لوگو سفید ایلیا
خانه ثبت شرکت
ثبت شرکت با مسئولیت محدود ثبت شرکت سهامی خاص ثبت شرکت سهامی عام ثبت شرکت تعاونی
ثبت برند
ثبت نشان و علامت تجاری ثبت لوگو استعلام برند
خدمات
ثبت صورتجلسات
تغییر آدرس شرکت تمدید هیئت مدیره نقل و انتقال سهام ورود و خروج شریک
خدمات اداری
ثبت طرح صنعتی ثبت اختراع اخذ کارت بازرگانی اخذ جواز تاسیس صنایع
خدمات مالیاتی
دفاتر پلمپ تجاری تشکیل پرونده مالیاتی اخذ کد اقتصادی ارزش افزوده
تماس با ما

تعریف علامت، علامت جمعی و نام تجاری


منظور از علامت جمعی ، یک علامت یا نشان که نشان دهنده یک کالا یا خدمات که توسط اعضای درون شرکت ارائه می شود می باشد . برای مثال نوشته های روی وسایل و لوازم ورزشی که با نام آدیداس آن ها را می شناسیم نشان دهنده علامت خاص و منحصر به این برند و علامت تجاری خاص است که افراد برای تولید و ارائه آن از دیگر محصولات متمایز می شوند .

مفهوم کلی علامت جمعی چیست ؟

منظور از علامت جمعی ، یک علامت یا نشان که نشان دهنده یک کالا یا خدمات که توسط اعضای درون شرکت ارائه می شود می باشد . برای مثال نوشته های روی وسایل و لوازم ورزشی که با نام آدیداس آن ها را می شناسیم نشان دهنده علامت خاص و منحصر به این برند و علامت تجاری خاص است که افراد برای تولید و ارائه آن از دیگر محصولات متمایز می شوند .

علامت جمعی در دیگر موارد به علائمی که خاص یک مجموعه و انجمن خاص باشد و بیانگر ویزگی های برجسته آن محصول است که توسط ارائه دهندگان آن معرفی و به دیگر افراد شناخته می شوند . علامت جمعی می تواند یک موسسه باشد که اعضای آن از آن علامت استفاده می کنند . اعضای این موسسات در صورت استفاده نکردن خود موسسه از این علامات با رعایت شرایط و معیارهای مشخص شده از سوی موسسه از آنها استفاده می کنند . 

در ماده 7 قوانین ثبت شده در کنوانسیون پاریس موضوع علامت تجاری جمعی مورد پذیرش قرار گرفته و هر کدام از کشورهای عضو در این کنوانسیون موظف به انجام تعهدات خود در این خصوص می باشد و در صورت وجود در قوانین کشور مقصد در صورت خلاف نبودن آن موظف به حمایت از ان می باشند .

این اتحادیه شامل اتحادیه های تولیدکنندگان و تجار بازرگان می باشد که در یک محل مشخص اقدام به فعالیت می کنند . 

تعریف علامت، علامت جمعی و نام تجاری

طبق ماده ۳۰ قانون ثبت اختراعات و غیره مصوب ۱۳۸۶ علامت، علامت جمعی و نام تجاری عبارتند از:

الف) علامت، یعنی هر نشان قابل رؤیتی که بتواند کالاها یا خدمات اشخاص حقیقی یا حقوقی را از هم متمایز سازد.

ب) علامت، جمعی یعنی هر نشان قابل رؤیتی که با عنوان علامت جمعی در اظهارنامه ثبت معرفی شود و بتواند مبدأ و یا هر گونه خصوصیات دیگر مانند کیفیت کالا یا خدمات اشخاص حقیقی و حقوقی را که از این نشان تحت نظارت مالک علامت ثبت شده جمعی استفاده می کنند متمایز سازد.

ج) نام تجارتی یعنی اسم یا عنوانی که معرف و مشخص کننده شخص حقیقی یا حقوقی باشد.

مدارک لازم برای ثبت علامت های جمعی 

 • ارائه دو گواهی از اظهارنامه ثبت علائم تجاری جمعی
 • قابل ذکر است که اظهارنامه علامت جمعی در دو برگه و به زبان فارسی تنظیم شده و شامل مدت زمان حیات و ثبت علامت باشد و توسط نماینده ثبت علائم امضا شده باشد. در صورت مغایر بودن مدارک ثبتی با زبان فارسی باید برگه ترجمه مدارک ارائه شود.
 • ارائه دو برگه از نمایندگی که در صورت درخواست متقاضی اخذ می شود
 • تسلیم 10 نمونه از طرح علامت به صورت گرافیکی که با علامت ذکر شده در اظهارنامه هم خوانی داشته باشد . . در صورت فقدان طرح گرافیکی علامت باید تصویری از علامت ارائه شود.
 • ارائه تصویر 3بعدی علامت و حدالامکان تصویر 2 بعدی آن بر روی برگه به صورتی که بتوان آن را از 6 زاویه مختلف مشاهده و در کل با د کنار هم قراردادن 6 زاویه نمونه ای واحد و سه بعدی تشکیل شود.
 • ارائه مدارک مبنی برفعالیت و نوع خدمات مرتبط با علامت بنا به تشخیص مراجع ثبتی
 • تسلیم مدارک هویتی نماینده قانونی ثبت (در صورتی که برای ثبت از نماینده و وکیل استفاده شود )
 • گواهی پرداختی هزینه های مربوطه جهت ثبت
 • مدارک تایید شده و تکمیل شده متقاضی ثبت علامت

موسسه ارزان ثبت ، با بهره گیری از تیم متخصص ثبت شرکتها و برند در کشور در کم ترین زمان امورات ثبتی و حقوقی متقاضیان جهت ثبت شرکت و برند و علامت تجاری انجام خواهد داد .

قابل ذکر است که اگر شما متقاضی ثبت علامت تجاری و ثبت شرکت ها در کرج هستید مشاوران موسسه ارزان ثبت مشاوره های رایگان و مفیدی را برای شما در نظر گرفته است . کافی است با شماره تماس های موسسه تماس بگیرید و یا به صورت حضوری به موسسه مراجعه کنید .

پل ارتباطی مجتمع ثبتی و حقوقی ارزان ثبت

شماره تماس موسسه ثبت شرکت ارزان ثبت

 • شعبه کرج: 137 32 – 026
 • شعبه تهران :119 55 266 – 021
 • سامانه ی پیامکی: 32 52 52 32
 • سامانه ی تخصصی ثبتی و حقوقی https://nocr-ag.ir

کلیه مراحل و شرایط و مشاوره های تخصصی و رایگان مجتمع ارزان ثبت در حوزه ثبت شرکت ( مراحل ثبت شرکت و تنظیم صورتجلسات شرکتها ) خدمات نام و علائم تجاری ( برند ) و انتخاب نام و اسم شرکت در اداره مالکیت صنعتی شامل ( ثبت برند ، ثبت علامت تجاری و ثبت برند بین المللی ( مادرید ) - ثبت طرح صنعتی و ثبت بین المللی طرح صنعتی) - ثبت اختراع و ثبت بین المللی اختراع ) همچنین اموراخذ کارت بازرگانی در اتاق بازرگانی استانها ی کشور ) و کلیه خدمات اداری و اخذ انواع مجوزها در کل مراجع ذیصلاح ، همچنین امور حقوقی ( دعاوی کیفری ، خانواده و حقوقی کلیه دادگاه ها ) و تهیه و تدوین و تنظیم انواع قرارداد های تخصصی درسراسر ایران .

ارائه دهنده خدمات جامع ثبتی، حقوقی و اداری
ما در هر زمان کنار شما هستیم.

مجتمع ایلیا با دارا بودن دپارتمان های مجزا و با برخورداری از مشاوران برتر ثبتی و حقوقی درراستای ارائه ی خدمات با اقل هزینه ها و در کوتاه ترین زمان ممکن تلاش می نماید

اسامی خاص برای برند

زمان ثبت برند هر کدام علائم تجاری و هزینه خاص خود را دارد . علائم تجاری هر کدام دارای علائم مثبت و گیرا قابل انتخاب هستند که قابل انتخاب می باشند .

ثبت برند

برند *(Brand)، نمانام یا نام تجاری‏: یک نام ، عبارت، طرح، نماد یا هر ویژگی دیگری است که مشخص‌کننده خدمات یا محصولی خاص باشد که به وسیله آن از دیگر محصولات و خدمات مشابه متمایز می‌گردد.نشان تجاری یا برند باید به گونه ای باشد که مخاطب ،صفات و ویژگی های آن را با دیدن ،شنیدن ،حس کردن،و... به صورت ذهنی

مراحل ثبت برند

چنانچه فعالیتی انجام می دهید و قصد دارید خود را در این صنعت به بازار مرتبط با کار خود معرفی کنید و با یک اسم خاص تبلیغات انجام دهید و آن اسم را در محیط کار خود بر روی ست اداری خود و یا محصولات خود درج و استفاده کنید باید ثبت برند و یا لوگو و یا ثبت علامت تجاری انجام دهید .

استعلام برند قبل از ثبت

انتخاب نمودن و به ثبت رسانیدن برند از شرایط خاصی تبعیت می کند.به سبب قانون ثبت علامت ها و اختراع ها علامت تجاری یا برند بایستی ابتکاری باشد و سبب گمراهی و فریب نگردد.در این مقاله از استعلام برند قبل از ثبت توضیحاتی داده می شود لطفا مطالعه نمایید

تعریف علامت، علامت جمعی و نام تجاری

تعریف علامت، علامت جمعی و نام تجاری - الف) علامت، یعنی هر نشان قابل رؤیتی که بتواند کالاها یا خدمات اشخاص حقیقی یا حقوقی را از هم متمایز سازد. ب) علامت، جمعی یعنی هر نشان قابل رؤیتی که با عنوان علامت جمعی در اظهارنامه ثبت معرفی شود و بتواند مبدأ و یا هر گونه خصوصیات دیگر مانند کیفیت کالا یا خدمات

ثبت لوگو و نشان تجاری

نقش لوگو، نام تجاری به صورت هویت سازی که مخاطب را جذب می نماید و در حیطه کاری تصویری از شرکت که سبب کسب سود و درامد برای شرکت یا کسب و کار شخصی ما می شود . شرحی از نشان تجاری ؟ در این مقاله علاوه بر شرحی از نشان تجاری، نحوه ثبت لوگو و نشان تجاری نیز توضیح داده شده است .

ثبت بین المللی علامت و برند تجاری

ثبت بین المللی علامت و برند تجاری براساس موافقت نامه و پروتکل مادرید - ثبت بین المللی علامت تجاری از طریق پروتکل مادرید، صورت می پذیرد امتیاز این سیستم آنست که متقاضی با ثبت یا تسلیم یک برگ اظهارنامه بین المللی (به زبان انگلیسی یا فرانسه) می تواند در صورت تمایل در ۷۳ کشور طرف قرارداد با تعدادی از آن

انتخاب نام برند

نام تجاری اهمیت بسیارویژه دارد و باید به عنوان مورد خاص به آن نگاه کرد. نیاز به توجه بالا برای انتخاب برند الزامی می باشد . و مربوط به محصول یا خدمات شما داردکه به چه صورت انجام می شود . ابه علاوه موارد ذکر شده ، نام تجاری شما به همراه لبرند آن، به طریقی گونه ی خاص مخاطب مشاهده می شود .

استعلام علامت تجاری

جهت استعلام علامت تجاری می توان از دو طریق اقدام کرد که در ذیل آنها را شرح خواهیم داد:- به سامانه اداره مالکیت صنعتی به نشانی اینترنتی www.iripo.ssaa.ir وارد شده و روی دکمه جستجو کلیک کرده ، و در این صفحه نام و طبقه مورد تقاضای خود را تعیین کنید.با انتخاب گزینه جستجو، قادر خواهید بود

استعلام برند

قبل از ثبت برند بهترین کاراستعلام اولیه برند می باشد. برای همین منظور به استعلام قبل از ثبت نیز گفته میشود. بواسطه ی تنوع و تعداد درخواست زیاد برند در ایران و خارج از ایران، احتمال ایجاد تشابه و یا اینکه برند مورد نظر ما قبلا به ثبت رسیده باشد نیز وجود دارد.

مشاوره آنی
فرم ارسال نظر و سوال

پاسخ دادن به :

ارسال با تشکر از ارسال نظر . پس از تایید نظر شما درج خواهد شد
در فرم پر شده خطاهایی وجود دارد. لطفا آنها را بررسی کنید.
اعتبارسنجی فرم موفق بود!

جهت مشاوره رایگان کی با شما تماس بگیریم ؟