صفحه نخست » اخبار و مقالات » تعریف شرکت نسبی

تعریف شرکت نسبی

تعریف شرکت نسبی

تعریف شرکت نسبی (Company with Proportionate) در قانون تجارت این شور بیان شده است که از اجتماع شرکاء ضامن تشکیل می شود. در هر شرکت تجاری شرکاء تا حدی در سود و زیان شرکت سهیم می باشند. قانون تجارت شرکاء ضامن را این طور معرفی می کند  در واقع این شرکا، شرکایی هستند که هر یک به تنها نسبت به تمام بدهی های شرکت مسئول هستند. در برخی موضوعات مثل تاسیس صرافی باید ثبت شرکت تضامنی انجام شود.

تعریف قانونی شرکت نسبی

طبق ماده ۱۸۳ قانون تجارت، ثبت شرکت نسبی، شرکتی است که برای امور تجارتی در تحت اسم مخصوص بین دو یا چند نفر تشکیل و مسئولیت هریک از شرکا به نسبت سرمایه ای است که در شرکت گذاشته‌اند. شرکت نسبی، مانند شرکت تضامنی است، با این تفاوت که در شرکت تضامنی، شرکا در مقابل طلبکاران متضامن، مسئول پرداخت قروض شرکت هستند.

تعریف قانونی شرکت نسبی

تعریف قانونی شرکت نسبی

ولی در شرکت نسبی به شرح ماده ۱۸۶ قانون تجارت «اگر دارایی شرکت نسبی برای تأديه تمام قروض شرکت کافی نباشد هریک از شرکا به نسبت سرمایه ای که در شرکت داشته مسئول تأدیه قروض شرکت است.» از شرکت نسبی نیز در کشور ما، استقبال چندانی نشده و ثبت این نوع شرکت چندان رایج نمی باشد و تعداد این نوع ثبت شرکت ها به نسبت سایر شرکت ها در حداقل قرار دارد.

بیشتر بدانید ...
مراحل ثبت شرکت در مناطق آزاد

مدارک لازم برای ثبت شرکت های نسبی در کشور

  • ارائه دو رونوشت از شرکتنامه، تقاضانامه، اساسنامه شرکت ها
  • تکمیل فرم مربوط به نام انتخابی برای شرکت
  • ارائه تمامی مجوزهای اخذ شده از مراکز ذی صلاح  برای فعالیت
  • مدارک برابر اصل شده مدیران و احراز هویت مدیران و شرکا در شرکت
  • دو رونوشت از صورت جلسات هیئت مدیره در شرکت
  • در صورت اخذ وکیل برای انجام امور ثبتی شرکت ها تنها کافی است حکم و گواهی وکالت وی ارائه شود.

ثبت شرکت در ایران و تهران و کرج

ثبت شرکت ها امروزه بسیار مهم تلقی می شود زیرا برای ادامه حیات و افزایش سودآوری باید به آن پرداخت. شهرهایی مانند تهران و کرج به دلیل صنعتی بود بستر مناسبی برای ثبت شرکت ها را برای متقاضیان فراهم خواهد آورد.

اگر مایل به ثبت شرکت  هستید می توانید با خیالی آسوده امور ثبتی حقوقی و یا ایجاد تغییرات در شرکت خود را به موسسه ثبت نوول سپرده و خیال خود را از صحیح انجام شدن و برآورد هزینه های واقعی ثبت شرکت در کرج و تهران و سایر شهرهای کشور آسوده کنید.

پل ارتباطی مجتمع ثبتی و حقوقی ثبت نوول

شماره تماس موسسه ثبت شرکت ثبت نوول

  • شعبه کرج: 137 32 – 026
  • شعبه تهران :119 55 266 – 021
  • سامانه ی تخصصی ثبتی و حقوقی https://nocr-ag.ir

کلیه مراحل و شرایط و مشاوره های تخصصی و رایگان مجتمع ثبت نوول در حوزه ثبت شرکت (مراحل ثبت شرکت و تنظیم صورت جلسات شرکتها ) خدمات نام و علائم تجاری (برند) و انتخاب نام و اسم شرکت در اداره مالکیت صنعتی شامل (ثبت برند، ثبت علامت تجاری و ثبت برند بین المللی مادرید) – ثبت طرح صنعتی و ثبت بین المللی طرح صنعتی) – ثبت اختراع و ثبت بین المللی اختراع ) همچنین امور اخذ کارت بازرگانی در اتاق بازرگانی استانها ی کشور ) و کلیه خدمات اداری و اخذ انواع مجوزها در کل مراجع ذیصلاح، همچنین امور حقوقی (دعاوی کیفری، خانواده و حقوقی کلیه دادگاه ها) و تهیه و تدوین و تنظیم انواع قرارداد های تخصصی در سراسر ایران.

به این مقاله امتیاز دهید
مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها