صفحه نخست » اخبار و مقالات » تعریف علامت، علامت جمعی و نام تجاری

تعریف علامت، علامت جمعی و نام تجاری

منظور از علامت جمعی ، یک علامت یا نشان که نشان دهنده یک کالا یا خدمات که توسط اعضای درون شرکت ارائه می شود می باشد . برای مثال نوشته های روی وسایل و لوازم ورزشی که با نام آدیداس آن ها را می شناسیم نشان دهنده علامت خاص و منحصر به این برند و علامت تجاری خاص است که افراد برای تولید و ارائه آن از دیگر محصولات متمایز می شوند .

مفهوم کلی علامت جمعی چیست ؟

منظور از علامت جمعی ، یک علامت یا نشان که نشان دهنده یک کالا یا خدمات که توسط اعضای درون شرکت ارائه می شود می باشد . برای مثال نوشته های روی وسایل و لوازم ورزشی که با نام آدیداس آن ها را می شناسیم نشان دهنده علامت خاص و منحصر به این برند و علامت تجاری خاص است که افراد برای تولید و ارائه آن از دیگر محصولات متمایز می شوند .

علامت جمعی در دیگر موارد به علائمی که خاص یک مجموعه و انجمن خاص باشد و بیانگر ویزگی های برجسته آن محصول است که توسط ارائه دهندگان آن معرفی و به دیگر افراد شناخته می شوند . علامت جمعی می تواند یک موسسه باشد که اعضای آن از آن علامت استفاده می کنند . اعضای این موسسات در صورت استفاده نکردن خود موسسه از این علامات با رعایت شرایط و معیارهای مشخص شده از سوی موسسه از آنها استفاده می کنند . 

در ماده 7 قوانین ثبت شده در کنوانسیون پاریس موضوع علامت تجاری جمعی مورد پذیرش قرار گرفته و هر کدام از کشورهای عضو در این کنوانسیون موظف به انجام تعهدات خود در این خصوص می باشد و در صورت وجود در قوانین کشور مقصد در صورت خلاف نبودن آن موظف به حمایت از ان می باشند .

این اتحادیه شامل اتحادیه های تولیدکنندگان و تجار بازرگان می باشد که در یک محل مشخص اقدام به فعالیت می کنند . 

تعریف علامت، علامت جمعی و نام تجاری

طبق ماده ۳۰ قانون ثبت اختراعات و غیره مصوب ۱۳۸۶ علامت، علامت جمعی و نام تجاری عبارتند از:

الف) علامت، یعنی هر نشان قابل رؤیتی که بتواند کالاها یا خدمات اشخاص حقیقی یا حقوقی را از هم متمایز سازد.

ب) علامت، جمعی یعنی هر نشان قابل رؤیتی که با عنوان علامت جمعی در اظهارنامه ثبت معرفی شود و بتواند مبدأ و یا هر گونه خصوصیات دیگر مانند کیفیت کالا یا خدمات اشخاص حقیقی و حقوقی را که از این نشان تحت نظارت مالک علامت ثبت شده جمعی استفاده می کنند متمایز سازد.

ج) نام تجارتی یعنی اسم یا عنوانی که معرف و مشخص کننده شخص حقیقی یا حقوقی باشد.

مدارک لازم برای ثبت علامت های جمعی 

 • ارائه دو گواهی از اظهارنامه ثبت علائم تجاری جمعی
 • قابل ذکر است که اظهارنامه علامت جمعی در دو برگه و به زبان فارسی تنظیم شده و شامل مدت زمان حیات و ثبت علامت باشد و توسط نماینده ثبت علائم امضا شده باشد. در صورت مغایر بودن مدارک ثبتی با زبان فارسی باید برگه ترجمه مدارک ارائه شود.
 • ارائه دو برگه از نمایندگی که در صورت درخواست متقاضی اخذ می شود
 • تسلیم 10 نمونه از طرح علامت به صورت گرافیکی که با علامت ذکر شده در اظهارنامه هم خوانی داشته باشد . . در صورت فقدان طرح گرافیکی علامت باید تصویری از علامت ارائه شود.
 • ارائه تصویر 3بعدی علامت و حدالامکان تصویر 2 بعدی آن بر روی برگه به صورتی که بتوان آن را از 6 زاویه مختلف مشاهده و در کل با د کنار هم قراردادن 6 زاویه نمونه ای واحد و سه بعدی تشکیل شود.
 • ارائه مدارک مبنی برفعالیت و نوع خدمات مرتبط با علامت بنا به تشخیص مراجع ثبتی
 • تسلیم مدارک هویتی نماینده قانونی ثبت (در صورتی که برای ثبت از نماینده و وکیل استفاده شود )
 • گواهی پرداختی هزینه های مربوطه جهت ثبت
 • مدارک تایید شده و تکمیل شده متقاضی ثبت علامت

موسسه ثبت نوول ، با بهره گیری از تیم متخصص ثبت شرکتها و برند در کشور در کم ترین زمان امورات ثبتی و حقوقی متقاضیان جهت ثبت شرکت و برند و علامت تجاری انجام خواهد داد .

قابل ذکر است که اگر شما متقاضی ثبت علامت تجاری و ثبت شرکت ها در کرج هستید مشاوران موسسه ثبت نوول مشاوره های رایگان و مفیدی را برای شما در نظر گرفته است . کافی است با شماره تماس های موسسه تماس بگیرید و یا به صورت حضوری به موسسه مراجعه کنید .

پل ارتباطی مجتمع ثبتی و حقوقی ثبت نوول

شماره تماس موسسه ثبت شرکت ثبت نوول

 • شعبه کرج: 137 32 – 026
 • شعبه تهران :119 55 266 – 021
 • سامانه ی پیامکی: 32 52 52 32
 • سامانه ی تخصصی ثبتی و حقوقی https://nocr-ag.ir

کلیه مراحل و شرایط و مشاوره های تخصصی و رایگان مجتمع ثبت نوول در حوزه ثبت شرکت ( مراحل ثبت شرکت و تنظیم صورتجلسات شرکتها ) خدمات نام و علائم تجاری ( برند ) و انتخاب نام و اسم شرکت در اداره مالکیت صنعتی شامل ( ثبت برند ، ثبت علامت تجاری و ثبت برند بین المللی ( مادرید ) – ثبت طرح صنعتی و ثبت بین المللی طرح صنعتی) – ثبت اختراع و ثبت بین المللی اختراع ) همچنین اموراخذ کارت بازرگانی در اتاق بازرگانی استانها ی کشور ) و کلیه خدمات اداری و اخذ انواع مجوزها در کل مراجع ذیصلاح ، همچنین امور حقوقی ( دعاوی کیفری ، خانواده و حقوقی کلیه دادگاه ها ) و تهیه و تدوین و تنظیم انواع قرارداد های تخصصی درسراسر ایران .

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *