لوگو سفید ایلیا
خانه ثبت شرکت
ثبت شرکت با مسئولیت محدود ثبت شرکت سهامی خاص ثبت شرکت سهامی عام ثبت شرکت تعاونی ثبت موسسه ی غیر تجاری مناطق آزاد ثبت شعبه و نمایندگی خارجی
ثبت برند
ثبت نشان و علامت تجاری ثبت لوگو استعلام برند
خدمات
ثبت صورتجلسات
تغییر آدرس شرکت تمدید هیئت مدیره نقل و انتقال سهام ورود و خروج شریک
خدمات اداری
ثبت طرح صنعتی ثبت اختراع اخذ کارت بازرگانی اخذ جواز تاسیس صنایع
خدمات مالیاتی
دفاتر پلمپ تجاری تشکیل پرونده مالیاتی اخذ کد اقتصادی ارزش افزوده
تماس با ما

ورود و خروج شریک


پس از ثبت شرکت، ورود و خروج اعضاء در شرکت ها به دلایل خاصی اتفاق می افتد ؛ که سعی بر آن داریم درمقاله زیر به آن بپردازیم . هرگاه در یک شرکت تعدادی از سهامداران یا شرکا قصد خروج از شرکت و منتقل نمودن سهام خود به دیگران را داشته باشند، به آن ورود و خروج شریک گفته میشود.

مراحل ورود و خروج شریک

 ورود و خروج شریک جدید به شرکت از طریق مراحل زیر صورت می گیرد . 

ورود شریک به دو حالت زیر صورت میپذیرد:

الف) جایگزین شدن شریک جدید با شرکای قدیمی: این نوع اشخاص حقوقی را شامل نمی شود  .
ب) مبادله شریک جدید با شرکت: در این نوع، مبادله بین شخص حقیقی با شخص حقوقی شرکت است.

ورود و خروج شریک

خروج شریک از شرکت :

مطابق ماده 123 قانون تجارت شرکاء حق ندارد بدون رضایت سایر شرکاء سرمایه خود را به دیگری واگذار کند و از شرکت خارج شود در صورت رضایت تمام شرکا برای خروج شریک باید همانند ورود شریک نوع مبادله سرمایه بین شرکاء تعیین شود. که به دو صورت زیر می باشد :

الف) سهم الشرکه خروجی از محل سرمایه شرکت پرداخت شده باشد: این مبادله بین شخصیت حقیقی و اشخاص حقوقی بوده و ارزش مالی و ارزیابی دفتری سرمایه، ملاک ثبت حسابداری می باشد.
ب) واگذاری سرمایه توسط شریک خروجی به شرکای جدید: این مبادله سرمایه بین اشخاص حقیقی می باشد و با مبلغ ریالی مبادله کاری نداشته و فقط با ارزش دفتری سرمایه مبادله شده رویدادها ثبت می شود.

در صورتیکه نیاز به مطالعه در مورد تغییرات دیگر در شرکت دارین، میتوانید به مقاله ی ثبت صورتجلسه تغییرات شرکت مراجعه نمایید.

 لازم به ذکر است هنگام خروج شریک از شرکت کلیه حساب های مربوط به وی مانند حساب سرمایه، حساب برداشت، حساب جاری و حساب وام شرکاء از دفاتر حذف می شود.

مدارک مورد نیاز برای ورود و خروج شرکاء 

1- مدارک  اصلی و شناسایی تمامی اعضای شرکت

2- مهرمتعلق به  شرکت

3- سربرگ موسسه

4- حضور تمام شرکاء در جلسه

5- ارائه مدارک شناسایی مربوط به شرکت توسط وکیل شرکت

ورود و خروج شریک در شرکت های سهامی خاص 

در این شرکت ها اگر چه ورود شریک همراه با افزایش دارایی  امکان پذیر است اما خروج شریک و کاهش سرمایه وجود ندارد به همین دلیل  بهترین راه برای ورود و خروج سهامداران این نوع شرکت ها نقل و انتقال سهام می باشد.
در شرکت های سهامی خاص برای نقل و انتقال سهام اولا صورتجلسه نقل و انتقال سهام را تنظیم نمود و سپس نسبت به دریافت مفاحساب از دارایی که پرونده مالیاتی شرکت در آن قرار دارد اقدام نمود. برای دریافت مفاصا حساب از دارایی می بایست چهار درصد از سرمایه ای را که انتقال می یابد به اداره مالیات پرداخت نمود. پس از دریافت مفاصا حساب دارایی می توان نسبت به ثبت صورتجلسه مذکور در اداره ثبت شرکت ها اقدام نمود. 

 ورود و خروج شریک در شرکت با مسئولیت محدود 

در شرکت های با مسئولیت محدود ورود و خروج شریک به دو صورت امکان پذیر است که در ذیل به آن اشاره می کنیم :

1.  ورود و خروج از طریق نقل و انتقال سهم الشرکه : در این مورد باید نسبت به تنظیم صورتجلسه نقل و انتقال سهم الشرکه اقدام نمود و با مراجعه به محل رسمی مانند یکی از دفترخانه های اسناد رسمی نسبت به دریافت صلح نامه اقدام نمود.
2.  ورود و خروج شریک از طریق صورتجلسات افزایش و کاهش سرمایه : ابتدا باید در صورتجلسه افزایش سرمایه، شخص جدید را جزء شرکاء کرده سپس در صورتجلسه سرمایه نسبت به خروج شریک اقدام نمود.

مشاوره آنی

هم اکنون آنلاین نیستیم . جهت مشاوره رایگان کی با شما تماس بگیریم ؟