صفحه نخست » اخبار و مقالات » شخصیت حقوقی شرکتها

شخصیت حقوقی شرکتها

براساس قوانین حاکم بر تجارت در کشور ، اقدامات اشخاص حقوقی شامل تمام اختیارات و تعهدهای مربوط به شخصیت حقوقی شرکتها همانند اشخاص حقیقی خواهد بود. این اختیارات شامل مواردی چون ازدواج و یا رابطه پدر و فرزندی و مانند ان ها نخواهد شد. بدین ترتیب تمام موارد و اختیاراتی که فرد حقیقی شامل آن می شود را می توان به شخص حقیقی واگذار کرد تا برای انجام امور شخصیت حقوقی اقدام کند.

شخصیت حقوقی شرکتها
شرکت های تجاری از یک ویژگی مهم برخوردارند و آن داشتن «شخصیت حقوقی است در حالی که شرکت های مدنی، شخصیت حقوقی ندارند. قانون تجارت ایران، برای ثبت شرکت های تجاری، شخصیت حقوقی قائل شده است (ماده ۵۸۳)

شخصیت حقوقی شرکتها

دارا بودن شخصیت حقوقی به این معناست که شرکت صلاحیت داشتن حقوق و تکالیف و نیز صلاحیت اجرای آنها را دارد.
شخصیت حقوقی، ویژگی مشترک کلیه شرکت های تجاری است؛ حتی شرکت هایی که به ثبت نرسیده اند و مطابق قانون تجارت تشکیل نشده اند، بلکه در عمل موجودند (ماده ۲۲۰ ق.ت).

اما قانون گذار ایران مشخص ننموده است، شخصیت حقوقی شرکت از چه زمانی ایجاد می شود برعکس قانون گذار ما در ماده ۵۸۴ برای تشکیلات غیر تجاری، تاریخ دقیق ایجاد شخصیت حقوقی را معین کرده است که از تاریخ ثبت در دفتر مخصوص وزارت دادگستری است.

مؤسسات و تشکیلات دولتی و شهری نیز به محض ایجاد و بدون احتیاج به ثبت، دارای شخصیت حقوقی می شوند (ماده ۵۸۷ ق.ت)؛ پس به طور مسلم، شرکت های تجاری همانند مؤسسات و تشکیلات دولتی برای آنکه شخصیت حقوقی پیدا کنند نیاز به ثبت ندارند.

بیشتر بدانید ...
سرمایه شرکت

اما از چه تاریخی دارای شخصیت حقوقی می شوند؟ پاسخ به این سؤال آسان است و آن این است که در حقوق ایران، شرکت از تاریخی دارای شخصیت حقوقی خواهد بود که ایجاد و به عبارت قانون گذار «تشکیل شده باشد. اما پاسخ به اینکه شرکت از چه تاریخی تشکیل می شود در مورد شرکت های مختلف یکسان نیست و هر شرکتی تابع قواعد خود است.
قبل از تأسیس و ثبت شرکتها هر شرکت مؤسسین و سهامداران شرکت باید در خصوص تعیین موارد مهمی مثل تعیین موضوع، تابعیت و اقامتگاه قانونی، سرمایه شرکت، مدیران و دارندگان حق امضا و … باید تصمیم گیری نمایند.

زیرا تعیین ای موارد اساس کار شرکت بوده و اصولا بدون تصمیم گیری و تعیین این موارد امکان تأسیس و ثبت هیچ شرکتی وجود ندارد لذا ذیلا به شرح هریک از این موارد می پردازیم.

موسسه ثبتی و حقوقی ثبت نوول متخصص در امر ثبت شرکتها در کرج و سایر شهرهای کشور آماده ارائه مشاوره تخصصی به متقاضیان می باشد .شما متقاضیان ثبت شرکت ها در کشور تنها با تماس با شماره های زیر و یا مراجعه به درگاه اینترنتی www.eliya.ir مش توانید از مزایای مشاوره رایگان موسسه بهره مند شوید .

به این مقاله امتیاز دهید
مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها