صفحه نخست » اخبار و مقالات » ثبت طرح صنعتی

ثبت طرح صنعتی

هر فعال اقتصادی که طرحی خاص را ارائه می کند به جهت ورود به بازار تقاضا و عرضه باید ثبت طرح صنعتی را انجام داده که بهتر است این کار را با مشاوره کارشناسان ثبتی انجام دهید. در ادامه به نکات مهمی در این زمینه می پردازیم.

ثبت طرح صنعتی

خیلی از مردم از اصطلاح طرحی صنعتی و ثبت چنین طرح هایی در ایران بی خبر هستند. طرح صنعتی در واقع شکل ظاهری یک محصول است که با خلاقیت رنگ و اشکال و خطوط ایجاد می شود.

در بسیاری از کشور ها تولید کننده گان محصولات مختلف وقتی طرح جدیدی به بازار ارائه می دهند قبل از هر چیزی آن را به ثبت می رسانند. این ثبت باعث می شود هیچ کس نتواند مشابه طرح شما را به بازار ارائه دهد.

از این رو باید حتماً قبل از اینکه طرحی در بازار افشاء شود آن را به ثبت برسانید. یکی از مجموعه های ثبت طرح صنعتی که خدمات ثبت طرح صنعتی را در سراسر ایران انجام می دهد موسسه حقوقی نوول است.

این مجموعه با همکاری وکلاء و کارشناسان ثبتی خدمات مربوط به ثبت امور حقوقی را با حداقل هزینه و سریع ترین زمان انجام می دهد. همچنین دریافت مشاوره رایگان ثبت طرح را برای همه عزیزان فراهم نموده است.

نحوه ثبت طرح صنعتی

ثبت طرح صنعتی در اداره مالکیت صنعتی انجام می شود. اداره مالکیت صنعتی تنها اداره حمایت از مالکیت معنوی اشخاص حقیقی و حقوقی است که در استان تهران مستقر می باشد.

بیشتر بدانید ...
هزینه تمدید کارت بازرگانی

متقاضیان ثبت طرح صنعتی از سراسر ایران می توانند با مراجعه به پایگاه اینترنتی این سازمان در قسمت طرح صنعتی اظهار نامه طرح صنعتی را با ایجاد کارتابل در این سازمان درخواست دهد. بعد از ارسال درخواست و بررسی کارشناسان نتیجه ثبت یا عدم ثبت طرح صنعتی با دلایل و مستندات اعلام خواهد شد.

مزایای ثبت طرح صنعتی

با ثبت طرح صنعتی حقوق قانونی به شما داده می شود که در جهت منافع شما می باشد. بعد از ثبت طرح صنعتی هیچ کی در هیچ کجای ایران نمی تواند از طرح شما بدون اجازه شما کپی برداری کند.

این همان انحصاری است که به موجب ثبت طرح صنعتی به دست آورده اید. البته می توانید اجازه استفاده از طرح را خود شما با دریافت مبلغی انجام دهید.

دومین امتیازی که ثبت طرح برای طراح دارد انتقال و فروش طرح است. حتی اگر خود شما نیز نخواهید تولید عمده طرح را داشته باشید می توانید امتیاز انحصاری خود را انتقال دهید.

ثبت طرح صنعتی

دریافت گواهی ثبت طرح صنعتی

بعد از تایید مرحله ثبت طرح در نهایت باید تصدیق یا گواهی نامه مبنی بر ثبت طرح صنعتی به شما ارائه شود که در این گواهی مدت اعتبار طرح که 5 سال می باشد به همراه اسم مالک طرح و خود ویژگی و توضیحاتی در خصوص طرح صنعتی ارائه شده است.

مدت اعتبار طرح صنعتی تا دو بار نیز قابل تمدید می باشد. که از زمان انقضاء تاریخ اعتبار تا 6 ماه فرصت تمدید اعتبار طرح را دارید که با پرداخت هزینه های تمدید مجدداً 5 سال دیگر نیز اعتبار انحصاری بودن طرح به نام مالک و طراح طرح تمدید خواهد شد.

بیشتر بدانید ...
تفاوت کارت بازرگانی

هزینه ثبت طرح صنعتی

ثبت طرح صنعتی نیز همانند سایر خدمات ثبتی در ایران دارای هزینه های دولتی است. برای ثبت یک طرح هزینه هایی که پرداخت می شود عبارت است از هزینه اظهار نامه ثبت طرح، هزینه حق ثبت و هزینه روزنامه مربوط به آن که تمام این موارد بسته به نوع طرح و تعداد طبقات و غیره دارد.

اما اگر می خواهید روند ثبت طرح صنعتی شما از طریق موسسات خصوصی انجام شود علاوه بر هزینه های فوق هزینه حق الوکاله وکیل و دستمزد کارشناس ثبتی را نیز باید پرداخت نمایید. که اصولا این هزینه ها بر اساس اعتبار موسسات و نیز حرفه ای بودن آن ها متفاوت می باشد.

فروش طرح صنعتی

بعد از اینکه طرح شما به ثبت رسید می توانید انتقال طرح را انجام دهید. هم می توانید منافع را به مدت اعتبار ثبت طرح صنعتی انتقال دهید و هم خود طرح را به طور کلی واگذار نمایید.

در هر دو صورت باید حتماً این موضوع به ثبت اداره مالکیت صنعتی برسد. زیرا تنها راه اثبات مالکیت طرح های صنعتی اسم درج شده بر روی تصدیق نامه طرح صنعتی است که از سوی اداره مالکیت صنعتی صادر شده است.

مشاوره ثبت طرح صنعتی یکی از موارد مهم قبل از اقدام به ثبت طرح صنعتی می باشد. مشاوره های ثبت طرح صنعتی اصولاً رایگان هستند که می توانید در این مشاوره ها از شرایط ثبت طرح صنعتی بیشتر آشنایی پیدا کنید.

چنانچه خود شما هم بخواهید بدون همکاری با موسسات ثبتی طرح صنعتی خود را به ثبت برسانید باید با نحوه تکمیل اظهار نامه ثبت طرح صنعتی آشنا باشید زیرا اگر طرح شما رد شود شما زمان 35 الی 45 روزه را از دست داده اید آن هم به همراه هزینه پرداخت شده اظهار نامه طرح صنعتی.

بیشتر بدانید ...
اخذ کارت بازرگانی

از این جهت دریافت مشاوره ثبت طرح صنعتی الزامی است مخصوصاً برای افرادی که اولین بار است که می خواهند طرح صنعتی خود را به ثبت برسانند.

برای ثبت طرح صنعتی خود می توانید با خیالی آسوده تمامی امور را به کارشناسان حقوقی نوول ثبت سپرده تا آن ها تا رسیدن به اهدافتان همراه شما باشند . همچنین موسسه حقوقی نوول ثبت با بیش از 12 سال خدمات شایسته در زمینه انجام امور حقوقی بهترین و سریع ترین روش برای انجام امورتان خواهد بود. پس بدون تعلل همین الان با شماره های موسسه تماس گرفته تا از مشاوره رایگان وکلای حقوقی بهره مند شوید.

5/5 - (2 امتیاز)
مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها