صفحه نخست » اخبار و مقالات » شرکت تجاری

شرکت تجاری

در قوانین تجارت تعریف واضحی از شرکت های تجاری ارائه نشده است ولی در کل شرکت های تجاری به شرکت هایی اتلاق می شود که بین دو یاچند نفر تشکیل شده و هرکدام در ازای مبلغی سهامدار یا شریک در شرکت می باشند و بدین ترتیب به انجام امور تجاری و بازرگانی خواهند پرداخت . 

در ادامه این مقاله همراه ما باشید تا موارد مهمی را در زمینه  انواع شرکت های قابل ثبت تجاری در کشور برای شما بیان کنیم . تا بدین صورت از پیچیدگی های امور کسب اطلاع در زمینه شرکت های تجاری آسوده شوید . 

تعریف شرکت تجاری

قانون تجارت، تعریفی از ثبت شرکت تجاری ارائه ننموده و تنها به ذکر انواع شرکت و تعریف آنها بسنده نموده است، در قانون مدنی نیز شرکت به این صورت تعریف شده است که «شرکت، عبارتست از اجتماع حقوق مالکين متعدد در شیء واحد به نحو اشاعه» (ماده ۵۷۱ ق.م). ولی تعریفی که از شرکت، در قانون مدنی ارائه شده با تعریف شرکت تجاری همخوانی نداشته و متفاوت می باشد که به چند نمونه از تفاوت شرکت های تجاری با شرکت های مدنی اشاره می کنیم:
الف) شرکت های تجاری همواره در نتیجه اختیار و اراده شرکا به وجود می آیند، در صورتی که قانون مدنی در ماده ۵۷۲ شرکت را به دو نوع اختیاری و قهری طبقه بندی نموده است. طبق ماده ۵۷۳ قانون مدنی، شرکت اختیاری با در نتیجه عقدی از عقود حاصل می شود یا در نتیجه عمل شر کا از قبیل مزج اختیاری یا قبول مالی مشاعا در ازای عمل چند نفر و امثال آن اما شرکت قهری اجتماع حقوق مالکین است که در نتیجه امتزاج یا ارث حاصل می شود.
ب) مسؤلیت شرکا در شرکت های تجاری بر حسب نوع شرکت ممکن است به میزان سهم، محدود به سرمایه، نسبت به سرمایه و تضمین تمام سرمایه و یا مختلط باشد، در حالی که در شرکت های مدنی چنین مسؤلیتی وجود ندارد و مسؤلیت در امور مدنی منفرد می باشد.

ج) بر خلاف شرکت های مدنی که تقسیم سود و زیان همواره به نسبت سهم است. در شرکت های تجاری تقسیم سود و زیان بر اساس نوع مراحل ثبت شرکت ها متفاوت است و بر مبنای مسؤلیت شرکا انجام می گیرد.
د) شرکت های مدنی فاقد شخصیت حقوقی هستند در حالی که شرکت های تجاری دارای شخصیت حقوقی هستند.
اساتید حقوق تجارت با توجه به چهار چوب حقوقی موجود، تعاریف مختلفی از شرکت تجاری ارائه نموده اند به عقیده دکتر ستوده تهرانی: «شرکت تجاری عبارتست از سازمانی که بین دو یا چند نفر تشکیل می شود که در آن هریک سهمی به صورت نقد یا جنس یا کار خود را در بین می گذارند تا مبادرت به عملیات تجارتی نموده و منافع و زیان های حاصله را بین خود تقسیم کنند. بعضی دیگر از حقوقدانان به این تعریف خدشه وارد کرده و معتقدند: «این تعریف دو نقص عمده دارد که هر دو از مجموع مقررات قانون تجارت و لایحه اصلاحی قانونی ۱۳۴۷ در مورد شرکت های سهامی استنباط می شود؛ اولین نقص این است که در آن به شرکت نه به عنوان یک قرارداد بلکه به عنوان یک مؤسسه و سازمان (یک شخص حقوقی) نگریسته می شود؛ در حالی که شرکت، پیش از هر چیز، یک قرارداد است. نقص دیگر این است که که شرکت را تنها مؤسسه یا سازمان تلقی می کند که مبادرت به عملیات تجاری می کند در صورتی که می دانیم گاه شرکت، به صرف اینکه در قالب شرکت هایی ایجاد شده که در ماده ۲۰ قانون تجارت ذکر شده اند، شرکت تجاری تلقی می شود، حتی اگر عمل غیر تجارتی انجام دهد، ایشان پس از بیان نواقص تعریف،

شرکت تجاری را چنین تعریف می نمایند:

1«شرکت تجاری، قراردادی است که به موجب آن دو یا چند نفر توافق می کنند سرمایه مستقلی را که برای انجام مقصود خاصی تشکیل می گردد، اختصاص دهند و در منافع و زیانهای احتمالی حاصل از به کار گیری سرمایه سهیم شوند».
2-تشکیل شرکت در برخی کشورها نیاز به اجتماع و توافق چند نفر ندارد. در برخی کشورهای اروپایی امکان تشکیل شرکت توسط یک فرد، یعنی یک سهامدار وجود دارد. اما در قانون تجارت ایران حداقل اعضا برای تشکیل یک شرکت دربرخی از انواع شرکت ها دو نفر می باشد و امکان تشکیل شرکت با یک فرد در قانون تجارت ایران پیش بینی نشده است.
لازم به ذکر است تشکیل شرکت الزاما با مشارکت اشخاص حقیقی نیست و ممکن است چند شرکت تجاری که دارای شخصیت حقوقی مستقلی هستند برای انجام فعالیت تجاری با مشارکت همدیگر اقدام به تشکیل یک شرکت نمایند.

شرکت های تجاری در قانون تجارت به 7 نوع طبقه بندی خواهند شد . این 7 نوع شامل : 1. شرکت های با مسئولیت محدود 2.شرکت های سهامی خاص 3. شرکت های سهامی عام 4. شرکت های تضامنی 5. شرکت های تعاونی 6. شرکتهای مختلط سهامی 7. شرکت های تولیدی

شرکت با مسئولیت محدود : این نوع شرکت ها از اجتماع حداقل 2 نفر تشکیل شده و مسئولیت هر کدام از موسسین و شرکا در زمان بدهی و قروض و نیز در کسب سود شرکت برطبق سرمایه اولیه که به شرکت وارد کرده اند می باشد . در صورتی که در شرکت های با مسئولیت محدود در اساسنامه قید شود که در صورت فوت و یا وجود ممنوعیت کاری برای یکی از شرکا اتفاق بیفتد شرکت منحل می شود ولی در شرکت های دیگر در صورت ایجاد این چنین ویژگی هایی شرکت پابرجا بود و امور تجاری خود را طبق روال قبل به سرانجام خواهد رساند .

شرکت های سهامی عام : حداقل سهامداران در این شرکت ها 5 نفر است که هرکدام از آن ها می تواننند سرمایه شرکت را از طریق انتشار اگهی پذیره نویسی به مردم  ارائه داده و اقدام به افزایش سرمایه شرکت کنند . در بکار بردن نام این شرکت ها باید از واژه سهامی عام استفاده کرد .

شرکت های سهامی خاص :  تعداد سهامداران در این شرکت ها بیش از 3 نفر خواهد بود که برای افزایش سرمایه شرکت اقدام به خرید سهام میکنند و از این طریق سرمایه را افزایش داده و به بقای شرکت کمک می کنند . سهامداران در این شرکت ها بر اساس سهام و سرمایه وارده به شرکت مسئول در پرداخت بدهی ها هستند .

برای اطلاع از انواع دیگر شرکت های تجاری با مشاوران ثبتی حقوقی ثبت نوول در ارتباط باشید تا با توجه به تجربه آن ها در امر ثبت شرکتها شما را تا رسیدن به 

 

پل ارتباطی مجتمع ثبتی و حقوقی ثبت نوول

شماره تماس موسسه ثبت شرکت ثبت نوول

  • شعبه کرج: 137 32 – 026
  • شعبه تهران :119 55 266 – 021
  • سامانه ی پیامکی: 32 52 52 32
  • سامانه ی تخصصی ثبتی و حقوقی https://nocr-ag.ir

انجام امور ثبت شرکت ها در کرج و تمامی شهرهای ایران در کم ترین زمان توسط تیم مجرب ثبتی ثبت نوول امکان پذیر است . با ما در ارتباط باشید 

کلیه مراحل و شرایط و مشاوره های تخصصی و رایگان مجتمع ثبت نوول در حوزه ثبت شرکت ( مراحل ثبت شرکت و تنظیم صورتجلسات شرکتها ) خدمات نام و علائم تجاری ( برند ) و انتخاب نام و اسم شرکت در اداره مالکیت صنعتی شامل ( ثبت برند ، ثبت علامت تجاری و ثبت برند بین المللی ( مادرید ) – ثبت طرح صنعتی و ثبت بین المللی طرح صنعتی) – ثبت اختراع و ثبت بین المللی اختراع ) همچنین اموراخذ کارت بازرگانی در اتاق بازرگانی استانها ی کشور ) و کلیه خدمات اداری و اخذ انواع مجوزها در کل مراجع ذیصلاح ، همچنین امور حقوقی ( دعاوی کیفری ، خانواده و حقوقی کلیه دادگاه ها ) و تهیه و تدوین و تنظیم انواع قرارداد های تخصصی درسراسر ایران .

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *