صفحه نخست » اخبار و مقالات » ثبت موسسه غیر تجاری

ثبت موسسه غیر تجاری

مجموعه حقوقی ثبت نوول در این مقاله برآن است تا درباره ثبت موسسه غیر تجاری مطالبی را به متقاضیان محترم ارائه نماید تا انتهای مقاله همراه ما باشید.

موسسه غیر تجاری

مفهوم موسسه بدین معنا است كه حیطه فعالیت آن شامل مقاصد غیر تجاری می باشد از جمله امور علمی، ادبی، آموزشی، خیریه و … ممکن است برای موسسین منفعتی داشته یا نداشته باشد. که به 2 بخش موسسات انتفاعی (جلب سود و منفعت و تقسیم آن میان اعضا) یا به صورت غیر انتفاعی (هدف جلب سود و منفعت و تقسیم آن میان اعضا نیست) باشد. ثبت نوول، ثبت موسسات را به انجام می رساند.

راهنمای ثبت موسسه غیر تجاری

منظور از موسسات غیر تجاری، موسساتی می باشند که موضوع فعالیتی غیراز تجارت دارند و این موسسات به دو نوع انتفاعی و غیرانتفاعی تقسیم شده که هرکدام دارای ویژگی و اهداف خاص خود می باشند.

موسسات انتفاعی به منظور خدمات رسانی و با هدف کسب سود تشکیل می شوند. موسسات غیرانتفاعی برای خدمات رسانی به افراد و ارگان ها تشکیل شده و در ازای خدمات خود سودی دریافت نمی کنند. این موسسه بدون هیچ مزدی و برای خدمات رایگان تشکیل می شوند برای درک بهتر این موسسات می توان به موسسات غیرتجاری خیریه ای اشاره کرد.

با تشکیل این موسسات در زمان معلوم بنا برماده 584 تجارت این موسسات ماهیتی حقوقی پیدا کرده و عناوینی مانند بنگاه، انجمن را اخذ می کنند.

بیشتر بدانید ...
مدارک لازم برای ثبت شرکتهای سهامی

مدارک ثبت موسسات غیر تجاری

 • دو برگ تقاضانامه موسسه غیر تجاری و تکمیل آن و امضاء ذیل تقاضانامه توسط کلیه موسسین (اوراق تقاضانامه می بایست از اداره ثبت شرکت ها تهیه گردد.)
 • دو جلد اساسنامه موسسه و امضاء ذیل تمام صفحات آن توسط کلیه موسسین.
 • دو نسخه صورت جلسه مجمع عمومی موسسین و هیات مدیره که به امضای سهامداران و بازرسین رسیده باشد.
 • رونوشت از شناسنامه و کارت ملی هیئت مدیره
 • کارت ملی برابر اصل شده کلیه موسسین و مدیر عامل در صورتی که مدیر عامل خارج از اعضای هیئت مدیره باشد.
 • فتوکپی شناسنامه و کارت ملی بازرسین
 • معرفی نامه نمایندگان، در صورتی که موسسین و اعضا هیئت مدیره از بین اشخاص حقوقی باشند و ارائه تصویر روزنامه رسمی آگهی تاسیس یا آخرین تغییرات آن
 • تاییدیه هیئت مدیره اشخاص حقوقی موسس،مبنی بر غیر دولتی بودن آن
 • اخذ مجوز در صورت نیاز بنا به تشخیص کارشناس اداره ثبت شرکت ها

ثبت موسسه غیر تجاری

مراحل ثبت موسسه غیر تجاری

 1. ارائه فرم تقاضانامه ثبت موسسه و امضا توسط شرکا.
 2.  فرم صورتجلسه موسسین و امضا توسط شرکا.
 3. تنظیم و امضای کلیه صفحات اساسنامه توسط شرکا.
 4. تایید نام.

مدت زمان لازم برای ثبت موسسه غیر تجاری

در اداره ثبت شرکت ها پس از ثبت سامانه ای موسسه 48 ساعت زمان لازم است تا نام شرکت تایید گردد و پس از تایید نام و ارسال مدارک به اداره ثبت شرکتها حدود 15 روز زمان لازم است تا موسسه به ثبت برسد.

هزینه لازم برای ثبت موسسه ی غیر تجاری

هزینه ثبت موسسه ی غیر تجاری با توجه به موضوع فعالیت و سرمایه موسسه و … متفاوت است. اگر متقاضی ثبت موسسات غیرتجاری هستید می توانید با تنها یک تماس با موسسه حقوقی ثبت نوول از تمام هزینه های مربوط به ثبت شرکت ها و موسسات غیرتجاری اطلاع پیدا کنید .

بیشتر بدانید ...
وجوه افتراق شرکتهای مدنی و تجاری

موسسه ثبت نوول با هدف انجام به موقع و با کم ترین هزینه ثبت شرکت ها و موسسات غیرتجاری آماده ارائه خدمات به متقایان ثبتی و حقوقی خواهد بود. 

5/5 - (1 امتیاز)
مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها