صفحه نخست » اخبار و مقالات » اظهارنامه مالیاتی

اظهارنامه مالیاتی

اظهارنامه مالیاتی و روش های اخذ آن

پس از ثبت شرکت ها باید اقداماتی را انجام داد که مهم ترین آن ها تهیه و ارائه اظهارنامه مالیاتی است که این مورد باید کاملاً دقیق و توسط متخصصین و کارشناسان حقوقی انجام گیرد. در ادامه به توضیح در زمینه نحوه ارائه این اظهارنامه مالیاتی می پردازیم که راهنمای مناسب شما می باشد.

چگونگی تنظیم اظهارنامه مالیاتی 1401_ 1402

جالب است بدانید تا همین سال 1391 اظهار نامه های مالیاتی باید به صورت دستی تنظیم می شد و مودیان مالیاتی باید از مراکز معرفی شده اداره مالیات این فرم را دریافت می کردند.

بعد از تکمیل فرم های اظهارنامه مالیاتی باید به مراکز مالیاتی طی مدت مشخصی ارسال می کردند. این روش هم پر هزینه بود و هم زمان بر بود بنابراین از سال 1391 اداره مالیات نیز برای پیوستن به عملکرد دولت الکترونیک در سامانه اداره مالیات این امکان را برای مودیان مالیاتی فراهم کرد تا اظهار نامه مالیاتی الکترونیکی را تکمیل نمایند و به اداره مالیات ارسال کنند.

چگونگی تنظیم اظهارنامه مالیاتی

اظهارنامه مالیاتی برا این است که مودیان مالیاتی خود هر ساله میزان در آمد واقعی را که داشته اند به دولت اعلام نمایند. دولت با بررسی مدارک و اسناد موجود خود اظهاری مودی مالیاتی را بررسی می کند و در صورتی که مغایرتی بین اظهارنامه مودی با مدارک موجود وجود نداشته باشد، بر مبنای در آمد اعلام شده و قوانین مالیات های مستقیم میزان مالیات قابل پرداخت مودی را مشخص می کند. ما در موسسه حقوقی نوول تمامی امور حقوقی و ثبتی را در کم ترین زمان انجام خواهیم داد.

ماهیت اصلی اظهارنامه مالیاتی شرکت ها

اظهارنامه مالیاتی کارنامه مالی شرکت ها و اشخاص حقیقی است که به طور مستقیم صاحبان کسب و کار هستند و در طول سال در کشور ایران خدمات یا محصولاتی را انجام داده اند و به موجب انجام فعالیت اقتصادی در آمدی را کسب کرده اند بنابراین باید مالیات پرداخت نمایند.

بیشتر بدانید ...
ثبت شرکت در بیرجند

در واپسین دقایق اظهار نامه مالیاتی 1401_ 1402 هستیم و خیلی از افراد از نحوه ارسال این اظهار نامه و عواقب عدم ارسال آن بی خبر هستند در ادامه با ما همراه باشید تا بیشتر در خصوص اظهار نامه مالیاتی بدانید.

مالیات یا به طور مستقیم دریافت می شود و یا به صورت غیر مستقیم، مالیات بر در آمد یکی از موارد مالیات مستقیم محسوب می شود که صاحبان کسب و کار ملزم به پرداخت آن هستند که این نوع مالیات در انتهای هر سال مالی میزان درآمد و سود و زیان و گزارش مالی در طی یک سال اخیر را با تنظیم اظهار نامه مالیاتی به اداره مالیات با تکمیل فرم اظهار نامه مالیاتی اعلام می کند.

چه کسانی ملزم به تکمیل و تسلیم اظهار نامه مالیاتی 1401_ 1402 هستند ؟

تمامی اشخاص حقیقی از جمله تجارو تمامی اشخاص حقوقی مثل شرکت ها باید  اظهارنامه مربوط به سال مالیاتی را در پایان هر سال کامل کرده و برای تسلیم ان به اداره مالیات اقدام کنند با تسلیم مدارک مربوط به تجارت یکساله مالیات مربوطه برای اشخاص لحاظ می شود.

ثبت نام اظهارنامه مالیاتی 1401_ 1402 در سامانه مالیاتی کشور

ثبت اظهارنامه مالیاتی باید در سامانه الکترونیکی اداره مالیات انجام شود و دارای چهار مرحله می باشد. 1) پیش ثبت نام در سامانه جامع الکترونیک اداره مالیات، 2) ثبت نام در همان سامانه، 3) راستی آزمایی اطلاعات، 4) مرحله نهایی.

پیش ثبت نام و ثبت نام در سامانه جامع الکترونیکی اداره مالیات

بعد از وارد شدن به سایت tax.go.ir شما به صفحه اصل اداره مالیات وارد می شوید. در این صفحه شما می توانید گزینه ثبت نام الکترونیکی را انجام دهید. با انتخاب گزینه ثبت نام الکترونیکی در بالای صفحه مراحل ثبت نام الکترونیک قابل مشاهده است. که با مطالعه آن می توانید به روی گزینه ثبت نام کلیک نمایید.

در مرحله اول با ورود کد ملی مودی مالیاتی و وارد کردن رمز امنیتی وارد مرحله ثبت نام می شوید. در صفحه ثبت نام باید ابتدا بر روی گزینه پیش ثبت نام جدید را کلیک نمایید. برای فعال سازی سامانه پیش ثبت نام باید در این مرحله ثبت نام کد پستی و شماره موبایل مودی مالیاتی را وارد نمایید و کد امنیتی را نیز وارد نمایید.

بیشتر بدانید ...
تشکیل پرونده مالیاتی

بنابراین بعد از پیش ثبت نام باید مراحل ثبت نام را در سامانه پر کنید و مراحل ثبت نام را در سامانه اداره مالیات تکمیل نمایید.

راستی آزمایی

در این مرحله مودی یا وکیل قانونی وی به همراه اصل مدارکی که اطلاعات آن را در سامانه ثبت نام وارد کرده است باید به اداره مالیاتی حوضه ثبتی شرکت مراجعه نماید و مرحله راستی آزمایی را انجام دهد.

مرحله نهایی

مرحله نهایی بعد از طی کردن راستی آزمایی می باشد و در این مجدد باید به سامانه اداره مالیات مراجعه نمایید و مرحله 45 را تکمیل نمایید.

هر کسب و کاری که ملزم به ارسال اظهارنامه مالیاتی است ابتدا باید این مراحل را در سامانه اداره مالیات طی کرده باشد و تشکیل پرونده مالیاتی را انجام داده باشد.

مدارک تشکیل پرونده مالیاتی 1401 اشخاص حقیقی

مدارک تشکیل پرونده مالیاتی 1401 اشخاص حقیقی

مدارک تشکیل پرونده مالیاتی 1401 _ 1402 اشخاص حقیقی

  • اجاره نامه رسمی یا اجاره نامه کد رهگیری دار یا سند مالکیت
  • تاییدیه کدپستی
  • اصل و کپی مدارک شناسایی
  • تکمیل دفترچه ثبت نام اشخاص حقیقی (جهت دریافت کارت بازرگانی

مراحل تشکیل پرونده مالیاتی اشخاص حقیقی 1401_ 1402

با در نظر گرفتن موارد قانونی در زمینه مالیاتی که برای افراد حقیقی مطرح شده هر شخصی که اقدام به فعالیت تجاری می کند مشمول پرداخت آن خواهد شد. از این رو ابتدا باید مجوزهای مربوط به فعالیت خود را دریافت و بر اساس آن به ارگان ها و اتحادیه های ربوطه مراجعه کند. سپس با گذراندن مراحل ثبت اظهارنامه مالیاتی در اداره مالیات جهت تشکیل پرونده مالیاتی کدپستی و کد اقتصادی را ارسال کنید.

در این جا لازم است بدانید کداقتصادی افراد حقیقی همان کدملی مربوط به ثبت فاکتورها و امورات مالی انجام شده در شرکت می باشد.

پس از ارائه درخواست مبنی بر ثبت اظهارنامه فراد حقیقی باید مدارک لازم ارائه شود.

نحوه تکمیل و ارسال اظهار نامه مالیاتی سال 1401_ 1402

بر اساس آنچه که پیش از این گفته شد تنها کسانی مجاز به دریافت و تکمیل اظهارنامه مالیاتی هستند که در اداره مالیات تشکیل پرونده مالیاتی را اعلام کرده باشد. بنابراین کسانی که در اداره مالیات دارای پرونده مالیاتی هستند چه عملکرد سالانه داشته باشند و چه نداشته باشند باید نرم افزار اظهار نامه مالیاتی را در سامانه عملیات الکترونیکی امور مالیاتی دریافت کنند.

بعد از دریافت اپیکیشن اظهار نامه مالیاتی، پس از وارد کردن اطلاعات مودی، باید اطلاعات مربوط به عدد و ارقام عملکرد سالانه را به طور دقیق وارد کنید. بنابراین در صورتی که کلیه اطلاعات را وارد کرده باشید می توانید اظهارنامه الکترونیکی را به اداره مالیات به صورت الکترونیکی ارسال نمایید.

بیشتر بدانید ...
تنظیم صورتجلسه تغییرات

مراحل تنظیم فرم اظهارنامه مالیاتی 1401 _ 1402

  1. با ورد به نرم افزار باید بر روی گزینه اظهار نامه جدید کلیک کنید.
  2. در مرحله باید اطلاعات شخص حقیقی یا حقوقی را وارد کنید و گروه مالیاتی مربوطه را انتخاب کنید و نیز انتخاب کنید که کسب و کار شراکتی است یا انفرادی است.
  3. در ادامه اگر دارای پرونده مالیاتی باشید. بر اساس اطلاعات موجود اطلاعات پرونده را انتخاب می کنید.
  4. در مرحله بعدی فرم اصلی برایتان نمایان می شود توجه داشته باشید در فرمی که باید گزارش عملکرد را در آن وارد نمایید. دارای دو جدول است که برخی با کادر سفید و برخی با کادر زرد رنگ را مشاهده می کنید در بین این کادر ها کادر های زرد را نمی توانید بعد ویرایش نمایید ولی می توانید کادر های سفید را ویرایش نمایید.

آخرین مهلت ثبت نام اظهار نامه مالیاتی سال 1401_ 1402

به طور کلی اظهارنامه مالیاتی برای اشخاص حقیقی در پایان خرداد هر سال ارسال می شود و برای اشخاص حقوقی تا پایان تیر ماه می باشد. به دلیل شیوع ویروس کرونا که در خیلی از کسب و کار ها تاثیر گذاشته و ممکن است افراد در گیر بیماری کرونا باشند. از این رو امکان دارد اداره مالیات با ارائه تصویب نامه این مهلت را تمدید کند. برای اطلاع از آخریت تغییرات اداره مالیات می توانید با موسسه نوول تماس بگیرید و مشاوره رایگان بگیرید.

در این محدوده زمانی، مهلت قانونی برای تکمیل اظهارنامه مالیاتی تعیین شده است تا همه صاحبان مشاغل بتوانند خود اظهاری مالیاتی را در مدت مقرر داشته باشند.

از اینکه وقت خود را صرف مطالعه این مقاله کردید بسیار سپاس گذاریم و امیدواریم اطلاعات ارائه شده که بر اساس آخرین تغییرات اخبار اعلام شده از سوی اداره مالیات بود برای شما مفید بوده باشد.

پیشنهاد می کنیم ارسال اظهارنامه مالیاتی را به آخرین لحظات مهلت قانونی بسپارید و هم اکنون با متخصصان ما در موسسه ثبت نوول تماس بگیرید مشاوره اظهار نامه دریافت کنید و یا ارسال اظهارنامه را به وکلای مالیاتی نوول بسپارید تا در کوتاه ترین زمان اظهار نامه مالیاتی را تنظیم نمایند.

5/5 - (3 امتیاز)
مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها