صفحه نخست » اخبار و مقالات » اظهارنامه مالیاتی

اظهارنامه مالیاتی

اظهارنامه مالیاتی و روش های اخذ آن

پس از ثبت شرکت ها باید اقداماتی را انجام داد که مهم ترین آن ها تهیه و ارائه اظهارنامه مالیاتی است که این مورد باید کاملاً دقیق و توسط متخصصین و کارشناسان حقوقی انجام گیرد. در ادامه به توضیح در زمینه نحوه ارائه این اظهارنامه مالیاتی می پردازیم که راهنمای مناسب شما می باشد.

اظهارنامه مالیاتی شرکت ها چیست؟

اظهارنامه مالیاتی کارنامه مالی شرکت ها و اشخاص حقیقی است که به طور مستقیم صاحبان کسب و کار هستند و در طول سال در کشور ایران خدمات یا محصولاتی را انجام داده اند و به موجب انجام فعالیت اقتصادی در آمدی را کسب کرده اند بنابراین باید مالیات پرداخت نمایند.

در واپسین دقایق اظهار نامه مالیاتی 1400 هستیم و خیلی از افراد از نحوه ارسال این اظهار نامه و عواقب عدم ارسال آن بی خبر هستند در ادامه با ما همراه باشید تا بیشتر در خصوص اظهار نامه مالیاتی بدانید.

مالیات یا به طور مستقیم دریافت می شود و یا به صورت غیر مستقیم، مالیات بر در آمد یکی از موارد مالیات مستقیم محسوب می شود که صاحبان کسب و کار ملزم به پرداخت آن هستند که این نوع مالیات در انتهای هر سال مالی میزان درآمد و سود و زیان و گزارش مالی در طی یک سال اخیر را با تنظیم اظهار نامه مالیاتی به اداره مالیات با تکمیل فرم اظهار نامه مالیاتی اعلام می کند.

ثبت نام در سامانه مالیاتی کشور

ثبت اظهارنامه مالیاتی باید در سامانه الکترونیکی اداره مالیات انجام شود و دارای چهار مرحله می باشد. 1) پیش ثبت نام در سامانه جامع الکترونیک اداره مالیات، 2) ثبت نام در همان سامانه، 3) راستی آزمایی اطلاعات، 4) مرحله نهایی.

بیشتر بدانید ...
ثبت صورتجلسه هیئت مدیره

پیش ثبت نام و ثبت نام در سامانه جامع الکترونیکی اداره مالیات

بعد از وارد شدن به سایت tax.go.ir شما به صفحه اصل اداره مالیات وارد می شوید. در این صفحه شما می توانید گزینه ثبت نام الکترونیکی را انجام دهید. با انتخاب گزینه ثبت نام الکترونیکی در بالای صفحه مراحل ثبت نام الکترونیک قابل مشاهده است. که با مطالعه آن می توانید به روی گزینه ثبت نام کلیک نمایید.

در مرحله اول با ورود کد ملی مودی مالیاتی و وارد کردن رمز امنیتی وارد مرحله ثبت نام می شوید. در صفحه ثبت نام باید ابتدا بر روی گزینه پیش ثبت نام جدید را کلیک نمایید. برای فعال سازی سامانه پیش ثبت نام باید در این مرحله ثبت نام کد پستی و شماره موبایل مودی مالیاتی را وارد نمایید و کد امنیتی را نیز وارد نمایید.

بنابراین بعد از پیش ثبت نام باید مراحل ثبت نام را در سامانه پر کنید و مراحل ثبت نام را در سامانه اداره مالیات تکمیل نمایید.

راستی آزمایی

در این مرحله مودی یا وکیل قانونی وی به همراه اصل مدارکی که اطلاعات آن را در سامانه ثبت نام وارد کرده است باید به اداره مالیاتی حوضه ثبتی شرکت مراجعه نماید و مرحله راستی آزمایی را انجام دهد.

مرحله نهایی

مرحله نهایی بعد از طی کردن راستی آزمایی می باشد و در این مجدد باید به سامانه اداره مالیات مراجعه نمایید و مرحله 45 را تکمیل نمایید.

هر کسب و کاری که ملزم به ارسال اظهارنامه مالیاتی است ابتدا باید این مراحل را در سامانه اداره مالیات طی کرده باشد و تشکیل پرونده مالیاتی را انجام داده باشد.

چگونگی تنظیم اظهار نامه مالیاتی

جالب است بدانید تا همین سال 1391 اظهار نامه های مالیاتی باید به صورت دستی تنظیم می شد و مودیان مالیاتی باید از مراکز معرفی شده اداره مالیات این فرم را دریافت می کردند.

بیشتر بدانید ...
تشکیل پرونده مالیاتی

بعد از تکمیل فرم های اظهارنامه مالیاتی باید به مراکز مالیاتی طی مدت مشخصی ارسال می کردند. این روش هم پر هزینه بود و هم زمان بر بود بنابراین از سال 1391 اداره مالیات نیز برای پیوستن به عملکرد دولت الکترونیک در سامانه اداره مالیات این امکان را برای مودیان مالیاتی فراهم کرد تا اظهار نامه مالیاتی الکترونیکی را تکمیل نمایند و به اداره مالیات ارسال کنند.

اظهارنامه مالیاتی برا این است که مودیان مالیاتی خود هر ساله میزان در آمد واقعی را که داشته اند به دولت اعلام نمایند و دولت با بررسی مدارک و اسناد موجود خود اظهاری مودی مالیاتی را بررسی می کند و در صورتی که مغایرتی بین اظهارنامه مودی با مدارک موجود وجود نداشته باشد ، بر مبنای در آمد اعلام شده و قوانین مالیات های مستقیم میزان مالیات قابل پرداخت مودی را مشخص می کند. ما در موسسه حقوقی نوول تمامی امور حقوقی و ثبتی را در کم ترین زمان انجام خواهیم داد.

اظهارنامه مالیاتی و روش های اخذ آن

اظهارنامه مالیاتی

نحوه تکمیل و ارسال اظهار نامه مالیاتی

بر اساس آنچه که پیش از این گفته شد تنها کسانی مجاز به دریافت و تکمیل اظهارنامه مالیاتی هستند که در اداره مالیات تشکیل پرونده مالیاتی را اعلام کرده باشد. بنابراین کسانی که در اداره مالیات دارای پرونده مالیاتی هستند چه عملکرد سالانه داشته باشند و چه نداشته باشند باید نرم افزار اظهار نامه مالیاتی را در سامانه عملیات الکترونیکی امور مالیاتی دریافت کنند.

بعد از دریافت اپیکیشن اظهار نامه مالیاتی، پس از وارد کردن اطلاعات مودی، باید اطلاعات مربوط به عدد و ارقام عملکرد سالانه را به طور دقیق وارد کنید. بنابراین در صورتی که کلیه اطلاعات را وارد کرده باشید می توانید اظهارنامه الکترونیکی را به اداره مالیات به صورت الکترونیکی ارسال نمایید.

مراحل فرم اظهارنامه مالیاتی

  1. با ورد به نرم افزار باید بر روی گزینه اظهار نامه جدید کلیک کنید.
  2. در مرحله باید اطلاعات شخص حقیقی یا حقوقی را وارد کنید و گروه مالیاتی مربوطه را انتخاب کنید و نیز انتخاب کنید که کسب و کار شراکتی است یا انفرادی است.
  3. در ادامه اگر دارای پرونده مالیاتی باشید. بر اساس اطلاعات موجود اطلاعات پرونده را انتخاب می کنید.
  4. در مرحله بعدی فرم اصلی برایتان نمایان می شود توجه داشته باشید در فرمی که باید گزارش عملکرد را در آن وارد نمایید دارای دو جدول است که برخی با کادر سفید و برخی با کادر زرد رنگ را مشاهده می کنید در بین این کادر ها کادر های زرد را نمی توانید بعد ویرایش نمایید ولی می توانید کادر های سفید را ویرایش نمایید.
بیشتر بدانید ...
مالیات بر ارزش افزوده

مهلت ثبت نام اظهار نامه مالیاتی

به طور کلی اظهارنامه مالیاتی برای اشخاص حقیقی در خرداد هر سال ارسال می شود و برای اشخاص حقوقی تا پایان تیر ماه می باشد. اما به دلیل شیوع ویروس کرونا که در خیلی از کسب و کار ها تاثیر گذاشته و ممکن است افراد در گیر بیماری کرونا باشند .

در این محدوده زمانی، مهلت قانونی برای تکمیل اظهارنامه مالیاتی تعیین شده است تا همه صاحبان مشاغل بتوانند خود اظهاری مالیاتی را در مدت مقرر داشته باشند. بر این اساس اشخاص حقوقی تا 31 مرداد ماه 1400 می توانند اظهارنامه مالیاتی را تکمیل نمایند.

از اینکه وقت خود را صرف مطالعه این مقاله کردید بسیار سپاس گذاریم و امیدواریم اطلاعات ارائه شده که بر اساس آخرین تغییرات اخبار اعلام شده از سوی اداره مالیات بود برای شما مفید بوده باشد.

پیشنهاد می کنیم ارسال اظهارنامه مالیاتی را به آخرین لحظات مهلت قانونی بسپارید و هم اکنون با متخصصان ما در موسسه ثبت نوول تماس بگیرید مشاوره اظهار نامه دریافت کنید و یا ارسال اظهارنامه را به وکلای مالیاتی نوول بسپارید تا در کوتاه ترین زمان اظهار نامه مالیاتی را تنظیم نمایند.

به این مقاله امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
Enter Captcha Here :