صفحه نخست » اخبار و مقالات » استعلام نام شرکت

استعلام نام شرکت

استعلام نام شرکت

استعلام نام شرکت به این دلیل انجام می شو که هر شرکتی بایستی نامی مخصوص به خود داشته باشد، نام شرکت شاخصه ای می باشد که ماهیت او را معلوم می کند و سبب شناخته شدن و تشخیص آن از دیگر شرکت ها می شود.

پس از آن که ثبت شرکت انجام می شود، قانون این شرکت را تحت نام انتخابی به عنوان یک شخص حقوقی می شمارد و از آن حمایت می کند. به این دلیل که شخصیت حقیقی شرکاء از شخصیت حقوقی و تجاری آن ها متمایز می باشد، معمولاً اسم شرکت از اسم حقیقی یا تجاری شرکاء انتخاب نمی شود و قانون تجارت هم در این رابطه به صورت آشکار و واضح بیان نموده است که شرکت باید تحت اسم مخصوصی تشکیل شود.

ثبت تغییر نام شرکت

در جهت مطالعه و کسب اطلاعات بیشتر درباره ثبت تغییرات شرکت می توانید به مقاله آن مراجعه نمایید و اطلاعات لازم را کسب کنید.

به منظور معین نمودن نام شرکت، موسسان باید در ابتدا با اداره ثبت شرکت ها مشورت نمایند و نظر مساعد آن ها را دریافت کنند. در انتخاب نمودن نام شرکت بایستی به نکات ذیل توجه نمایید:

نام انتخاب شده بایستی، سابقه ثبت نداشته باشد ؛ معنا داشته باشد و با فرهنگ اسلامی مغایرتی نداشته باشد؛ حداقل دارای سه سیلاب باشد؛ واژه غیرفارسی نباشد و از واژه ی غیر فارسی برگرفته نشده نباشد. در دنیای امروز انتخاب نمودن نام شرکت خیلی دشوار تر از گذشته شده است، زیرا گنجایش اسامی که طی دهه های اخیر در شرکت ثبت گردیده است به صورت قابل توجهی با افزایش مواجه شده است.

بیشتر بدانید ...
اخذ کارت بازرگانی در تهران فوری

در صورتی که اسمی در گذشته در اداره ثبت شرکت ها ثبت شده باشد این امکان برای او مهیا و فراهم نمی شود که بتواند در اداره به ثبت برسد. برای آن که از انتخاب نمودن نام تکراری یا مشابه جلوگیری نمایید لازم است قبل از آن که در سامانه ثبت شرکت ها ثبت نام نمایید از نام مورد نظر خود استعلام بگیرید.

روش استعلام نام شرکت

روش استعلام نام شرکت

روش استعلام نام شرکت

برای آن که اطمینان داشته باشید نام انتخاب شده شما تکراری نمی باشد به سامانه اینترنتی ذیل مراجعه کنید.

1- به پایگاه اینترنتی استعلام اشخاص حقوقی کشور به نشانی http://www.ilenc.ir مراجعه نمایید.

این پایگاه اینترنتی یکی از روش های معتبر به منظور استعلام از نام شرکت می باشد شایان ذکر است که این سازمان تحت نظارت سازمان ثبت اسناد و املاک کشور می باشد و به جز شرکت ها در برگیرنده ی کلیه ی اشخاص حقوقی کشور مانند نهاد های دولتی و شهرداری ها می باشد.

پس از آن که در سامانه وارد شدید قید نمودن حداقل یکی از سه اطلاعات ذیل الزامی و ضروری می باشد.

 • شماره ثبت
 • شناسه ملی
 • نام شخصیت حقوقی

هنگامی که شرکت مورد نظر در گذشته به ثبت نرسیده باشد چنانچه حداقل یکی از اطلاعات فوق، را وارد نمایید اطلاعات کلی آن که دربردارنده ی نام کامل، تاریخ تاسیس و ثبت، شناسه ملی واحد ثبتی آدرس و کد پستی شرکت می باشد قابل مشاهده می باشد.

2- به پایگاه اطلاعاتی روزنامه رسمی کشور به نشانی http://rrk.ir مراجعه نمایید.

در این روش به منظور استعلام از نام شرکت، بعد از آن که وارد پایگاه اینترنتی فوق شدید به قسمت آگهی های قانونی مراجعه فرمایید و نام را وارد کنید و دیگر اطلاعات خواسته شده را کامل کنید و سپس بر روی گزینه ی جستجو کلیک کنید.

بیشتر بدانید ...
نکات کلیدی جهت ثبت نام در بهین یاب

در این سامانه اینترنتی، کلیه ی آگهی های اشخاص حقوقی همراه با اطلاعاتی از قبیل نام شرکت، موضوع شرکت و مشخصات اعضای شرکت به منظور ارزیابی و بررسی در دسترس می باشد.

کد کرج – اخذ ایران کد در کرج

برای مطالعه و کسب اطلاعات بیشتر درباره کد کرج – اخذ ایران کد در کرج می توانید به مقاله آن مراجعه کنید و اطلاعات لازم را کسب کنید.

در انتخاب نام شرکت، رعایت نمودن نکته های ذیل الزامی و ضروری می باشد.

 1. در انتخاب نمودن نام شرکت نبایستی ، از عنوان های ایثارگران و شاهد و مانند آن ها که تحت حمایت و نظارت موسسه ی بنیاد شهید و امور ایثارگران می باشد استفاده گردد.
 2. نمی توان از اسامی مشهور و معروف که سبب گمراهی افکار عمومی می گردد استفاده نمود و این عمل ممنوع می باشد.
 3. نمی توان از عنوان های دانشمندان و کاشفان معاصر استفاده کرد.
 4. در انتخاب نمودن نام شرکت بایستی از اسم خاص استفاده شود.
 5. برای انتخاب نمودن نام شرکت، نبایستی از کلماتی کلیشه ای و خسته کننده استفاده نمود.
 6. استفاده نمودن از اسامی شهرها و رنگ ها و اعداد در اسم شرکت بلامانع می باشد در خاطرتان داشته باشید که این کلمات جزئی از اسم شرکت محسوب نمی شوند و اسم شرکت بایستی به غیر از این کلمات در بردارنده ی سه کلمه باشد.
 7. اشخاص حقوقی برای آن که نام درخواستی آن ها ثبت گردد نیازبه دریافت مجوز از مراجع صلاحیتدار دارند به همین باید قبل از آن که درخواست ثبت شرکت را ارائه نمایند مدارک و مجوز های لازم را دریافت کنند سپس به اداره ثبت شرکت مربوطه ارائه دهند.
 8. استفاده نمودن از کلماتی مانند بنیاد، انجمن، کانون، تشکل، بانک، بهداشت، گمرک، ارشاد، تبلیغ، لیزینگ و … در نام شرکت یا موسسه ، نیازمند به دریافت مجوز از مراجع صلاحیتدار خواهد بود.
 9. استفاده نمودن از اسامی ائمه و نام های متبرکه در موسسات خیریه، فرهنگی و شرکت های خدمات زیارتی بعد از دریافت نمودن جواز و در صورتی که موارد دیگر را رعایت کنند میسر و امکان پذیر می باشد.

متقاضیان محترم در صورت مواجه شدن با هر سوال و یا مسئله ای می توانند با مشاوران و کارشناسان ما در موسسه حقوقی ثبت نوول در ارتباط باشند.

4.5/5 - (2 امتیاز)
مشترک شدن
اطلاع رسانی کن

  +  36  =  39

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها