تفاوت شرکت تعاونی با شرکت سهامی خاص

تفاوت شرکت تعاونی با شرکت سهامی خاص

احتمالا سوال خیلی از مخاطبین ثبتی باشد که تفاوت شرکت تعاونی با شرکت سهامی خاص در چیست ؟ مزیت ها و معایب های این نوع شرکتها چه می باشد ؟ پاسخ خود را در این مقاله خواهید یافت.

انواع شرکت تعاونی

انواع شرکت تعاونی

انواع شرکت تعاونی

 

با ملاحظه به اهداف و وظایفی که شرکت های تعاونی برعهده دارند به انواع مختلفی تقسیم می شوند.
با توجه و گواهمندی به ماده ۲۶ و ۲۷ قانون بخش تعاو نی اقتصاد جمهوری اسلامی ایران‚ شرکت های تعاونی به دو دسته مهم تقسیم می شوند.

شرکت تعاونی تولیدی

ثبت شرکت که جهت فعالیت در امور مربوط به کشاورزی‚ دامداری‚ دامپروری‚ پرورش و صید ماهی‚ شیلات صنعت‚ معدن‚ عمران شهری‚ روستائی و عشایری و مانند موارد مذکور فعالیت می کند و سبب شکل گیری واحد تولیدی می شود شرکت تعاونی تولیدی می گویند.

شرکت تعاونی توزیعی

به تعاونی هایی که موارد مورد نیاز فعالیت هایی از قبیل تولیدی و یا مصرف کنندگان خود را در قالب مصالح عمومی جهت پایین آمدن هزینه ها و قیمت ها شرکت فراهم می کنند و در کارهایی که به تهیه و توزیع کالا‚ مسکن‚ خدمات و دیگر احتیاجات اعضاء مربوط باشد فعالیت می کنند شرکت تعاونی توزیعی می گویند.

به آن قسم از شرکت های تعاونی که فعالیت ان ها همراه با تولیدی و توزیعی می باشد شرکت تعاونی تولیدی و توزیعی گفنه می شود.

انواع شرکت تعاونی از لحاظ نوع عضویت

1. شرکت تعاونی عام

شرکت تعاونی عام به شرکتی می گویند که برای همگان عضو بودن در آن آزاد می باشد ( تعداد اعضاء در این تعاونی ها حداقل ۵۰۰ نفر و با توجه به نوع تعاونی که وزارت تعاون معین نموده است مشخص می شود .ومی بایست سهام آن را به همه ی مردم توزیع کنند.

2. شرکت تعاونی خاص

به شرکتی شرکت تعاونی خاص می گویند که عضو شدن درآن برای گروهی خاص مانند کارگران ‘ دانشجویان ‘ کشاورزان ‘ زنان ‘ پزشکان ‘ وکیل دادگستری ‘ اعضاء هر زمینه کاری و شغل های خاص و مانند موارد ذکر شده با رعایت نمودن شرایطی آزاد معین می گردد و درانتها سهام آن تنها به افراد ی شرایط را دارا می باشند اعطا می گردد.

انواع گرایش های شرکت تعاونی در ایران

 1. کشاورزی.
 2. صنعتی.
 3. معدنی.
 4. خدماتی.
 5. مسکن.
 6. فرش دستباف.
 7. تامین کننده نیاز تولید کنندگان.
 8. تامین کننده نیاز مصرف کنندگان اعتبار.
 9. حمل و نقل.
 10. تولیدی_توزیعی.
 11. تامین نیاز صنف خدماتی.
 12. مصرف آموزشگاهی.
 13. عمرانی.

شرایط عضویت در شرکتهای تعاونی

اول : قبل از هر چیز ی تعداد شما بایستی حداقل ۷ نفر باشد و به منظور عضویت در شرکت های تعاونی شرایط قانونی را به شرح ذیل داشته باشید:

 1. از جمهوری اسلامی ایران تبعیت کنید.
 2. ممنوعیت قانونی و لهنه نداشته باشید.
 3. حداقل سهام در اساسنامه را خریداری کرده باشید.
 4. درخواست کتبی برای عضو یت در تعاونی را ارائه کنید.
 5. برای پیروی نمودن از مقررات تعاونی تعهد بدهید.
 6. در شرکت های تعاونی مشابه عضو نبوده و عضویتی نداشته باشید.

دوم : در صورتی که تعداد شما ۷ نفر یا بیشتر گردید ، دور هم جمع شوید و جلسه ای را تشکیل دهید, ازمیان خودتان در جلسه حداقل سه نفر را به عنوان هیئت موسس انتخاب نمایید ، وظیفه ی هیئت موسس به انجام رسانیدن امور مربوط به تشکیل شرکت تعاونی می باشد.

وظایف هیئت موسس عبارت است از :

الف ـ تهیه طرح و اساسنامه شرکت تعاونی:

هیئت موسس در طرحی که تدوین می کند دلیل تشکیل تعاونی وهم چنین تبیین فنی ‚ اقتصادی ومالی را بایستی درج کند ، مشخصات و تعداد کلیه ی داوطلبان عضو در تعاونی ها را تنظیم می نماید. چگونگی فراهم آوردن سرمایه و توانایی های لازم جهت شروع فعالیت های شرکت تعاونی را تعیین می کند میزان سهم هر عضو را که بایستی جهت فراهم نمودن سرمایه شرکت تعاونی خریداری نماید را تعیین می کند ، نام یک بانک و یا صندوق تعاون را جهت افتتاح حساب بانکی مشخص می کند.

ب ـ از اشخاصی که شرایط لازم را جهت عضویت در شرکت تعاونی را دارا می باشند دعوت به عمل می آید.

ج ـ جلسه مجمع عمومی عادی را برگزار می کنند.

* در پایان خاطر نشان می‌شوم جهت دریافت نمودن اطلاعات بیشتر و مبادرت به منظور ثبت تعاونی خود، به اداره های تعاون استان محل زندگی خود مراجعه نمایید. شایان ذکر است که شما با تاسیس نمودن شرکت تعاونی می توانید از تسهیلات صندوق تعاون بهره‌مند شوید.

 

تفاوت شرکت تعاونی با شرکت سهامی خاص چیست ؟

تفاوت شرکت تعاونی با شرکت سهامی خاص چیست ؟

شرکت سهامی خاص (به انگلیسی: Privately held company)‏ نوعی شرکت سهامی می باشد که سهام آن قابلیت نقل و انتقال در بورس اوراق بهادار را ندارد اما می تواند به وسیله ی مردم به راحتی و اسانی معامله شود.

به هنگام تاسیس مراحل ثبت شرکت تفاوت شرکت تعاونی با شرکت سهامی خاص بایستی کلیه ی سرمایه آن به وسیله ی مؤسسان فراهم شود و قسمتی از سرمایه در بانک سپرده‌گذاری شده باشد.

در شرکت‌های سهامی خاص، مانند شرکت با مسئولیت محدود و بر خلاف شرکت تضامنی، مسئولیت هر کدام یک از سهام داران در موضوع بدهی‌های شرکت به مبلغ سرمایه‌گذاری شده در شرکت محدود می باشد و در صورت که صلاحیت نداشته باشند الزامی نمی باشد اموال شخصی خود را در این راه صرف نمایند.

تفاوت شرکت‌های سهامی خاص با شرکت با مسئولیت محدود در کشور ایران این است که شرکت با حداقل سه نفر سهامدار تاسیس می شود و هم چنین سهام هم بدون نیاز به ثبت رسیدن در دفتر اسناد رسمی قابل نقل و انتقال می باشند و در شرکت با مسئولیت محدود سرمایه به صورت بیانی می‌باشد و هر چقدر که معین گردد نیازی به واریزی به حساب شرکت نمی باشد ولی در شرکت سهامی خاص الزامی است که ۳۵% از مبلغ اعلام شده به صورت نقدی به حساب شرکت واریز شود و ۶۵% در ضمان و طی ۵ سال باز پرداخت شود.

مدارک مورد نیاز جهت ثبت شرکت تعاونی

 1. سه رونوشت از اساسنامه ای که ممهور به مهر اداره تعاون مربوطه شده است
 2. دو کپی از صورتجلسه اولين مجمع عمومي
 3. دو تصویر از صورتجلسه هيأت مديره
 4. دو رونوشت از تقاضانامه تعاوني
 5. دو رونوشت از شرکتنامه تعاوني
 6. تکميل فرم تعيين نام به ترتيب اولويت نام هاي پيشنهادي کامل شود.
 7. اصل گواهي بانکي مبني بر پرداخت سرمايه تعهدي(حداقل 35% سرمايه)
 8. اصل مجوز از اداره تعاون مربوطه
 9. رونوشت برابر با اصل مدارک احراز اعضاء هيأت مديره(شناسنامه و کارت ملي) ارائه گردد.

مدارک جهت ثبت شرکت سهامی خاص

 1. دو رونوشت از اظهارنامه کامل شده
 2. دو رونوشت از اساسنامه کامل شده
 3. فرم تعيين نام به ترتيب اولويت نام هاي پيشنهادي کامل شود و همچنين فيش واريزي
 4. اصل گواهي بانکي مبني بر پرداخت سرمايه تعهدي(حداقل 35% سرمايه) همراه با فيش واريزي
 5. اصل مجوز فعاليت از مراجع ذيربط در مواردي ثبت موضوع نياز به مجوز داشته باشد ا
 6. رونوشت برابر با اصل مدارک احراز هويت سهامداران، مديران و بازرسان
 7. اصل گواهي عدم سوءپيشينه جهت اعضاء هیأت مديره، مديرعامل و بازرسان
 8. دو رونوشت از صورتجلسه مجمع عمومي موسسين
 9. دو رونوشت از صورتجلسه هيأت مديره کامل شده
 10. ارائه اصل وکالتنامه وکيل دادگستري در صورتي که ثبت شرکت توسط وکيل صورت پذيرد الزامی است.

3 دیدگاه دربارهٔ «تفاوت شرکت تعاونی با شرکت سهامی خاص»

 1. سلام خدمت جنابعالی سعید نجفی هستم حدود ۱۰ سال پیش درخواست عضویت در تعاونی صنفی دادم و مورد قبول قرار گرفت و بنده بدون اطلاع از شرایط خاص مبلغ ۷۷ م تومان به (کلیه تعهدات مالی ) تعاونی پرداخت و دفترچه عضویت دریافت نمودم در چندین مجمع انتخابات هم شرکت داشتم حالا برای مجمع پیش رو اعلام کردند که شما شرایط عضویت (جواز کسب ) را نداشتید و به عنوان سهامدار محسوب میشوید و حق رای در مجمع را ندارید آیا چنین چیزی ممکن است ؟ لطفا راهنمایی فرمائید متشکرم

  1. برای رسیدگی به امور حقوقی خود می توانید با شماره تماس موسسه نوول ثبت 02632137 تماس بگیرید و مشاوره رایگان دریافت کنید

  2. سلام براساس قانون تعاون، در هر مرحله از فعالیت شرکت تعاونی ، مشخص گردد عضو شرایط ماده 12 اساسانامه را در هنگام عضویت نداشته باشد، عضویتش لغو خواهد شد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *