لوگو سفید ایلیا
خانه ثبت شرکت
ثبت شرکت با مسئولیت محدود ثبت شرکت سهامی خاص ثبت شرکت سهامی عام ثبت شرکت تعاونی
ثبت برند
ثبت نشان و علامت تجاری ثبت لوگو استعلام برند
خدمات
ثبت صورتجلسات
تغییر آدرس شرکت تمدید هیئت مدیره نقل و انتقال سهام ورود و خروج شریک
خدمات اداری
ثبت طرح صنعتی ثبت اختراع اخذ کارت بازرگانی اخذ جواز تاسیس صنایع
خدمات مالیاتی
دفاتر پلمپ تجاری تشکیل پرونده مالیاتی اخذ کد اقتصادی ارزش افزوده
تماس با ما

مرجع تصمیم گیری در مورد تبدیل شرکت


 

قانون تجارت در ماده ۱۳۵ ق. ت تبدیل شرکت تضامنی به شرکت سهامی را موکول به رضایت همه شرکا نموده و مقرر داشته است: «هر شرکت تضامنی می تواند با تصویب تمام شرکاء به شرکت سهامی مبدل گردد در این صورت رعایت تمام مقررات راجعه به شرکت سهامی حتمی است»

تبدیل شرکت های تجاری به یکدیگر

در قانون تجارت شرکت های تجاری دارای انواع مختلفی می باشد که هرکدام دارای ویژگی های خاص خود هستند و موضوع فعالیتی متفاوت با یکدیگر دارند . از بارزترین شرکت ها با شرایط و ویژگی های متفاوت می توان به شرکت های تضامنی و نسبی  در مقایسه با شرکت های سهامی و با مسئولیت محدود اشاره کرد . افرادی که تصمیم به تشکیل یک شرکت می گیرند معمولا بر اساس شرایط و موضوع فعالیت اقدام می کنند بعد از گذشت چند ماه امکان بروز اشتباه در این شرکت ها مشخص می شود حتی ممکن است بعد از طی مدت زمان مشخصی از حیات شرکت ، موسسین تصمیم به تغییر نوع شرکت مورد نظر کنند . یکی از راه های تغییر در شرکت منحل کردن کامل آن و تشکیل شرکتی جدید است . اما در این بین راه دومی نیز وجود دارد که بدون منحل کردن شرکت قبلی و فقط با تغییر نوع شرکت به انواع دیگر شرکت های تجاری این کار کاملا قانونی انجام خواهد شد . راه کار دوم بیشتر مورد پسند و درخواست موسسین شرکت ها واقع خواهد شد دلیل این کار نیز داشتن اعتبار و شهرت شرکت در طول حیات خود است که با این راه دیگر به شهرت آن لطمه ای وارد نمی شود .

انواع تبدیل شرکت ها

تبدیل شرکت ها به یکدیگر به سه صورت امکان پذیر است . این سه حالت تبدیل شامل 1.اجباری 2.نیمه اجباری 3.اختیاری می باشد که در ادامه به انواع آن ها اشاره خواهیم کرد . در ادامه این مقاله همرا با ما باشید .

تبدیل اجباری شرکت های تجاری به چه نحوی است ؟

در ماده 1347 قوانین تجارت ، ایجاد تبدیل اجباری شرکت ها مختص شرکت های سهامی می باشد که در ماده 284 به آن اشاره شده . شرکت هعای سهامی باتصویب لایحه 1347 که در قوانین تجارت ذکر شده و به ثبت رسیده اند در زمان تصویب لایحه اشاره شده و در صورت تغییر در بعضی از احکام شرکت و قوانین تجارت شرکت های سهامی و در صورت تبدیل شرکت به سهامی خاص و عام موظف شده اند که در زمانی 4 ساله از زمان اجرای این لایحه نوع سهامی خاص یا عام بودن خود را مشخص کنند و یا در صورت لزوم به انواع دیگر شرکت ها تبدیل شوند در صورت انجام ندادن این مورد شرکت مورد نظر منحل خواهد شد .با در نظر گرفتن مدت انقای 4ساله شرکت ها براساس ماده 284 امروزه تبدیل شرکت برای تبدیل شرکت های سهامی استفاده می شود .

تبدیل نیمه اجباری چگونه انجام پذیر است؟

در زمانی که سرمایه شرکت های سهامی خاص و عام از میزان مقرر در زمان تاسیس آن که ممکن است 5میلیون ریال و یا 1میلیون ریال باشد کمتر شود باید در طی1 سال افزایش سرمایه و سهام در شرکت انجام پذیرد در غیر این صورت به انواع دیگر شرکت های تجاری ذکر شده در قوانین تجارت تبدیل می شود ( بنا به نظر سهامداران شرکت) . در صورت عدم اقدام از سوی سهامداران و ذی نفعان در شرکت می توانند با ارائه دادخواست مبنی بر انحلال شرکت اقدام کنند . با در نظر گرفتن نوع تبدیل اجباری و نیمه اجباری این مورد مشخص می شود که در اجباری باید در هرشرایطی شرکت تبدیل شود و آن را به نوع دیگر شرکت ها تبدیل کرد . این در صورتی است که در نوع نیمه اجباری تبدیل شرکت ها این قوانین تا حدودی کم رنگ تر است چون در این صورت می توانند در صورت عدم تمای به تبدیل شرکت با افزایش سرمایه شرکت از تبدیل آن جلوگیری کنند . در نوع نیمه اجباری هم چنین می توان در صورت عدم افزایش سرمایه و تبدیل ، شرکت را منحل کرد به همین دلیل به آن نیمه اجباری می گویند. 

تبدیل اختیاری شرکت چطور انجام پذیر است ؟

در نوع تبدیل اختیاری شرکت ها باید شرکت و مراجع ذی صلاح برای تبدیل و یا انحلال آن به صورت کاملاً اختیاری تصمیم می گیرند . این افراد هم چنین می توانند نوع شرکت را تغییر دهند بدون اینکه از طرف قانون گذار اجباری در این خصوص باشد . تبدیل این نوع شرکتها در ماده قانون 135 و 189 ذکر شده و قابل اجرا است . در این شرکتها مدیران و موسسین شرکت باید دلایل قانع کننده ای را به مراجع قانونی ارائه دهند که برای شور و کارشناسی بر روی دلایل بحث شود تا در صورت تایید شرایط تبدیل شرکت انجام گیرد . 

مرجع تصمیم گیری در مورد تبدیل شرکت

لایحه اصلاحی قسمتی از قانون تجارت ۱۳۴۷ در ماده ۲۷۸، تصمیم گیری در مورد تبدیل شرکت سهامی خاص به ثبت شرکت سهامی عام را در اختیار مجمع عمومی فوق العاده قرار داده است که تصمیمات مزبور با اکثریت دو سوم آراء حاضر در جلسه رسمی معتبر می باشد (ماده ۸۵ ل. 1. ق. ت) که البته شرایط رسمی بودن جلسات مجمع در نوبتهای اول و دوم به شرح ماده ۸۴ ل. 1. ق. ت خواهد بود.
با توجه به ماده ۱۸۹ ق. ت، نحوه تصمیم گیری در مورد تبدیل شرکت های نسبی مانند شرکتهای تضامنی به اتفاق آراء شرکا خواهد بود.

اما در مورد بقیه شرکتهای تجاری که به صراحت در مقررات قانونی از تبدیل و نحوه تصمیم گیری بحث نشده است به نظر می رسد در موارد مختلف باید قائل به فرق شد. بدین معنی که اگر تبدیل ثبت شرکت ها موجب افزایش تعهدات شرکا گردد باید با توافق همه شرکا انجام گیرد ولی اگر تبدیل شرکت تأثیری در تعهدات شرکا نداشته یا موجب کاهش آنها باشد در این صورت باید مانند تصمیم گیری در مورد تغییر اساسنامه عمل شود. برای نمونه اگر شرکت با مسئولیت محدود بخواهد به شرکت سهامی خاص یا حتی عام تبدیل شود می توان آن را یکی از مصادیق تغییرات اساسنامه ای در نظر گرفته و مطابق ماده ۱۱۱ تصمیم گیری در این گونه موارد باید با اکثریت عددی شرکا که لااقل سه چهارم سرمایه را دارا باشند بعمل آید. ولی اگر شرکت با مسئولیت محدود بخواهد به شرکت تضامنی یا نسبی تبدیل شود از آنجا که این امر مستلزم افزایش تعهدات شرکا در مقابل اشخاص ثالث می باشد، این تبدیل باید با موافقت همه شرکای شرکت انجام گیرد. زیرا بموجب ماده ۱۱۲ ق. ت در هیچ موردی اکثریت شرکا نمی تواند شریکی را مجبور به ازدیاد سهم الشرکه خود کند.
البته یکی از حقوقدانان تبدیل شرکت تجاری را در صورت سکوت قانون و قرارداد شرکت تجاری منوط به حصول اتفاق آراء دانسته اند.

پل ارتباطی مجتمع ثبتی و حقوقی ارزان ثبت

شماره تماس موسسه ثبت شرکت ارزان ثبت

  • شعبه کرج: 137 32 – 026
  • شعبه تهران :119 55 266 – 021
  • سامانه ی پیامکی: 32 52 52 32
  • سامانه ی تخصصی ثبتی و حقوقی https://nocr-ag.ir

کلیه مراحل و شرایط و مشاوره های تخصصی و رایگان مجتمع ارزان ثبت در حوزه ثبت شرکت ( مراحل ثبت شرکت و تنظیم صورتجلسات شرکتها ) خدمات نام و علائم تجاری ( برند ) و انتخاب نام و اسم شرکت در اداره مالکیت صنعتی شامل ( ثبت برند ، ثبت علامت تجاری و ثبت برند بین المللی ( مادرید ) - ثبت طرح صنعتی و ثبت بین المللی طرح صنعتی) - ثبت اختراع و ثبت بین المللی اختراع ) همچنین اموراخذ کارت بازرگانی در اتاق بازرگانی استانها ی کشور ) و کلیه خدمات اداری و اخذ انواع مجوزها در کل مراجع ذیصلاح ، همچنین امور حقوقی ( دعاوی کیفری ، خانواده و حقوقی کلیه دادگاه ها ) و تهیه و تدوین و تنظیم انواع قرارداد های تخصصی درسراسر ایران .

ارائه دهنده خدمات جامع ثبتی، حقوقی و اداری
ما در هر زمان کنار شما هستیم.

مجتمع ایلیا با دارا بودن دپارتمان های مجزا و با برخورداری از مشاوران برتر ثبتی و حقوقی درراستای ارائه ی خدمات با اقل هزینه ها و در کوتاه ترین زمان ممکن تلاش می نماید

نحوه افزایش سرمایه در شرکتهای سهامی

مجمع عمومی فوق العاده می تواند تصمیماتی در جهت افزایش و یا کاهش سرمایه شرکتهای سهامی بگیرد .زمانی که این تصمیم در صلاحیت این مجمع می باشد دیگر هیئت مدیره اختیاری بر افزایش سرمایه شرکت ندارد

ثبت ابطال شرکت

ثبت ابطال شرکت -ابطال» یا «بطلان» و «انحلال» دو مفهوم متفاوتند. بطلان شرکت ناظر به فرضی است که عقد شرکت از آغاز نفوذ و اعتباری نداشته است. حکم دادگاه این حقیقت را آشکار می سازد و پرده وهم و ریا را به کناری می زند. ولی در انحلال شرکت، از ابتدا عقد شرکت معتبری وجود داشته، اما سببی عقد موجود را به هم

مراحل ثبت تغییرات شرکت

در ثبت تغییرات، مرحله ها به آگاهی و شناسایی اداره ی ثبت شرکت ها می رسد و ثبت اولیه ثبت و چاپ و منتشر می شود می توانید در این مقاله از انواع تغییرات شرکت و مراحل ثبت تغییرات اطلاعات مفیدی مطالعه نماید

آثار تبدیل شرکت های تجاری

آثار تبدیل شرکت های تجاری - در مورد آثار تبدیل شرکتهای تجاری در قانون تجارت و لایحه اصلاحی ۱۳۴۷ مقرراتی وضع نشده است. برخی از آثار تبدیل واضح و آشکار است و شاید به همین دلیل قانونگذار بیان نکرده است مانند اینکه شرکتی که مطابق مقررات قانونی تبدیل شده و مراتب تبدیل نیز در اداره ثبت شرکتها، ثبت و آگهی

تعریف سهام و انواع آن در شرکتها

تعریف سهام و انواع آن در شرکتها - گفتیم که شرکت سهامی، شرکتی است که سرمایه آن به سهام تقسیم شده و مسئولیت صاحبان سهام محدود به مبلغ اسمی سهام آنها است، سهم قسمتی است از سرمایه شرکت سهامی است که تعیین کننده میزان مشارکت و تعهدات و منافع صاحب آن در شرکت سهامی می باشد.

علت انتخاب هیئت مدیره در شرکتهای تجاری

علت انتخاب هیئت مدیره در شرکتهای تجاری - از نظر تشکیلات یکی از مهمترین ارکان هر شرکت تجاری، هیئت مدیره آن است. مجمع عمومی، نمی تواند مدیرت شرکت را به عهده بگیرد، لذا اعضاء شرکت چند نفر را به عنوان مدیر انتخاب نموده تا به نمایندگی از صاحبان سهام، شرکت را اداره کنند.

ثبت صورتجلسه تغییرات شرکت

در این مقاله قصد داریم به بررسی قوانین و شرایط ایجاد یکسری از تغییرات در شرکت پس از ثبت آن بپردازیم نکاتی که ممکن است جزئیات و یا کلیات رویکرد یک مجموعه را در بر گیرد ،مواردی که در این مقاله بررسی شده است مواردی می باشد که بیشترین دلیل مراجعه را داشته اند .

چگونگی تبدیل شرکت های تجاری

چگونگی تبدیل شرکت ها - منظور از تغییر در وضعیت حقوقی شرکت، تبدیل شرکت، ادغام و تجزیه آن است. تغییر یک شرکت به شرکت دیگر می تواند شکلی یا ماهوی باشد: اگر شرکتی به شرکت دیگری تبدیل شود تغییر شکلی است، اما اگر شرکتی در شرکت دیگر جذب یا ادغام شد، تغییر ماهوی است.

موضوع ثبت شرکت

موضوع ثبت شرکت - برای ثبت شرکت، موضوع آن باید از طرف سهامداران یا شرکا مشخص گردد. موضوع شرکت (صرف نظر از اینکه نباید نامشروع و بر خلاف قانون باشد) باید عملی و جالب و متضمن منافعی برای شرکا باشد.

مدیران شرکت تضامنی

مدیران شرکت تضامنی - مسئولیت مدیر یا مدیران در شرکت تضامنی - محدودیت اختیارات مدیران شرکت تضامنی - طبق ماده ۱۲۰ قانون تجارت در شرکت تضامنی شرکا باید لااقل یک نفر را از میان خود یا خارج از شرکت به سمت مدیری انتخاب نمایند.بنابراین در شرکت تضامنی بر خلاف شرکت های سهامی نیازی به تشکیل مجمع عمومی

مشاوره آنی
فرم ارسال نظر و سوال

پاسخ دادن به :

ارسال با تشکر از ارسال نظر . پس از تایید نظر شما درج خواهد شد
در فرم پر شده خطاهایی وجود دارد. لطفا آنها را بررسی کنید.
اعتبارسنجی فرم موفق بود!

هم اکنون آنلاین نیستیم . جهت مشاوره رایگان کی با شما تماس بگیریم ؟