صفحه نخست » اخبار و مقالات » حقوق ناشی از نام شرکت تجارتی

حقوق ناشی از نام شرکت تجارتی

حقوق ناشی از نام شرکت تجارتی

حقوق ناشی از نام شرکت تجارتی برای شرکت تا زمانی که فعالیت دارد محفوظ می باشد. نام تجاری شرکت به شخص دیگری قابل انتقال نیست مگر اینکه شرکت واگذار شود. بعد از انحلال شرکت این نام برای همیشه از بین می رود و برای شرکت دیگری قابل ثبت نمی باشد.

حقوق ناشی از نام شرکت تجارتی

نام شرکت تجارتی در اکثر کشورهای جهان از جمله موضوعات حقوق مالکیت صنعتی است و جزء سرمایه و مالکیت شرکت محسوب می گردد. بنابراین مالک ثبت شرکت می تواند در حدود قوانین از مایملک خود شخصا انتفاع ببرد یا آن را به دیگری انتقال دهد.

بهره برداری شخصی از نام شرکت تجارتی

بهره برداری از نام شرکت با استعمال آن در امور شرکت، مصداق پیدا می کند و در واقع امتیاز و حقوق ناشی از نام شرکت تجارتی از طریق استفاده و استعمال آن به وجود می آید و ذکر آن در اظهارنامه و اساسنامه شرکت که به اداره ثبت شرکت ها تقدیم می شود به منزله استعمال آن است.

در حقوق ایران همان طور که اشاره شد شرکت تجارتی از تاریخ ایجاد، واجد شخصیت حقوقی می شود. ولی شخصیت آن با ثبت شدن در اداره ثبت شرکت ها کامل می گردد.بنابراین نام شرکت تجارتی نیز همزمان با ایجاد شرکت به وجود می آید و با به ثبت رسیدن تکامل پیدا کرده و به صورت انحصاری صاحب نامی می شود که برای آن انتخاب شده است ولی نام شخص حقوقی غیر تجارتی نظیر انجمن های ادبی، هنری و خیریه و امثال آن وقتی شخصیت حقوقی پیدا می کند که به ثبت رسیده باشد.

بیشتر بدانید ...
ثبت شرکت نرم افزاری

ماده 584 قانون تجارت می گوید: تشکیلات و موسساتی که برای مقاصد غیر تجارتی تاسیس شوند، از تاریخ ثبت در دفتر مخصوصی که وزارت عدلیه تعیین خواهد کرد، شخصیت حقوقی پیدا می کنند و طبق ماده 3آیین نامه مصوب 1337، اشخاص حقوقی غیر تجارتی در تهران در اداره ثبت شرکت ها و در شهرستان ها در اداره ثبت مرکز اصلی آن ها به ثبت خواهد رسید و از این جهت تفاوتی بین ثبت شرکت های تجارتی و موسسات غیر تجارتی وجود ندارد و حال آن که فعالیت آن ها متفاوت است. بنابراین باید ثبت آن ها نیز از جهت مرجع ثبت متفاوت باشد.

در حقوق فرانسه نیز کسب حق نسبت به نام شرکت های تجارتی با انتخاب نام شرکت و استعمال آن امکان پذیر است و ذکر نام شرکت تجارتی در اساسنامه تقدیمی به اداره ثبت مبین و موید استعمال نام شرکت تجارتی است. نام شرکت تجارتی و نام موسسات حقوقی غیر تجارتی مثل انجمن ها با ثبت در اداره ثبت تجاری اعتبار وجودی پیدا خواهد کرد.

بهره برداری شخصی از نام شرکت تجارتی

بهره برداری شخصی از نام شرکت تجارتی

.نام شرکت های تجارتی، امتیاز و حق اولویتی است برای شرکت ها، بنابراین اشخاص دیگر، همان طور که اشاره شد حق تجاوز به این امتیاز را ندارد. نقص حقوق ناشی از آن، باعث ایجاد مسئولیت حقوقی و کیفری است

.اصولا شرکت های تجارتی در فعالیت های اقتصادی و مکاتبات یا تبلیغات خود از این نام بهره برداری خواهند کرد. اگر شرکتی فعالیت خود را تقلیل دهد یا حتی اگر هیچ گونه فعالیتی انجام ندهد.

حق وی ساقط نخواهد شد و اگر نام و علامت مشخصه شرکتی، شخص ثالثی استفاده کرده و شرکت صاحب نام مزبور در این خصوص مسامحه یا اغماض کرده باشد، این مطلب سبب سلب حق اولویت یا امتیاز ناشی از نام شرکت نخواهد شد ولی ممکن است شرکتی مقتضی بداند نام خود را تغییر دهد

بیشتر بدانید ...
ثبت شرکت در شهرکرد و مزایای آن

از آن اعراض کند. برای نیل به این هدف لازم است که اساس نامه شرکت با تصویب مجمع عمومی عادی یا فوق العاده طبق مواد 83 و 106 قانون شرکت یا  های سهامی عام و خاص و ماده111 قانون تجارت ایران تغییر کند و یک  نسخه از صورت جلسه مجمع باید جهت ثبت به مرجع ثبت شرکت ها ارسال گردد و این تغییر و تعیین نام جدید جهت اطلاع عموم در روزنامه کثیر‌الانتشار پیش بینی شده در اساسنامه آگهی شود

در فرانسه تغییر نام شرکت از طریق تغییر در اساسنامه آن شرکت با تصویب مجامع عمومی در قالب تنظیم صورتجلسه و مراحل ثبت شرکت و تغییرات آن در اداره ثبتی امکان پذیر است و این اقدامات تابع تشریفات خاصی است. با آگهی در روزنامه قانونی و تودیع مصوبه مجمع از طریق ارسال آن به دفتر دادگاه تجارتی که شرکت در حوزه قضایی آن دادگاه به ثبت رسیده است. همچنین درج تغییر مزبور در مجله شرکت های تجاری و درج آن در بولتن رسمی اعلامیه های مدنی و تجارتی ، تغییر نام شرکت تجاری امکان پذیر خواهد شد.

انتخاب نام شرکت به صورت تخصصی در کشور

امروزه مواردی که برای ادامه حیات یک شرکت و افزایش سود و آوری آن از طریق شناخت افراد مهم تلقی می شود. موسسه ثبت نوول متخصص در امر ثبت شرکت ها و برند در سراسر کشور بوده و با بهره مندی از متخصص ترین کارشناسان ثبتی و حقوقی بهترین گزینه برای رسیدن به اهداف ثبت شرکتها در کرج و تهران و تمامی شهرهای کشور خواهد بود.

بیشتر بدانید ...
راهنمای کامل ثبت موسسه غیر تجاری در تهران

بدون اندکی تامل با شماره تماس های موسسه تماس بگیرید.

جمع بندی موضوع: اگر تا کنون برای ثبت نام تجاری خود اقدام نکرده اید حتماً با کارشناسان و متخصصان ما تماس حاصل نمایید. همان طور که در این مطلب عنوان شد زمانی می توانید از حقوق قانونی نام تجاری استفاده کنید که بر اساس مقررات تصویب شده نام تجاری در مراجع صالح به نام مالک آن ثبت شود.

5/5 - (1 امتیاز)
مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها