صفحه نخست » اخبار و مقالات » ثبت اختراع

ثبت اختراع

ثبت اختراع

موسسه حقوقی ثبت نوول در این مقال برآن است تا درباره ثبت اختراع مطالبی را به اشخاصی که در صدد می باشند ارائه نماید مقاله را تا انتها بخوانید و در صورت روبرو شدن با هر سوال و مسئله ای می توانید با مشاوران و کارشناسان ما در ارتباط باشید.

اختراع چیست ؟

اختراع حاصل و ثمره تلاش فکری و تراوش ذهنی مخترع است که در قالب یک طرح صنعتی یا فرایند صنعتی متبلور می شود و اختراع در اینجا معادل واژه (INVENTION) است.

اما از اختراع در قوانین مختلف کشورها زمانی حمایت می شود که این اختراعات طبق تشریفات خارجه آن کشور در موعد و زمان مقرر به ثبت رسیده باشد و شرایط استفاده از این حق ثبت آن در نزد مرجع ذیصلاح (اداره ثبت اختراعات) می باشد و در اینجا حق اختراع معادل واژه (PATENT) می باشد.

جستجوی اختراعات ثبت شده

اختراعی را می توان به ثبت رساند که دارای قابلیت های خاص و نوین باشد و در زمینه فعالیت و خدمات خود دارای ویژگی های نوین و ابتکاری جدید به حساب بیایند. برای اطلاع در مورد اداره ثبت اختراع و الکیت معنوی به مقاله مربوط به آن مراجعه کنید و کسب اطلاع کنید.

برای اطلاع از شرایط و مراحل ثبت اختراعات و هم چنین اطلاع از آخرین اختراعات ثبت شده در اداره ثبت مالکیت معنوی می توانید به جستجو سایت مالکیت صنعتی به نشانی اینترنتی www.ssaa.ir مراجعه کرده و امورات ثبت کردن یک اختراع خود و نیز استعلام اختراعات را در کم ترین زمان مشاهده کنید. هم چنین با اخذ وکیل حقوقی برای اختراع خود می توانید امورات ثبتی خود را به صورت تخصصی به سرانجام برسانید.

وکیل ثبت اختراعات

مجموعه حقوقی نوول ثبت با وکلاء با تجربه و کارشناسان متخصصی که در امور ثبت اختراعات و خدمات مرتبط با اداره مالکیت صنعتی دارد تمامی روند ثبت اختراع را بدون معطلی انجام می دهد. داشتن وکیل با تجربه به شما کمک می کند تا با اطمینان بیشتری درخواست مالکیت آن را دهید و نتیجه کامل از روند اختراع اخذ نمایید.

بیشتر بدانید ...
دفاتر پلمپ تجاری

قانون ثبت اختراعات موارد گوناگونی را به منزله مالیدر نظر گرفته است از این رو استفاده از تبصره ها و نکات قانونی که یک وکیل به آن اشراف دارد می تواند برای مخترع یک ناجی باشد. گاهی ممکن است به دلیل عدم اشراف به موارد قانونی مخترع نکته ای را در اظهارنامه ثبتی خود رعایت نکند و درخواست مخترع به همین دلایل رد شود. بنابراین وکلاء ما می توانند مشاور امور ثبتی شما باشد.

 

وکیل ثبت اختراعات

گواهی ثبت اختراع

از آنجا که اختراع به نوعی مالکیتی برای برای مخترع ایجاد می کند که به واسطه آن می تواند از مزایای زیادی برخوردار شود گواهی ثبت اختراع  سندی است که این مالکیت را تایید می کند از این رو لازمه مالکیت ثبت اختراع صدور گواهی  ثبت اختراع می باشد. گواهی ثبت اختراع سندی است که اداره مالکیت صنعتی اطلاعات و مشخصات اختراع را به همراه مخترع و مالک مخترع در ان ذکر می کند. این گواهی دارای مدت زمان محدودی است و بعد از اتمام اعتبار تاریخ عنوان شده در گواهی نامه اختراع مالکیت آن منقضی می شود.

مراحل ثبت اختراع

این گواهی به شما اجازه استفاده از مزایای مربوط به ثبت اختراع را می دهد که مخترع می تواند از تمامی این مزایا استفاده نماید. در گواهی اختراع ممکن است نام مخترع با نام مالک اختراع متفاوت باشد دلیل این امر این می باشد که ممکن است مخترع حق مالکیت خود را واگذار گرده باشد. اگر حق مالکیت اختراع بعد از ثبت آن واگذار شود لازم است در این گواهی ظهرنویسی شود. برای دریافت گواهی اختراع لازم است تاییدیه ثبت اختراعات انجام شود و گواهی نامه اختراع بعد از ثبت انجام می شود. بعد از تایید اختراع و انتشار آگهی در روزنامه رسمی انجام می شود.

اعتراض به ثبت اختراع

اعتراض به ثبت اختراعات در موارد گوناگونی ممکن است رخ دهد. این حق ممکن است قبل از ثبت اختراع و به دلیل رد اختراع توسط مامورین اداره مالکیت صنعتی باشد یا اینکه ممکن است به علت تعارض در حقوق مالکیت مخترع صورت گیرد. اعتراض بهاین موض در مواردی باید توسط اداره مالکیت صنعتی بررسی شود و در موارد دیگر لازم است بر حسب دادگاه های صالح عنوان شده بر حسب موضوع اعتراض در قانون ثبت اختراعات بررسی شود.

بیشتر بدانید ...
ثبت طرح صنعتی در کرج

معافیت سربازی و کسری خدمت با ثبت اختراع

اختراع نتیجه تفکرات و تراوشات فکری مخترع است که منتج به ایجاد محصولی جدد و ابتکاری می شود که تاکنون وجود نداشته است. مثل مخترع خودروهای برقی اختراع حتما باید نوین باشد و باید یا تولید جدیدی باشد یا راه حلی برای مشکلی که در صنعتی وجود داشته ارائه کند. به علاوه اختراع باید حتماً کاربردی نیز باشد یعنی در صنعت کارکرد داشته باشد و بتوان از آن تولید انبوه انجام داد تا ثبت آن انجام شود.

مدارك لازم جهت تقاضای ثبت اختراع

وفق ماده 22و 23 آیین نامه اجرایی قانون ثبت علایم تجارتی و اختراعات متقاضی ثبت باید مدارك ذیل راتهیه و به اداره مالیكت صنعتی تسلیم نماید.

اظهارنامه اختراع 3 نسخه:

اظهارنامه اختراع به فرم مخصوص بوده و جزئ اوراق بهادار می باشد متقاضی بایستی از واحد فروش اوراق بهادار مستقر در اداره كل ثبت شركتها تهیه و مانند فرم نمونه صفحات بعدی نسبت به تكمیل و امضای آن اقدام نماید.

توصیف مشروح اختراع یا وسیله جدیدی كه بررسی آن تقاضا می شود 3 نسخه

اختراع مورد ادعای مخترع باید بطور كامل شرح داده شود در شرح اختراع باید تمام جنبه های اختراع ادعایی بطور وضوح بیان گردد توصیه می شود در تهیه شرح توصیف اختراع از كاغذهای آ 4 استفاده گردد.

نقشه های اختراع 3 نسخه

نقشه كامل اختراع باید با مركب و از روی مقیاس متری تهیه و ذیل نقشه ها توسط متقاضی یا وكیل او امضا و مهر شود وفق ماده 27 آیین نامه اجرایی قانون ثبت علایم تجارتی و اختراعات نقشه ها و توصیف مشروح اختراع در روی كاغذی كه 34 سانتی متر طول و 22 سانتی متر عرض داشته باشد رسم گردد.

معافیت سربازی و کسری خدمت با ثبت اختراع

اختراع نتیجه تفکرات و تراوشات فکری مخترع است که منتج به ایجاد محصولی جدد و ابتکاری می شود که تاکنون وجود نداشته است . مثل مخترع خودروهای برقی اختراع حتما باید نوین باشد و باید یا تولید جدیدی باشد یا راه حلی برای مشکلی که در صنعتی وجود داشته ارائه کند. به علاوه اختراع باید حتماً کاربردی نیز باشد یعنی درصنعت کارکرد داشته باشد و بتوان از آن تولید انبوه انجام داد تا گواهس اختراع دریافت شود.

مراحل ثبت اختراع

مراحل ثبت اختراع

  1. ورود به پنل اداره کل مالکیت صنعتی به سایت https://iripo.ssaa.ir و ورود به بخش ثبت اظهارنامه
  2. قبول تعهد نامه جهت رعایت مواد قانونی
  3. انتخاب نوع اظهارنامه ( مبنی بر ثبت یک اظهار نامه جدید و اعتراض به ثبت اظهارنامه اختراع)
  4. وارد کردن اطلاعات اظهارنامه
بیشتر بدانید ...
پلمپ دفاتر چیست ؟

وارد کردن اطلاعات اظهارنامه به این شرح می باشد:

همچنین برای انجام امر مذكور فقط از یك روی كاغذ استفاده شود.
در صورتی كه تقاضانامه توسط وكیل متقاضی تسلیم اداره مالیكت صنعتی شود اصل وكالت نامه یا رونوشت یا فتوكپی برابر اصل شده بایستی ضمیمه اظهارنامه گردد.
در صورتی كه تقاضای ثبت اختراع از طرف شركت ثبت شده بعمل آمده باشد یك برگ روزنامه رسمی دال بر مدیریت شركت بایستی به ضمیمه مدارك تسلیم اداره مالكیت صنعتی شود.
فتوكپی شناسنامه مخترع یا مخترعین.
قبض رسید بانكی حق الثبت اظهارنامه تقاضای ثبت.

هزینه ثبت اختراع در اداره مالکیت معنوی

در این روزها از موارد قابل توجه این روزها به حساب می آید که باید توسط متقاضیان انجام گیرد. هزینه های ثبت یک اختراع به عوامل مختلفی بستگی دارد که باید با توجه به شرایط و مراحل ثبت اختراع توسط کارشناسان ثبتی و حقوقی موسسات ثبت انجام گیرد. برای برآورد بهترین هزینه های ثبت شرکت و ثبت اختراعات کافی است با شماره تماس های موسسه ثبت نوول تماس بگیرد. برای تعیین تعرفه ها و هزینه های مربوطه می توانید با مشاوران و کارشناسان موسسه ثبت نوول در ارتباط بوده تا با توجه به مهارت و رزومه موفق خود شما را تا رسیدن به کم ترین هزینه ثبت و حقوقی متخصصانه راهنمایی کنید

مدت زمان ثبت اختراع

از زمانی که درخواست اظهارنامه اختراع را در سایت اداره مالکیت صنعتی ثبت می کنید تا 35 الی 45 روز طول می کشد. زمانی که درخواست تایید می شود تا یک ماه باید در روزنامه انتشار داده شود و حداکثر طی یک ماه اعتراضات مربوطه در صورت داشتن معترض به ثبت می رسد. در نهایت آگهی اختراع صادر خواهد شد.

آدرس اداره ثبت مالکیت معنوی برای ثبت اختراع

افراد به منظور ثبت قانونی اختراع و ثبت محصولات نوپا و خاص خود باید با در دست داشتن مدارک مورد نظر برای ثبت اختراعات خود به اداره مالکیت معنوی در تهران به آدرس : تهران خیابان فیاض بخش -ضلع شمال شرقی پارک شهر-ساختمان شماره 3 سازمان ثبت اسناد و املاک کشور مراجعه کرده و یا با تماس با مشاوران متخصص ثبت نوول و در اختیار گزاشتن مدارک های مورد نیاز برای ثبت سریع اختراع نزد آن ها امورات ثبت و درج اختراع خود را تخصصی به سرانجام برسانید.

5/5 - (2 امتیاز)
مشترک شدن
اطلاع رسانی کن

21  +    =  26

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها