صفحه نخست » اخبار و مقالات » اخذ کد اقتصادی

اخذ کد اقتصادی

موسسه حقوقی ثبت نوول در این مقاله تلاش و کوشش نموده است تا درباره اخذ کد اقتصادی مطالبی را ارائه نماید تا انتهای مقاله همراه ما باشید.

اخذ کد اقتصادی

کد اقتصادی شماره انحصاری و فردی است که توسط سازمان امور مالیاتی و پس از طی مراحل خاصی و ویژه به فعالان و سهامداران اقتصادی اختصاص داده می شود و در اصل شماره شناسایی این افراد در سازمان امور مالیاتی می باشد. کد اقتصادی در واقع یک کد اجباری است که باید برای امور مهم تجاری نظیر گرفتن کارت بازرگانی، شرکت در مناقصات، اخذ قرار داد با شرکت های دولتی، وصدور کردن فاکتور وباز کردن حساب در بانک وجود داشته باشد. به منظور انجام اقدامات بعد از ثبت شرکت مثل اخذ کد اقتصادی ثبت نوول در خدمت شماست.

پس از اینکه هر شرکت و موسسه ای ثبت شد و آگهی تاسیس آن نیز صادر گردید باید ظرف دو ماه در اداره دارایی پرونده تشکیل بدهد و جهت اخذ کد اقتصادی مبادرت کند.تشکیل پرونده مالیاتی امری مهم و با اهمیت محسوب می شود به گونه ای که وقتی شرکتی ثبت و تاسیس می گردد بدون دربرداشتن پرونده مالیاتی قادر نمی باشد جهت اخذ کد اقتصادی مبادرت کند.به موجب همین امر شرکت قادر نمی باشد جهت اخذ قرارداد مبادرت نماید و فعالیت خود را آغاز کند.هم چنین شرکت قادر نمی باشد در پایان سال مالی،اظهارنامه مالیاتی عدم فعالیت یا فعالیت خود را به دارایی ارائه نماید.

کاربرد کد اقتصادی

با اخذ کد اقتصادی می توان:

 1. کارت بازرگانی دریافت کرد.
 2. در مزایده ها شرکت نمود.
 3. فاکتور صادر نمود.
 4. حساب بانکی در بانک افتتاح نمود.
 5. در مناقصه ها شرکت نمود.
 6. با شرکتهای دولتی قرارداد بست.

مدارک لازم برای دریافت کد اقتصادی

 1. دریافت دفترچه و تکمیل آنها (واحد اطلاعات و خدمات اداره دارائی)
 2. دریافت فرمهای مربوطه و تکمیل آنها (واحد ثبت و شناسائی اداره دارائی)
 3. کپی شناسنامه و کارت ملی تمامی اعضای هیئت مدیره.
 4. کپی آگهی تاسیس شرکت و تغییرات ثبتی ۲ نسخه.
 5. کپی اساسنامه شرکت.
 6. کپی از اظهارنامه شرکت (و یا شرکتنامه و تقاضانامه در شرکت‏های غیر سهامی)
 7. کپی آگهی روزنامه رسمی و تغییرات آن.
 8. کپی پروانه بهره برداری یا مجوز تاسیس (در صورت موجود بودن)
 9. کپی سند مالکیت اقامتگاه قانونی شرکت که در آگهی تاسیس قید گردیده و در صورت استیجاری بودن، کپی قرارداد اجاره که به تایید واحد مالیاتی محل وقوع ملک رسیده باشد.
 10. نامه شروع و یا عدم شروع به فعالیت شرکت و کپی آن بعد از ثبت در دبیرخانه.
 11. پرداخت مالیات حق تمبر به اداره دارایی.
 12. سایر مدارکی که توسط سازمان امور مالیاتی درخواست می شود.

اخذ کد اقتصادی

مراحل ثبت نام و دریافت کد اقتصادی جدید

 1. این کد با کد ۱۲ رقمی که در حال حاضر توسط اداره امور مالیاتی ارائه می شود متفاوت است.
 2. برای ثبت نام و دریافت کد اقتصادی جدید باید مراحل زیر طی شود:
 3. مراجعه به سایت سازمان امور مالیاتی به آدرس www.tax.gov.ir.
 4. انتخاب گزینه “ثبت نام الکترونیکی شماره اقتصادی” از منوی سمت راست صفحه نمایش داده شده و کلیک بر روی متن “ورود به سامانه.
 5. انتخاب گزینه “سامانه پیش ثبت نام کد اقتصادی” از صفحه نمایش داده شده.
 6. وارد کردن اطلاعات اولیه درخواست شده در سایت و ذخیره آن ها.
 7. پس از انجام مراحل فوق در صورتی که آدرس و کد پستی و اطلاعات خود را به صورت صحیح اعلام کرده باشید پس از چند روز، پاکت مربوط به نام کاربری و رمز ورود توسط سازمان امور مالیاتی برای شما ارسال می گردد.
 8. پس از دریافت پاکت فوق باید مجددا مراحل ۱ و ۲ را تکرار و بعد از آن مرحله ۷ را انجام دهید.
 9. پس از انجام مرحله ۱ و ۲ ، در صفحه باز شده بر روی متن سامانه ثبت نام شماره اقتصادی کلیک کنید و اطلاعات خواسته شده را مطابق اسناد قانونی و ثبتی تکمیل و ذخیره کنید.
 10. در صورت عدم مشکل کد اقتصادی به ثبت می رسد.
 11. برای اطلاع از وضعیت ثبت نام شماره اقتصادی خود، هر چند روز یکبار مراحل ۱ و ۲ را انجام دهید و در صفحه نمایش داده شده، با انتخاب گزینه “پیگیری سریع وضعیت ثبت نام کد اقتصادی” و وارد کردن نام کاربری و رمز ورود از آخرین وضعیت کد اقتصادی خود مطلع شوید و در صورت اعلام مشکل توسط سامانه، نسبت به رفع آن اقدام نمایید.

نکته:

 1. جهت عدم بروز مشکل برای دریافت کد اقتصادی و عواقب بعدی آن، اطلاعات خود را به صورت کامل و صحیح وارد نمایدد.
 2. برای دریافت کد اقتصادی جدید، حتما باید پرونده مالیاتی خود را در سازمان امور مالیاتی تکمیل کرده و شماره واحد مالیاتی، کلاسه پرونده و کد اقتصادی ۱۲ رقمی فعلی را دریافت نموده باشید.
 3. در زمان تکمیل اطلاعات ثبت، حتما باید شماره واحد مالیات بر ارزش افزوده و کلاسه پرونده خود را وارد کنید. توجه داشه باشید که این اطلاعات با شماره واحد مالیات عملکرد و کلاسه پرونده آن متفاوت است و باید آن را از حوزه مالیات بر ارزش افزوده خود دریافت کنید.

پل ارتباطی مجتمع ثبتی و حقوقی ثبت نوول

شماره تماس موسسه ثبت شرکت ثبت نوول

 • شعبه کرج: 137 32 – 026
 • شعبه تهران :119 55 266 – 021
 • سامانه ی پیامکی: 32 52 52 32
 • سامانه ی تخصصی ثبتی و حقوقی https://nocr-ag.ir

کلیه مراحل و شرایط و مشاوره های تخصصی و رایگان مجتمع ثبت نوول در حوزه ثبت شرکت ( مراحل ثبت شرکت و تنظیم صورتجلسات شرکتها )خدمات نام و علائم تجاری ( برند ) و انتخاب نام و اسم شرکت در اداره مالکیت صنعتی شامل ( ثبت برند ، ثبت علامت تجاری و ثبت برند بین المللی ( مادرید ) -ثبت طرح صنعتی و ثبت بین المللی طرح صنعتی)-ثبت اختراع و ثبت بین المللی اختراع ) همچنین اموراخذ کارت بازرگانی در اتاق بازرگانی استانها ی کشور ) و کلیه خدمات اداری و اخذ انواع مجوزها در کل مراجع ذیصلاح،هم چنین امور حقوقی (دعاوی کیفری،خانواده و حقوقی کلیه دادگاه ها ) و تهیه و تدوین و تنظیم انواع قرارداد های تخصصی و امور مالیاتی درسراسر ایران .

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *