صفحه نخست » اخبار و مقالات » تعریف علامت، علامت جمعی و نام تجاری

تعریف علامت، علامت جمعی و نام تجاری

تعریف علامت، علامت جمعی و نام تجاری

منظور از علامت جمعی، یک علامت یا نشان که نشان دهنده یک کالا یا خدمات که توسط اعضای درون شرکت ارائه می شود می باشد. برای مثال نوشته های روی وسایل و لوازم ورزشی که با نام آدیداس آن ها را می شناسیم نشان دهنده علامت خاص و منحصر به این برند و علامت تجاری خاص است که افراد برای تولید و ارائه آن از دیگر محصولات متمایز می شوند. مقاله ثبت نام تجاری و علامت تجاری را از دست ندهید.

مفهوم کلی علامت جمعی چیست ؟

منظور از علامت جمعی، یک علامت یا نشان که نشان دهنده یک کالا یا خدمات که توسط اعضای درون شرکت ارائه می شود می باشد. برای مثال نوشته های روی وسایل و لوازم ورزشی که با نام آدیداس آن ها را می شناسیم نشان دهنده علامت خاص و منحصر به این برند و علامت تجاری خاص است که افراد برای تولید و ارائه آن از دیگر محصولات متمایز می شوند.

مفهوم کلی علامت جمعی چیست ؟

مفهوم کلی علامت جمعی چیست ؟

علامت جمعی در دیگر موارد به علائمی که خاص یک مجموعه و انجمن خاص باشد و بیانگر ویزگی های برجسته آن محصول است که توسط ارائه دهندگان آن معرفی و به دیگر افراد شناخته می شوند. علامت جمعی می تواند یک موسسه باشد که اعضای آن از آن علامت استفاده می کنند. اعضای این موسسات در صورت استفاده نکردن خود موسسه از این علامات با رعایت شرایط و معیارهای مشخص شده از سوی موسسه از آنها استفاده می کنند.

بیشتر بدانید ...
ثبت برند در سنندج با روشی آسان و به صرفه

در ماده 7 قوانین ثبت شده در کنوانسیون پاریس موضوع علامت تجاری جمعی مورد پذیرش قرار گرفته و هر کدام از کشورهای عضو در این کنوانسیون موظف به انجام تعهدات خود در این خصوص می باشد. در صورت وجود در قوانین کشور مقصد در صورت خلاف نبودن آن موظف به حمایت از ان می باشند.

این اتحادیه شامل اتحادیه های تولیدکنندگان و تجار بازرگان می باشد که در یک محل مشخص اقدام به فعالیت می کنند.

تعریف قانونی علامت، علامت جمعی و نام تجاری

طبق ماده ۳۰ قانون ثبت اختراعات و غیره مصوب ۱۳۸۶ علامت، علامت جمعی و نام تجاری عبارتند از:

الف) علامت، یعنی هر نشان قابل رؤیتی که بتواند کالاها یا خدمات اشخاص حقیقی یا حقوقی را از هم متمایز سازد.

ب) علامت، جمعی یعنی هر نشان قابل رؤیتی که با عنوان علامت جمعی در اظهارنامه ثبت معرفی شود و بتواند مبدأ و یا هر گونه خصوصیات دیگر مانند کیفیت کالا یا خدمات اشخاص حقیقی و حقوقی را که از این نشان تحت نظارت مالک علامت ثبت شده جمعی استفاده می کنند متمایز سازد.

ج) نام تجارتی یعنی اسم یا عنوانی که معرف و مشخص کننده شخص حقیقی یا حقوقی باشد.

مدارک لازم برای ثبت علامت های جمعی

 • ارائه دو گواهی از اظهارنامه ثبت علائم تجاری جمعی
 • قابل ذکر است که اظهارنامه علامت جمعی در دو برگه و به زبان فارسی تنظیم شده و شامل مدت زمان حیات و ثبت علامت باشد و توسط نماینده ثبت علائم امضا شده باشد. در صورت مغایر بودن مدارک ثبتی با زبان فارسی باید برگه ترجمه مدارک ارائه شود.
 • ارائه دو برگه از نمایندگی که در صورت درخواست متقاضی اخذ می شود.
 • تسلیم 10 نمونه از طرح علامت به صورت گرافیکی که با علامت ذکر شده در اظهارنامه هم خوانی داشته باشد. در صورت فقدان طرح گرافیکی علامت باید تصویری از علامت ارائه شود.
 • ارائه تصویر 3بعدی علامت و حدالامکان تصویر 2 بعدی آن بر روی برگه به صورتی که بتوان آن را از 6 زاویه مختلف مشاهده و در کل با د کنار هم قراردادن 6 زاویه نمونه ای واحد و سه بعدی تشکیل شود.
 • ارائه مدارک مبنی برفعالیت و نوع خدمات مرتبط با علامت بنا به تشخیص مراجع ثبتی
 • تسلیم مدارک هویتی نماینده قانونی ثبت (در صورتی که برای ثبت از نماینده و وکیل استفاده شود.)
 • گواهی پرداختی هزینه های مربوطه جهت ثبت
 • مدارک تایید شده و تکمیل شده متقاضی ثبت علامت
بیشتر بدانید ...
خدمات ثبت برند در زاهدان

موسسه ثبت نوول، با بهره گیری از تیم متخصص ثبت شرکتها و برند در کشور در کم ترین زمان امورات ثبتی و حقوقی متقاضیان جهت ثبت شرکت و برند و علامت تجاری انجام خواهد داد.

قابل ذکر است که اگر شما متقاضی ثبت علامت تجاری و ثبت شرکت ها  هستید مشاوران موسسه ثبت نوول مشاوره های رایگان و مفیدی را برای شما در نظر گرفته است. کافی است با شماره تماس های موسسه تماس بگیرید و یا به صورت حضوری به موسسه مراجعه کنید.

پل ارتباطی مجتمع ثبتی و حقوقی ثبت نوول

شماره تماس موسسه ثبت شرکت ثبت نوول

 • شعبه کرج: 137 32 – 026
 • شعبه تهران :119 55 266 – 021
 • سامانه ی تخصصی ثبتی و حقوقی https://nocr-ag.ir
5/5 - (1 امتیاز)
مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها