صفحه نخست » اخبار و مقالات » ثبت ابطال شرکت

ثبت ابطال شرکت

ثبت ابطال شرکت

ابطال» یا «بطلان» و «انحلال» دو مفهوم متفاوتند. بطلان شرکت ناظر به فرضی است که عقد شرکت از آغاز نفوذ و اعتباری نداشته است. حکم دادگاه این حقیقت را آشکار می سازد و پرده وهم و ریا را به کناری می زند. ولی در انحلال شرکت، از ابتدا عقد شرکت معتبری وجود داشته، اما سببی عقد موجود را به هم می زند و حکم دادگاه، اگر نیازی به وجود آن احساس شود، ناظر به حدوث همین سبب است. پس می توان گفت در انحلال شرکت در مرحله وجود دارد: از آغاز تراضی و تشکیل شرکت تا زمان وقوع سبب انحلال که شرکتی معتبر وجود داشته است. مرحله دوم، از لحظه تحقق سبب انحلال به بعد که در لایحه اصلاحی 1347 برای آن دوره به نام مرحلة تصفية شرکت پیش بینی شده است و در خصوص آن بحث شد.

حال باید دید که آیا اصولا در حقوق ایران شرکت تجارتی قابل ابطال است یا خیر؟ در صورت مثبت بودن پاسخ این سؤال فرعی مطرح می شود که بعد از صدور حکم دادگاه مبنی بر ابطال شرکت، نحوه عملکرد مرجع ثبت شرکت ها به چه نحوی باید باشد و آیا در فرض انحلال نیز مرحله ای به نام تصفيه متصور است یا خیر؟

در پاسخ می توان گفت که ابطال شرکت تجارتی در درجه نخست تابع قواعد عمومی قراردادها است؛ یعنی اگر قرارداد شرکت فاقد یکی از شرایط اساسی معامله مندرج در ماده ۱۹۰ قانون مدنی باشد، هر ذینفع می تواند ابطال شرکت تجارتی را از دادگاه درخواست کند. این حکم اثر قهقرایی دارد و نشان می دهد که شرکت از آغاز فاقد شخصیت حقوقی بوده و اعتباری نداشته است. بعد از صدور حکم از دادگاه، مرجع ثبت شرکتها مکلف است، مفاد حکم را در روزنامه رسمی آگهی کند و نام شرکت را از فهرست شرکت های ثبت شده حذف نماید.

مواد ۲۷۰ تا ۲۷۵ ل.ا.ق.ت به بطلان شرکت یا عملیات آن اختصاص یافته است. برابر ماده ۲۷۰ این قانون: «هرگاه مقررات قانونی در مورد تشکیل شرکت سهامی با عملیات آن یا تصمیماتی که توسط هر یک از ارکان شرکت اتخاذ می گردد رعایت نشود بر حسب مورد بنا به درخواست هر ذینفع بطلان شرکت یا عملیات با تصمیمات مذکور به حکم دادگاه اعلام خواهد شد، لیکن مؤسسین و مدیران و بازرسان و صاحبان سهام شرکت نمی توانند در مقابل اشخاص ثالث به این بطلان استناد نمایند». «دادگاهی که حكم بطلان شرکت را صادر می نماید باید ضمن حكم خود یک یا چند نفر را به عنوان مدیر تصفیه تعیین کند تا بر طبق مقررات این قانون انجام وظیفه نمایند» (ماده274)

اختتام فعالیت یک شرکت

انواع شرکت های تجاری قابل ثبت در کشور مانند شرکت های سهامی مانند تمامی اشخاص حقوقی امکان دارد تحت شرایط خاصی اقدام به انحلال و پایان به حیات آن دهد . پایان حیات فعالیت یک شخصیت حقوقی مساوی معنا و مفهوم انحلال شرکت است . انحلال یک شرکت در ماده قانون مصوب در سال 1347 باطل کردن فعالیت های یک شرکت و انحلال آن  را می توان یکی از تفاوت های در شرکت های تجاری و شخصیت حقوقی در نظر گرفت . اشخاص حقوقی که موضوع فعالیت غیر تجاری دارند تنها با صدور حکم از سوی دادگاه قابلیت انحلال دارد .  این موضوع در صورتی است که انحلال شرکت های تجاری ، امکان دارد به دلیل ورشکستگی شرکت اقدام به انحلال شرکت مورد نظر کنند . انحلال یک شرکت تابع قوانین سختگیرانه ای است .

در یک شرکت قانون تصفیه به چه صورت انجام می شود ؟

در قوانین تصفیه در راستای ورشکستگی که در سال 1318 با توجه به آیین نامه ورشکستگی شرکتها یکی از انواع پیچیده برای انحلال شرکت است .

بنابر لایحه مصوب سال های 1347 ، نحوه انحلال یک شرکت را در 5 بخش توضیح داده . در ماده 199 اصلاحی قوانین تجارت شرکت ها در موارد زیر منحل خواهند شد :

  1. در صورتی که شرکت ها در زمینه موضوعی که برای آن تشکیل شده نتواند فعالیت خود را ادامه دهد و انجام آن برای اعضا غیرممکن باشد
  2. در زمانی که شرکت در زمان معینی دارای انقضا باشد و ان زمان به اتمام رسیده باشد مگر اینکه مدت اعتبار آن قبل از به اتمام رسیدن تمدید شود .
  3. در صورت ورشکستگی شرکت
  4. در هر زمانی که مجمع عمومی فوق العاده و یا سهامداران شرکت به هر علتی تصمیم به انحلال شرکت بگیرند .
  5. در زمان صدور حکم از مراجع اصلی و بازدارنده قضایی

 

ثبت انحلال شرکت ها در کشور

به منظور تصمیم به انحلال یک شرکت تنها لازم است از مشاور و کارشناسی مجرب بهره بگیرید و مسائل مربوط به انحلال شرکت را برپایه قوانین ثبت و انحلال مندرج در ماده های قانون تجارت به سرانجام برسانید . انحلال شرکتها باید با تصمیم شرکا و سهامداران شرکت انجام پذیرد . بعد از ثبت شرکتها امکان به توافق نرسیدن و یا تصمیم حکام قضایی تصمیم به انحلال شرکت گرفته می شود که باید مفاد قانونی  برای انجام آن رعایت شود . 

پل ارتباطی مجتمع ثبتی و حقوقی ثبت نوول

شماره تماس موسسه ثبت شرکت ثبت نوول

  • شعبه کرج: 137 32 – 026
  • شعبه تهران :119 55 266 – 021
  • سامانه ی پیامکی: 32 52 52 32
  • سامانه ی تخصصی ثبتی و حقوقی https://nocr-ag.ir

کلیه مراحل و شرایط و مشاوره های تخصصی و رایگان مجتمع ثبت نوول در حوزه ثبت شرکت ( مراحل ثبت شرکت و تنظیم صورتجلسات شرکتها ) خدمات نام و علائم تجاری ( برند ) و انتخاب نام و اسم شرکت در اداره مالکیت صنعتی شامل ( ثبت برند ، ثبت علامت تجاری و ثبت برند بین المللی ( مادرید ) – ثبت طرح صنعتی و ثبت بین المللی طرح صنعتی) – ثبت اختراع و ثبت بین المللی اختراع ) همچنین اموراخذ کارت بازرگانی در اتاق بازرگانی استانها ی کشور ) و کلیه خدمات اداری و اخذ انواع مجوزها در کل مراجع ذیصلاح ، همچنین امور حقوقی ( دعاوی کیفری ، خانواده و حقوقی کلیه دادگاه ها ) و تهیه و تدوین و تنظیم انواع قرارداد های تخصصی درسراسر ایران .

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *