صفحه نخست » اخبار و مقالات » مراحل ثبت علامت تجاری

مراحل ثبت علامت تجاری

مراحل ثبت علامت تجاری

وقتی می خواهید برند یا علامت تجاری داشته باشید لازم است مراحل ثبت علامت تجاری را انجام دهید. ثبت علامت تجاری و ثبت برند دارای مراحل مشترکی هستند این مراحل شامل تنظیم اظهارنامه و گارشناسی و نظر کارشناسی و ابلاغ رسیدگی که در صورت تایید نیز مراحل مختلفی را باید انجام دهید تا گواهی نامه ثبت علامت تجاری یا برند صادر شود.

علامت تجاری چیست ؟

به هر علامتی اعم از اسم، رنگ، حرف، شکل، رقم، عدد و غیره که سبب متمایز شدن کالاها و خدمات تولید کننده ای با تولید کننده دیگر می شود علامت تجاری می گویند.

علامت تجاری چیست ؟

علامت تجاری چیست ؟

علامت تجاری همان مارک و نشان محصول و اثر شما است به زبان ساده تر علامت تجاری مثل نام یک نقاش در کنار تابلو نقاشی اش است که بر آن حک می کند تا خود را به عنوان صاحب اثر معرفی کند و از حق امتیاز آن برخوردار شود در حقیقت علامت تجاری نام و نشان مالک و صاحب امتیاز یک کالا می باشد و به همین دلیل به آن نشان تجاری و یا نام تجاری نیز می گویند.

البته این دواگرچه ماهیتا” یکسان هستند ولی در ظاهر تفاوت هایی دارند، مثلا نشان تجاری یا علامت تجاری همانطور که مشخص است یک تصویر و علامت و نشان طراحی شده است، اما نام تجاری یک واژه یا کلمه است که بر روی محصول درج می شود که البته برای درج آن بر روی محصولات به شکل قانونی ابتدا باید بر اساس مراحل ذیل ثبت برند را به انجام رساند.

بیشتر بدانید ...
ثبت برند در قم

مدارک لازم برای ثبت علامت تجاری

 1. مدارک شناسایی متقاضی ثبت علامت تجاری( کپی برابر اصل )
 2. یک نمونه از علامت.
 3. مجوز یا موافقت اصولی برای کار متقاضی که در آن زمینه ثبت برند را انجام می دهد.
 4. مدارک شناسایی مدیر عامل شرکت متقاضی ثبت علامت تجاری.
 5. مدارک ثبت آن شرکت.
 6. نمونه علامت تجاری.
 7. مجوز یا جواز یا نامه ای بلامانع در خصوص فعالیت شرکت جهت ثبت علامت به نام شرکت یا علامت حقوقی.
 8. برای ثبت برند لاتین ارائه کارت بازرگانی

مراحل ثبت علامت تجاری

در بدو امر باید بیندیشید که چه علامتی می خواهید بر روی کالاهای خود درج کنید و یا کالاها و خدمات شما قرار است با چه مارک یا طرحی شناخته شوند و بر اساس ذهنیات خود از یک طراح برای طراحی علامت تجاری ، نشان تجاری یا لوگو خود کمک بگیرید که در این زمینه نیز ثبت نوول خدمات ارائه می کند و سپس جهت ثبت علامت باید اقدام کرد.

ثبت علامت تجاری از این جهت به نسبت اسم تجاری آسان تر است که علامت تجاری به دلیل طراحی خاصش منحصر به فرد می شود و هنگام ثبت به علت تشابه رد نمی شود اما اگر بخواهید علامت را به شکل فقط یک کلمه یا نام تجاری ثبت کنید،قطعا” باید قبل از اقدام برای ثبت از عدم تکرار یا تشابه آن با دیگر برندهای ثبت شده قبل از شما توسط هم صنفان خود مطمئن شوید یا اصطلاحا استعلام انجام دهید.

مراحل ثبت علامت تجاری

مراحل ثبت علامت تجاری

بعد از این مراحل شما می توانید با مراجعه به سایت http://iripo.ssaa.ir در حقیقت مراحل ثبت علامت تجاری را آغاز کنید به این شکل با انتخاب گزینه ثبت اظهارنامه علامت تجاری مشخصات صاحب برند حقیقی یا حقوقی را وارد کرده و نمونه علامت تجاری را نیز در سایت وارد می کنید و سپس با اخذ پذیرش کد رهگیری درخواست خود را دریافت می کنید.

بیشتر بدانید ...
ثبت برند در بندرعباس قانونی و هدفمند

بعد از یک ماه با استفاده از کد رهگیری خود مطلع می گردید که آیا ثبت علامت تجاری مورد قبول واقع شده است یا نه که البته جواب به شما پیامک هم می شود ولی عموما” ممکن است پیامک به دست شما نرسد پس توصیه می شود که از طریق سامانه کار خود را پیگیری کنید.

سپس چنانچه ثبت نامتان قبول شده بود که ادامه می دهید اگر به دلایلی رد شده بود باید آن دلایل را در ابلاغ خوانده و حل کنید و مجدد پذیرش بگیرید و پس از بررسی مجدد پذیرش شما توسط کارشناسان اگر مورد قبول واقع شد. نوبت به ارسال مدارک لازم می رسد.

مدارک را که ارسال نمایید باید مجددا” منتظر اعلام نتیجه آن باشید و اگر اشکالی داشت حل نمایید و اگر نداشت مراحل را به شکل درخواست چاپ آگهی علامت تجاری در روزنامه رسمی کشور ادامه دهید.

قانونا” معترضین به ثبت علامت توسط شما یک ماه پس از این آگهی فرصت طرح دعوی دارند و اگر طی یک ماه هیچ اقدامی در این خصوص نباشد یعنی ثبت علامت تجاری شما بلامانع است و سپس باید درخواست چاپ آگهی دوم علامت را بدهید و بعد از آن هم گواهی ثبت علامت تجاری با اعتبار ده سال طبق تقاضا به صدور می رسد.

موسسه ثبت نوول مفتخر است مشاور امور ثبتی شما عزیزان باشد،لذا می توانید کلیه امور ثبتی خود را به ما بسپارید.

مزایای ثبت علامت تجاری

 1. ثبت علامت تجاری ضمانت می کند که مشتریان می توانند محصولات خود را از یکدیگر تشخیص بدهند.
 2. شرکت ها را توانمند می نماید تا محصولاتشان را از یکدیگر متفاوت کنند.
 3. ثبت علامت تجاری وسیله ی بازاریابی و پایه و اساس ایجاد مشهوریت و معروفبت شرکت ها می باشند.
 4. وقتی ثبت علامت تجاری انجام می شود جواز استفاده از آن ها به اشخاص داده می شود و منشا مستقیم درآمد از محل حق امتیازها هستند.
 5. ثبت علامت تجاری جز الزامی و ضروری موافقت نامه های اعطای نمایندگی می باشند.
 6. این امکان وجود دارد که ثبت علامت تجاری دارایی و سرمایه کسب و کار فعالیت باشند.
 7. ثبت علامت تجاری شرکت ها را تشویق می نماید تا در حفظ و بهتر شدن کیفیت محصولات سرمایه گذاری نمایند.
 8. ثبت علامت تجاری می تواند جهت اخذ وام سودمند باشد.
بیشتر بدانید ...
امتیازات ثبت برند در تبریز

در انتها خاطر نشان می شویم که در صورت روبرو شدن با هر سوال و مسئله ای می توانید با مشاوران و کارشناسان ثبت شرکت نوول تماس بگیرید و از تجربیات آن ها بهره مند شوید.

5/5 - (1 امتیاز)
مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها