صفحه نخست » اخبار و مقالات » وظایف و اختیارات هیئت مدیره در شرکت تعاونی

وظایف و اختیارات هیئت مدیره در شرکت تعاونی

وظایف و اختیارات هیئت مدیره در شرکت تعاونی

وظایف و اختیارات هیئت مدیره در شرکت تعاونی شامل مدیریت بر امور شزکت، برگذاری جلسات هیئت مدیره و غیره می باشد که در ادامه به صو.رت کامل در این باره توضیح خواهیم داد با ما در ادامه همراه باشید. هیئت مدیره عضو اصلی و مهم در شرکت های تجاری است و تمام شرکت ها دارای اعضاء هیئت مدیره هستند. با هم به مجموعه وظایف و اختیارات هیئت مدیره می پردازیم.

وظایف و اختیارات هیئت مدیره در شرکت تعاونی چیست ؟

طبق ماده ۳۶ اصلاحی قانون تعاون، اداره امور ثبت شرکت تعاونی طبق اساسنامه بر عهده هیئت مدیره ای مرکب از حداقل سه، پنج یا هفت نفر عضو اصلی و دو یا سه یا چهار نفر عضو علی البدل می باشد که از بین اعضا برای مدت سه سال انتخاب می شوند.

ولی برای تعاونی های بزرگ در مقابل افزایش هر چهار صد نفر یک نفر می تواند به اعضای اصلی هیئت مدیره و یک نفر به اعضای علی البدل بیفزاید مشروط بر آنکه تعداد از پانزده نفر بیشتر نشود.

اعضاء با رأی مخفی انتخاب می شوند، اخذ رأی برای انتخاب اعضای اصلی و علی البدل در یک نوبت به عمل می آید. حائزین اکثریت بعد از اعضای اصلی به ترتیب علی البدل شناخته می شوند و انتخاب بیش از دو دوره متوالی با انتخاب حداقل دو سوم اعضای حاضر در مجمع عمومی بلامانع است.

وظایف و اختیارات هیئت مدیره در شرکت تعاونی چیست ؟

تبصره ۱- هیئت مدیره در اولین جلسه از میان خود یک نفر را به عنوان رئیس هیئت مدیره، یک نفر را به عنوان نائب رئیس و یک یا دو نفر را به عنوان منشی انتخاب می کند.
 ۲ – در صورت استعفا، فوت، ممنوعیت قانونی و یا غیبت غیر موجه مکرر به نحوی که در اساسنامه تعیین می شود، یکی از اعضای علی البدل به ترتیب آرای بیشتر برای بقیه مدت مقرر جانشین وی در هیئت مدیره می گردد.
۳- اعضای هیئت مدیره می توانند با تصویب مجمع عمومی حقوق و مزایا دریافت نمایند. در صورتی که عضو هیئت مدیره از محل دیگری حقوق می گیرد در تعاونی مربوط صرفا پاداش دریافت می کند. حداقل و حداکثر حقوق و مزایای هیئت مدیره و پاداش آنان و موارد استثنا به موجب آیین نامه ای است که به تأیید مجمع عمومی می رسد.

وظایف و اختیارات هیئت مدیره

طبق ماده ۳۷ قانون تعاون، وظایف و اختیارات هیئت مدیره به شرح زیر می باشد:

  • 1. دعوت مجمع عمومی عادی – فوق العاده)؛
  • ٢. اجرای اساسنامه و تصمیمات مجمع عمومی و سایر مقررات مربوط؛
  • 3. نصب و عزل و قبول استعفای مدیرعامل و نظارت بر عملیات وی و پیشنهاد میزان حقوق مدیر عامل به مجمع عمومی؛
  • ۴. قبول درخواست عضویت و اخذ تصمیم نسبت به انتقال سهم اعضا به یکدیگر و دریافت استعفای هریک از اعضای هیئت مدیره؛
  • ۵. نظارت بر مخارج جاری تعاونی و رسیدگی به حساب ها و ارائه به بازرس یا بازرسان و تسلیم به موقع گزارش مالی و ترازنامه تعاونی به مجمع عمومی؛
  • ۶ تهیه و تنظیم طرحها، برنامه ها، بودجه، سایر پیشنهادات و ارائه آن به مجمع عمومی جهت اتخاذ تصمیم
  • ۷. تعیین نماینده از بین اعضای تعاونی برای حضور در جلسات مجامع عمومی شرکت ها و اتحادیه هایی که تعاونی در آنها مشارکت دارد؛
  • 8. تهیه و تنظیم دستورالعمل های داخلی تعاونی و تقدیم آن به مجمع عمومی برای تصویب؛
  • 9.تعیین نماینده یا وکیل در دادگاهها و مراجع قانونی و سایر سازمان ها با حق توكيل غير؛
  • ۱۰. تعيين و معرفی صاحبان امضای مجاز (یک یا دو نفر از اعضای هیئت مدیره به اتفاق مدیر عامل برای قراردادها و اسناد تعهدآور تعاونی
بیشتر بدانید ...
انحلال شرکت

تبصره – هیئت مدیره وظایف خود را به صورت جمعی انجام می دهد و هیچ یک از اعضای هیئت مدیره حق ندارند از اختیارات هیئت، منفردا استفاده کند مگر در موارد خاص که وکالت یا نمایندگی کتبی از طرف هیئت مدیره داشته باشد. هیئت مدیره می تواند قسمتی از اختیارات خود را با اکثریت سه چهارم آرا به مدیر عامل تفویض نماید.

شرایط عمومی هیئت مدیره

طبق ماده ۳۸ اصلاحی قانون تعاون، هیئت مدیره و مدیرعامل و بازرسان علاوه بر داشتن شرایط عضویت، باید واجد شرایط زیر باشند

١. ایمان و تعهد عملی به اسلام (در تعاونی های متشکل از اقلیت های دینی شناخته شده در قانون اساسی شرط وثاقت و امانت.
۲. عدم ممنوعیت قانونی و حجر.
3. عدم عضویت در گروه های محارب و عدم ارتکاب جرایم بر ضد امنیت و عدم محکومیت به جعل اسناد.
۴. عدم سابقه محکومیت به ارتشاء، اختلاس، کلاهبرداری، خیانت در امانت، تدلیس، تصرف غیر قانونی در اموال دولتی و ورشکستگی به تقصير

حقوق و پاداش هیئت مدیره شرکت

با تشکیل مجمع عمومی عادی اعضای هیئت مدیره می توانند از حقوق و مزایا بهره مند شوند .

این نکته را باید در نظر گرفت که اگر عضوی از هیئت مدیره از دیگر جایی دریافت حقوق کند نمی تواند از حقوق مجمع بهره مند شود و فقط پاداش دریافت می کند .

قوانین حاکم در شرکت های تعاونی مبنی بر دریافت حقوق اعضای هیئت مدیره به شرح زیر است

در شرکت های تعاونی که نوع فعالیت ان ها عضویت در هیئت مدیره است و به صورت مستمر و پی در پی عملیات اجرایی را انجام می دهند ، حقوق و مزایای فرد مورد نظر بر طبق قوانین شرکت های تعاونی محاسبه خواهد شد .

بیشتر بدانید ...
ثبت شرکت در اهواز با هزینه کم

میزان کمترین حقوق دریافتی ماهانه اعضای هیئت مدیره برابر با دستمزد ماهانه شاغلین در این شرکت ها می باشد . و میزان حداکثر حقوق اعضای غیر موظف هیئت مدیره برابر با حقوق وزارت کار است . میزان و اندازه حقوق ادعای هیئت مدیره با در نظر گرفتن حجم فعالیت در شرکت های تعاونی خواهد بود .

مدیرعامل

طبق ماده ۳۹ اصلاحی قانون تعاون، هیئت مدیره، مکلف است بلافاصله بعد از انتخاب، برای اداره امور و اجرای تصمیمات مجمع عمومی و هیئت مدیره، فرد واجد شرایطی را از بین اعضای تعاونی و یا خارج از تعاونی برای مدت سه سال به عنوان مدیر عامل آن تعاونی انتخاب کند.

نصب و عزل و قبول استعفای مدیر عامل و نظارت بر عملکرد و تعیین حدود اختیارات، وظایف و میزان حقوق و مزایای وی بر عهده هیئت مدیره می باشد و انتخاب مجدد مدیر عامل بلامانع است.

سخن آخر: اگر از مدیران شرکت های تجاری هستید و جواب سوال خود را در این مطلب پیدا نکردید حتماً از طریق صفحه تماس با ما با متخصصان نوول ثبت تماس بگیرید. لازم به ذکر است هیئت مدیره تا زمان انتخاب هیئت مدیره جدید همچنان بر سمت خود باقی هستند و تمام مسئولیت های مربوطه بر عهده آنها خواهد بود.

4/5 - (4 امتیاز)
مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
8 نظرات
قدیمی ترین
جدید ترین بیشترین امتیاز
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

آیاهیئت مدیره می تواند نسبت به اخراج کارکنان آن شرکت (انباردار-حسابدار-تحویلدار)نمایید

به صورت کلی هیئت مدیره وظایفی مانند نظارت و بررسی وظعیت در شرکت را برعهده دارد که با تشکیل جلسات بازتاب مدیریتی و کارکنان را ارزیابی می کند از این رو در صورت لزوم گزارش ها را به مدیرعامل ارائه و وی تصمیمات لازم را می گیرند.

ممنون از نظرات و راهنمایی

درود بر شما ممنون از همراهیتون

سلام. وظایف اعضای هیات مدیره را به صورت جزیی تر و تک تک لطفا بیان کنید؟

درود بر شما تمامی موارد مربوط به هیئت مدیره در ماده 107 الی 143 قانون تجارت عنوان شده است که می توانید برای اطلاعات بیشتر به متن قانون مراجعه نمایید.

سلام وقت بخیر .آیا هیئت مدیره میتواند حق اخراج یا استخدام نیرو برای شرکت تعاونی را از مدیر عامل عزل نماید

درود بر شما وقت شما هم بخیر بله می توانید در اساسنامه شرح وظایف مدیر عامل را تعیین کنید و استخدام نیرو را از وی عزل نمایید.