 سهام به نام دانشگاه يا واحد پژوهشي است.

6- در سال نخست هر دانشگاه می ­تواند يک شرکت مادر تخصصی تأسیس کند.

7- با همکاری شهرداری­ها و يا مشارکت دانشگاه­های منطقه مراحل تأسیس و ثبت شرکت ها از جمله اين شرکت­ها در اولويت می­باشد.

1)تبصره1: شركت دانش­ بنيان بصورت شركتی و مستقل از تشكيلات دانشگاه اداره می گردد و دانشگاه به ميزان سهامي كه در شركت دانش­ بنيان دارد در مديريت آن تأثير می گذارد و در سود و ضرر آن شريك می باشد.

2)تبصره 2: سازمان­های حقوقی اعم از ( خصوصی يا دولتی ) خارج از دانشگاه متناسب با ميزان سرمايه ­گذاری خود مي­توانند سهامدار شركت دانش ­بنيان باشند. ( شكل­ گيری شركت­های دانش ­بنيان با مشاركت صنايع دولتی يا خصوصی و دستگاه­ها و سازمان­های اجرائي در موفقيت آنها تأثير دارد.) در صورتی که بيش از %50 سهام اينگونه شرکت­ها دولتی باشد بايد به تصويب هيئت وزيران برسد.

3)تبصره 3: رييس و معاونين دانشگاه و واحد پژوهشی در زمان مبادرت با مسئوليت مي­توانند سهامدار شركت­هاي دانش ­بنيان شوند، و ليكن هيأت مديره و مدير عاملی اينگونه شرکت­ها را تا زمان عهده داری مسئوليت نمی­توانند داشته باشند.

4)تبصره 4: در شركت­هاي دانش­ بنيان خصوصی اعضاء هيئت علمی دانشگاه­ها و واحدهاي پژوهشي متناسب با ميزان وقت­ گذاري و نوع فعاليت در شركت ( علاوه بر انجام وظايف دانش بنيان ) يا متناسب با ميزان مشاركت در مالكيت فكري موضوعي كه در شركت استفاده مي­شود و يا متناسب با ميزان سرمايه­ گذاری واقعی ( نه اسمي ) كه در شركت دارند، سهامدار مي­شوند.

بیشتر بدانید ...
ثبت شرکت در شیراز از ابتدا تا انتها

5)تبصره 5: در شركت­هاي دانش ­بنيان خصوصی، افراد حقيقی داخل يا خارج از دانشگاه يا واحد پژوهشی ( غير از اعضاء هيئت علمی ) مي­توانند به دلايل خاص و يا شرايطی كه دانشگاه يا واحد پژوهشی تعيين مي­كند، صاحب بخشی از سهام بشوند.

6)تبصره 6: به منظور ایجاد شرکت­های دانش بنیان که اعضای هیئت علمی صد در صد مالکیت را دارند، نیازی به تصویب دانشگاه نیست و احراز عضویت علمی متقاضیان تاسیس شرکت کافی است.

مدارک لازم برای ثبت شرکت های دانش بنیان در کرج

  • سوابق شرکت در راستای اقدامات قبلی آن در زمینه دانش بنیان
  • ارائه برگه از اظهارنامه مالیاتی شرکت
  • رونوشت از اساسنامه شرکت
  • رونوشت از آگهی روزنامه
  • رونوشت از شناسنامه و مدارک شناسایی موسسین شرکت
  • برگه از رونوشت مدارک تحصیلی موسسین مرتبط با شرکت های دانش بنیان

جهت ثبت شرکت های دانش بنیان خود در کشور تنها کافی است با ارائه مدارک خواسته شده به موسسه تخصصی ثبت شرکت ها در کرج مراجعه کرده و دیگر خیال خود را برای ثبت به موقع و با هزینه کم در تمامی شهرهای کشور  به صورت اختصاصی به بهترین موسسه ثبت شرکت ثبت نوول در سراسر کشور با بیش از 15 سال سابقه ثبت و تغییرات شرکت در کشور واگذار کنید .

5/5 - (1 امتیاز)
مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها