لوگو سفید ایلیا
خانه ثبت شرکت
ثبت شرکت با مسئولیت محدود ثبت شرکت سهامی خاص ثبت شرکت سهامی عام ثبت شرکت تعاونی
ثبت برند
ثبت نشان و علامت تجاری ثبت لوگو استعلام برند
خدمات
ثبت صورتجلسات
تغییر آدرس شرکت تمدید هیئت مدیره نقل و انتقال سهام ورود و خروج شریک
خدمات اداری
ثبت طرح صنعتی ثبت اختراع اخذ کارت بازرگانی اخذ جواز تاسیس صنایع
خدمات مالیاتی
دفاتر پلمپ تجاری تشکیل پرونده مالیاتی اخذ کد اقتصادی ارزش افزوده
تماس با ما

آثار تبدیل شرکت های تجاری


آثار تبدیل شرکت های تجاری

در مورد آثار تبدیل شرکتهای تجاری در قانون تجارت و لایحه اصلاحی ۱۳۴۷ مقرراتی وضع نشده است. برخی از آثار تبدیل واضح و آشکار است و شاید به همین دلیل قانونگذار بیان نکرده است مانند اینکه شرکتی که مطابق مقررات قانونی تبدیل شده و مراتب تبدیل نیز در اداره ثبت شرکتها، ثبت و آگهی شده است بعد از تبدیل از احکام و مقررات قانونی شرکت جدید (تبدیل شده) تبعیت خواهد نمود مانند اینکه شرکت تضامنی طبق ماده ۱۳۵ ق. ت به شرکت سهامی تبدیل شده باشد، بعد از تبدیل، انتقال سهام در این شرکت تابع احکام انتقال سهام در شرکتهای سهامی است و سهامداران آزادانه می۔ توانند آن را به اشخاص دیگر انتقال دهند و اشخاصی که بعد از تبدیل به شرکت وارد می شوند در قبال طلبکاران شرکت مسئولیت تضامنی نداشته بلکه مسئولیت آنها محدود به مبلغ اسمی سهام آنها خواهد بود.

  • سوال مهم و اساسی این است که آیا با تبدیل شرکت، تمامی آثار و احکام شرکت قبلی از میان می رود و به جای آن احکام و مقررات مربوط به شرکت تبدیل شده (جدید) حاکم می شود؟ به تعبیر دیگر آیا تبدیل شرکت علاوه بر اینکه در رابطه شرکا با شرکت و همچنین طلبکاران بعد از تبدیل مؤثر است در رابطه با طلبکاران و ذینفعان قبل از تبدیل نیز مؤثر است؟

در پاسخ باید گفت: تبدیل شرکت نمی تواند به حقوق مکتسبه اشخاص ثالث که قبل از تبدیل شرکت ایجاد شده است لطمه بزند. زیرا مطابق اصول و قواعد حقوقی، مانند اصل ۴۱ قانون اساسی، هیچ کس نمی تواند اعمال حق خویش را وسیله اضرار دیگران قرار دهد یا مستفاد از اصل نسبی بودن اثر قرار دادها (ماده ۲۳۱ ق. م) این است که تبدیل شرکت نمی تواند به حقوق اشخاص ثالث لطمه وارد کند. بر همین اساس اگر یک شرکت تضامنی با استفاده از ماده ۱۳۵ ق. ت به شرکت با مسئولیت محدود یا سهامی تبدیل شود، شرکای شرکت نمی توانند در مقابل طلبکاران قبل از تبدیل، به تبدیل شرکت استناد نموده و خود را در مقابل آنان مسئول ندانند. به تعبیر دیگر این تبدیل در مقابل این دسته از طلبکاران قابل استناد نمی باشد.

سوال قابل طرح دیگر در مورد آثار تبدیل این است که با تبدیل، شرکت موجود منحل و شرکت جدید ایجاد میشود یا تبدیل مستلزم انحلال نبوده و شرکت با حفظ شخصیت حقوقی خود به شرکت دیگری تبدیل می شود؟ در پاسخ پرسش فوق، یکی از حقوقدانان ابتدا مطرح نموده اند که معمولا تبدیل یک شرکت به نوع دیگر بدون تصفیه و با حفظ شخصیت حقوقی انجام می گیرد. ولی سپس با اشاره به ماده ۱۳۵ ق.ت در مورد تبدیل شرکت تضامنی به سهامی تصریح کرده اند که برای تبدیل، ابتدا شرکت تضامنی باید منحل و دیون آن پرداخت شود. به عبارت دیگر اعتقاد دارند که برای تحقق ماده ۱۳۵ یا ۱۸۹ ق. ت، شخصیت حقوقی شرکت تضامنی یا نسبی از بین می رود. زیرا در این نوع شرکتها با اعلام انحلال، شخصیت حقوقی محو می شود و شخصیت حقوقی شرکت سهامی با رعایت کلیه مقررات بوجود می آید و بر همین اساس نتیجه گرفته اند که در این مورد در واقع تبدیل وجود ندارد بلکه انحلال یک شرکت و تأسیس شرکت دیگری تحقق پیدا می کند.

البته ایشان در مورد تبدیل شرکتهای سهامی اعتقاد دارند که تبدیل به حیات شرکت خاتمه نمی دهد. ظاهرأ منظور ایشان این است که به صرف تبدیل، شرکت منحل نمی۔ شود اگرچه بعد از انجام مراحل تصفیه بعد از تبدیل، شرکت منحل می شود. زیرا ایشان در قسمتی از عبارت خود آورده اند: «... شرکت همان طوری که در یک لحظه بوجود نیامده است در یک لحظه خاتمه نمی یابد بلکه در مدتی بعد از تغییر یا انحلال که ممکن است دو سال یا بیشتر به طول انجامد باید مطالبات شرکت وصول و بدهی های آن پرداخت و حسابها تصفیه شود و پس از به صفر رسانیدن سرمایه شرکت به حیات شخصیت حقوقی پایان بخشنده»..
نکته قابل ذکر این است که به نظر حقوقدان مزبور، شرکت سهامی عامی فقط قابل تبدیل به شرکت سهامی خاص، با مسئولیت محدود و شرکت تعاونی و شرکت سهامی خاص نیز فقط قابل تبدیل به شرکت با مسئولیت محدود، شرکت تعاونی و شرکت سهامی عام است برخلاف دیدگاه فوق، به نظر می رسد تبدیل شرکت در هیچ یک از شرکتهای تجاری مستلزم زوال شخصیت حقوقی و انحلال شرکت نمی باشد بلکه شرکت میخواهد با حفظ شخصیت حقوقی خود، شکل و قالب خود را تغییر دهد و بر همین اساس نیز رابطه شرکت مزبور (تبدیل شده) با اشخاص ثالث و طلبکاران قبل از تبدیل قابل توجه است. در حالی که اگر با تبدیل شرکت، شخصیت حقوقی شرکت قبلی از بین رفته و با طلبکاران آن شرکت تصفیه انجام گرفته باشد این بحث منتفی خواهد بود. بر همین اساس برخی از حقوقدانان ضمن تصریح به بقای شخصیت حقوقی شرکت در صورت تبدیل، فوایدی نیز برای این امر مطرح نموده اند.

پل ارتباطی مجتمع ثبتی و حقوقی ارزان ثبت

شماره تماس موسسه ثبت شرکت ارزان ثبت

  • شعبه کرج: 137 32 – 026
  • شعبه تهران :119 55 266 – 021
  • سامانه ی پیامکی: 32 52 52 32
  • سامانه ی تخصصی ثبتی و حقوقی  https://nocr-ag.ir

کلیه مراحل و شرایط و مشاوره های تخصصی و رایگان مجتمع ارزان ثبت در حوزه ثبت شرکت ( مراحل ثبت شرکت و تنظیم صورتجلسات شرکتها ) خدمات نام و علائم تجاری ( برند ) و انتخاب نام و اسم شرکت در اداره مالکیت صنعتی شامل ( ثبت برند ، ثبت علامت تجاری  و ثبت برند بین المللی ( مادرید ) - ثبت طرح صنعتی و  ثبت بین المللی طرح صنعتی) -   ثبت اختراع  و ثبت بین المللی اختراع ) همچنین اموراخذ کارت بازرگانی در اتاق بازرگانی استانها ی کشور ) و کلیه خدمات اداری و اخذ انواع مجوزها در کل مراجع ذیصلاح ، همچنین امور حقوقی ( دعاوی کیفری ، خانواده و حقوقی کلیه دادگاه ها ) و تهیه و تدوین و تنظیم انواع قرارداد های تخصصی درسراسر ایران.

ارائه دهنده خدمات جامع ثبتی، حقوقی و اداری
ما در هر زمان کنار شما هستیم.

مجتمع ایلیا با دارا بودن دپارتمان های مجزا و با برخورداری از مشاوران برتر ثبتی و حقوقی درراستای ارائه ی خدمات با اقل هزینه ها و در کوتاه ترین زمان ممکن تلاش می نماید

قوانین کاهش سرمایه شرکت ها

قوانین کاهش سرمایه شرکت ها - در حالتی که شرکت در حال زیان دادن و خسارت دیدن باشد ، برای جلوگیری از تلف شدن و از بین رفتن بخشی از سرمایه ، سرمایه شرکت را کاهش می دهند

انحلال شرکت تضامنی

در برخی از مواقع اعضای شرکت تضامنی می توانند بر اساس دلایل انحلال شرکت را به دادگاه اعلام نمایند و دادگاه بر اساس نوع دلایل موجه بداند و دستور حکم به انحلال شرکت دهد دراین مقاله به دلایلی دیگری نیز می پردازیم لطفا مطالعه نمایید

ثبت ابطال شرکت

ثبت ابطال شرکت -ابطال» یا «بطلان» و «انحلال» دو مفهوم متفاوتند. بطلان شرکت ناظر به فرضی است که عقد شرکت از آغاز نفوذ و اعتباری نداشته است. حکم دادگاه این حقیقت را آشکار می سازد و پرده وهم و ریا را به کناری می زند. ولی در انحلال شرکت، از ابتدا عقد شرکت معتبری وجود داشته، اما سببی عقد موجود را به هم

مدیران شرکت تضامنی

مدیران شرکت تضامنی - مسئولیت مدیر یا مدیران در شرکت تضامنی - محدودیت اختیارات مدیران شرکت تضامنی - طبق ماده ۱۲۰ قانون تجارت در شرکت تضامنی شرکا باید لااقل یک نفر را از میان خود یا خارج از شرکت به سمت مدیری انتخاب نمایند.بنابراین در شرکت تضامنی بر خلاف شرکت های سهامی نیازی به تشکیل مجمع عمومی

ثبت شعبه و نمایندگی خارجی

ثبت شعبه و نمایندگی خارجی طبق ماده ی 3 قانون ثبت شرکت ها شرکت خارجی وقتی در ایران میتواند به ثبت برسد که در کشور اصلی خود به ثبت رسیده و به صورت قانونی تشکیل شده باشد که اثبات این امر به عهده شرکت تقاضا کننده ی ثبت است.

سرمایه شرکت

سرمایه شرکت - طبق ماده ۹۶ قانون تجارت، شرکت با مسئولیت محدود وقتی تشکیل می شود که تمام سرمایه نقدی از طرف شرکا پرداخت و سهم الشرکه غیرنقدی نیز تقویم قیمت گذاری و تسلیم شده باشد. قانون تجارت برای میزان سرمایه شرکت با مسئولیت محدود، حداقل مبلغی تعیین نموده است.

نحوه افزایش سرمایه در شرکتهای سهامی خاص

نحوه افزایش سرمایه در شرکتهای سهامی خاص - طبق ماده ۱۶۱ ل.ا. قانون تجارت و تبصره های آن، مجمع عمومی فوق العاده به پیشنهاد هیئت مدیره پس از قرائت گزارش بازرس یا بازرسان شرکت در مورد افزایش سرمایه شرکت اتخاذ تصمیم می کند.مجمع عمومی فوق العاده که در مورد افزایش سرمایه اتخاذ تصمیم می کند شرایط مربوط به

علت انتخاب هیئت مدیره در شرکتهای تجاری

علت انتخاب هیئت مدیره در شرکتهای تجاری - از نظر تشکیلات یکی از مهمترین ارکان هر شرکت تجاری، هیئت مدیره آن است. مجمع عمومی، نمی تواند مدیرت شرکت را به عهده بگیرد، لذا اعضاء شرکت چند نفر را به عنوان مدیر انتخاب نموده تا به نمایندگی از صاحبان سهام، شرکت را اداره کنند.

مدارک لازم جهت ثبت افزایش سرمایه در شرکت سهامی خاص

مدارک لازم جهت ثبت افزایش سرمایه در شرکت سهامی خاص - برای ثبت افزایش سرمایه در شرکت های سهامی خاص، تسلیم اظهارنامه به ضمیمه مدارک زیر به مرجع ثبت شرکتها، لازم است:1. صورت جلسه مجمع عمومی فوق العاده که افزایش سرمایه را تصویب نموده و یا اجازه آن را به هیئت مدیره داده است

چگونگی تبدیل شرکت های تجاری

چگونگی تبدیل شرکت ها - منظور از تغییر در وضعیت حقوقی شرکت، تبدیل شرکت، ادغام و تجزیه آن است. تغییر یک شرکت به شرکت دیگر می تواند شکلی یا ماهوی باشد: اگر شرکتی به شرکت دیگری تبدیل شود تغییر شکلی است، اما اگر شرکتی در شرکت دیگر جذب یا ادغام شد، تغییر ماهوی است.

مشاوره آنی
فرم ارسال نظر و سوال

پاسخ دادن به :

ارسال با تشکر از ارسال نظر . پس از تایید نظر شما درج خواهد شد
در فرم پر شده خطاهایی وجود دارد. لطفا آنها را بررسی کنید.
اعتبارسنجی فرم موفق بود!

هم اکنون آنلاین نیستیم . جهت مشاوره رایگان کی با شما تماس بگیریم ؟